BRATISLAVA. Desať mesiacov trvalo ministerstvu kultúry, kým na svojej stránke zverejnilo záznamy z rokovaní Pamiatkovej rady.
V novembri 2024 riešila výmenu svojho šéfa a uzniesla sa, že nového kandidáta riadne neprerokovala, hoci tak určuje zákon. Rovnaká informácia je aj v zverejnených uzneseniach rady.
Ministerka Martina Šimkovičová napriek tomu odvolala Pavla Ižvolta a dosadila za šéfa rady archeológa, ktorému odobrali licenciu - Mária Comissa.
Porušila tak zákon o ochrane pamiatkového fondu, ktorý hovorí: "Pamiatkový úrad riadi a za jeho činnosť zodpovedá generálny riaditeľ, ktorého po prerokovaní s Pamiatkovou radou vymenúva a odvoláva minister."
Prokuratúra sa neozvala
Sporný odvoz renesančnej busty, vymenovanie členov Rady Fondu na podporu umenia bez praxe, podpis zmlúv v mene STVR na sumu, ktorú zákon neumožňoval, či protiprávne vymenovanie nového šéfa pamiatkarov.
Ministerka, jej blízki spolupracovníci a nominanti obchádzali zákon viackrát.
V takejto situácii môže konať najmä prokuratúra, napríklad podať protest. V prípade protiprávneho vymenovania šéfa Pamiatkového úradu SR však zatiaľ krajská prokuratúra nijaký protest nevydala.
Prokuratúra zasiahla v inom prípade, na jar vydala dva protesty proti vymenovaniu nových členov Rady FPU. Prekážalo jej, že Šimkovičovej dvaja nominanti nepreukázali, že majú aspoň päťročnú prax v oblasti umenia a kultúry, ako nariaďuje zákon.
Šimkovičová protestu nevyhovela a tam sa príbeh skončil. Prokuratúra jej dala dodatočne za pravdu, hoci mohla podať rozklad alebo správnu žalobu. Prokurátor však nakoniec rozhodol, že to, či kandidáti spĺňajú predpoklady je "otázkou správnej úvahy" ministerstva.
Právnik Michal Lipták s takýmto výkladom nesúhlasí. Správna úvaha je podľa neho príliš vágny pojem - vyhovovať by tak mohli aj absolventi základných umeleckých škôl.
"Generálna prokuratúra hovorí, že nemôže posudzovať správnu úvahu -, ale v konečnom dôsledku by to robil správny súd. Prokuratúra je tu zbytočne opatrná a mala žaloby podať," myslí si právnik.
Nespokojný občan nemá veľa možností
Ak verejný funkcionár vedome porušuje alebo obchádza zákony, občan má pomerne obmedzené možnosti.
Môže podať podnet na prokuratúru a dva mesiace počkať na vyrozumenie. Ďalšou možnosťou je podať sťažnosť na základe zákona o sťažnostiach alebo podávať správne žaloby.
Opozičné PS podáva trestné oznámenia. Jedno sa týkalo prevozu busty Cecílie Gonzagovej od Donatella a druhé zmlúv STVR so Slovenským futbalovým zväzom, ktoré podpísal dočasne poverený riaditeľ Igor Slanina.
Iniciatíva Otvorená kultúra poukazuje aj na ďalšie možné pochybenia Šimkovičovej ministerstva. Zuzana Ťapáková je už príliš dlho poverená riadením SND, zamestnávateľ môže dosadiť zamestnanca na vedúce miesto bez výberového konania najdlhšie na šesť mesiacov.
Iniciatíva poukázala aj na možné porušenie predpisov pri prideľovaní dotácií Obnov si svoj dom, kde Šimkovičová obišla hodnotenie odborníkov a peniaze rozdala najhoršie hodnoteným projektom.
Je tu aj možné porušenie ľudských práv pri zámernom vynechaní LGBTI+ projektov pri rozdeľovaní dotácií.
K ďalšiemu porušeniu (zrejme interných) pravidiel mohlo dôjsť pri likvidácii výstavy na Zvolenskom zámku.
Aktivisti upozorňujú aj na porušenie práv žiadateľov Radou Audiovizuálneho fondu, keď im zrušila všetky žiadosti o štipendium - k peniazom sa tak nedostali niektorí oceňovaní ani debutujúci autori.