BRATISLAVA. Presun právomoci preskúmavať prieťahy v konaniach z Ústavného súdu (ÚS) SR na všeobecné a správne súdy prináša návrh novely zákona o súdoch.
Do medzirezortného pripomienkového konania ho predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.
Cieľom úpravy je odbremeniť ÚS od tzv. prieťahovej agendy. ÚS návrh víta, pričom súčasný stav označuje za dlhodobo neudržateľný.
Potreba novelizácie podľa ministerstva vyplýva z aplikačnej praxe, ako aj zo špecifického postavenia a úlohy ÚS v slovenskom ústavnom systéme. „Do každodennej agendy Ústavného súdu patrí rozhodovanie o dôležitejších veciach pre štát a občanov, než akým je rozhodovanie o sťažnosti na prieťahy v konaní,“ uviedol predkladateľ.
Ministerstvo pripomína, že v súčasnosti je ÚS de facto jediným súdnym orgánom oprávneným záväzne rozhodovať o ochrane práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov, ako aj jemu zodpovedajúcemu právu na rozhodnutie veci v primeranej lehote.
Konaniu o ústavnej sťažnosti nepredchádza žiadne iné súdne konanie, čo znamená, že sťažovatelia sa priamo obracajú na ÚS. „Zo štatistických údajov Ústavného súdu dlhodobo vyplýva, že sťažnosti na porušenie práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov tvoria až 30 percent jeho agendy, čo negatívne ovplyvňuje efektívnosť jeho výkonu.
Prijatím navrhovanej právnej úpravy sa Ústavný súd nezbavuje právomoci rozhodovať o sťažnostiach na prieťahy, ale konaniu pred Ústavným súdom bude predchádzať konanie na všeobecnom súde alebo správnom súde,“ uviedlo MS v predkladacej správe. Navrhovaná účinnosť právnej úpravy je 1. marca 2026.
ÚS privítal navrhovanú úpravu právomoci.
„Stav, kedy Ústavný súd v týchto veciach koná ako prvá a jediná inštitúcia, je dlhodobo neudržateľný. Sám Ústavný súd potrebu takejto zmeny dlhodobo komunikoval a pri odborných diskusiách s ministerstvom spravodlivosti inicioval,“ uviedla hovorkyňa ÚS Martina Ferencová. Navrhovaná novela je podľa ÚS výsledkom diskusií v odbornej komisii zriadenej pre tento účel ministerstvom.
„Presun právomoci preskúmavať prieťahy v konaniach na všeobecné a správne súdy zníži počet sťažností v daných veciach a odbremení tak Ústavný súd od rozsiahlej agendy, vďaka čomu sa bude môcť naplno venovať riešeniu zásadných ústavnoprávnych otázok formulovaných v návrhoch oprávnených subjektov. Práve takéto rozhodnutia Ústavného súdu majú celospoločenský dosah a význam,“ dodala hovorkyňa.