Všeobecná zdravotná poisťovňa zvyšuje osvetu v očkovaní proti HPV vírusom u mužov a žien. Autor: TASR
BRATISLAVA. Môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, ale aj zmeny penisu či konečníka. Od roku 2020 výrazne narastá počet nových prípadov rakoviny v oblasti genitálií, ktoré sú pravdepodobne spôsobené ľudským papilomavírusom známym ako HPV. Vyplýva to z dát najväčšej a štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ľudský papilomavírus (HPV) je bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Avšak onkourológ Jozef Dubravický uvádza, že sa tento vírus vyskytuje aj u sexuálne neaktívnych ľudí, napríklad detí. Vírus sa totiž môže preniesť aj počas pôrodu alebo používaním rovnakého uteráka.
Najlepšou prevenciou je očkovanie, ktoré je u detí do 15 rokov úplne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Vyše 14-tisíc nových prípadov
"Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje od roku 2020 viac ako 14-tisíc novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť práve ľudský papilomavírus, známy ako HPV," povedal vo štvrtok doobeda na tlačovej konferencii šéf poisťovne Matúš Jurových.
Hoci tento počet VšZP prezentuje ako výrazný nárast, nemusí to byť úplne pravda.
"Dáta neboli vždy dokonalé," odpovedá Dubravický na otázku, čo je za nárastom týchto prípadov. Poukazuje tak na dlhodobý problém slovenského zdravotníctva, ktoré má vážne nedostatky s vykazovaním dát a ich hodnovernosťou.
Okrem toho sa podľa onkourológa diagnostike HPV vírusu venujú lekári a odborníci intenzívnejšie a účinnejšie len posledné roky. V minulosti neboli na to dostatočné financie, podotýka Dubravický.
Aj tieto dva faktory môžu podľa neho byť za nárastom nových prípadov rakoviny. Podobne ako štátna poisťovňa, aj onkourológ však hovoria o náraste rakoviny spôsobenej HPV vírusom za posledné roky.
Za nárastom môže byť aj stále väčšia obľuba orálneho sexu v populácii. HPV vírus sa totiž prenáša najmä pri pohlavnom styku, všetkými otvormi a cez sliznice.
Dubravický poukazuje aj na ďalšiu možnú cestu, ktorou je stále viac populárnejšie holenie sa v oblasti genitálií. Počas neho sa podľa onkourológa môže človek poraniť na koži a cez ranu sa môže do jeho tela dostať HPV vírus.
"Poznať svojho sexuálneho partnera a používať ochranné pomôcky," odpovedá Dubravický na otázku, ako sa ochrániť pred HPV vírusom.
Avšak túto infekciu môžu dostať aj ľudia, ktorí sexuálne nežijú, dokonca deti. Onkourológ hovorí, že k nemu do ambulancie chodia aj 13- či 14-ročné deti, ktoré majú HPV vírus. Odborník naznačuje, že v takomto prípade môže dôjsť k prenosu infekcie napríklad cez ústa.
HPV vírus spôsobuje postihnutému značné zdravotné problémy.
"Konkrétne typy HPV môžu spôsobiť prednádorové a následne nádorové zmeny penisu, konečníka, či oblasti hrdla. Okrem karcinómov môže spôsobiť ochorenia slizníc a kože vo forme bradavíc na genitáliách," vysvetľuje Dubravický.

Najúčinnejšie je očkovanie
Okrem zodpovedného správania je podľa odborníkov najúčinnejšou formou ochrany pred infekciou HPV vírusu očkovanie.
Najväčší zmysel má u detí medzi 12. a 15. rokom života. "Očkovanie proti HPV vírusu je plne hradené z verejného zdravotného poistenia," vysvetľuje štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník.
Mladiství medzi 15. a 17. rokom života, ktorí sú poistencami VšZP, môžu využiť na trojdávkové očkovanie cez službu Peňaženka zdravia príspevok od poisťovne, ktorým ušetria takmer sto eur.
Jedna dávka vakcíny plne hradená poistencom stojí podľa Dubravického 120 eur a poistenec VšZP na ňu môže dostať príspevok najviac vo výške 31,45 eur.
Ešte vyšší príspevok ako štátna poisťovňa poskytuje svojim poistencom súkromná Dôvera. Poistencom vo veku 15 až 17 rokov preplatí až 70 percent nákladov, čo môže byť pri vakcínach Cervarix a Gardasil 9 až do 130 eur.
Polovicu ceny vakcíny pre mladistvých medzi 15 a 18 rokom života uhrádza aj najmenšia a súkromná zdravotná poisťovňa Union.
Onkourológ Dubravický vysvetľuje, že plná imunita voči HPV vírusu sa po očkovaní môže dostaviť v priebehu dvoch až piatich rokov.