Čestný predseda SaS Richard Sulík dal rozhovor dezinformačným Hlavným správam. Vysvetľoval v ňom kritiku výstavy EXPO 2020 v Dubaji a zároveň kritizoval slovenskú reprezentáciu na EXPO 2025 v japonskej Osake.
Účasť v Hlavných správach priamo v rozhovore vysvetlil snahou dostať sa k voličom SNS a poukázať na „grandiózne zlyhanie“ Andreja Danka. Hovoril o predraženej, no zároveň malej výstavnej ploche a slabej prezentácii našej krajiny.
Sulíkovo vystúpenie poukazuje na tradičnú dilemu v prístupe k dezinformačným médiám. Tie predstavujú priamy komunikačný prístup k voličom koalície a krajnej pravice a umožňujú tak politikom dostať sa aj do tejto bubliny. Na druhú stranu svojou prítomnosťou dezinfoweby legitimizujú.
Richard Sulík Hlavné správy legitimizoval aj v minulosti. Rozhovor im poskytol vo februári 2020, krátko pred vypuknutím pandémie. Ešte predtým sa objavil aj vo vysielaní konšpiračného rádia Slobodný vysielač, jeho vystúpenie na dezinfowebe preto nie je veľkým prekvapením.
Vitajte pri tridsiatom siedmom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu. Aktivujte si ho ako newsletter alebo ho odporučte známym, ktorým sa podľa vás môže zísť.
Dnes sa dočítate:
- Ako konšpiračné presvedčenia nahrávajú autokratom.
- Dostane sa Bombic z väzby na politickú kandidátku?
- Ďalšie nelichotivé výskumy a prieskumy o Slovensku.
- Nový dezinfoweb už naplno zarezáva.
- Ako dezinfoscéna prijala „prezidenta vojny“ Pellegriniho.
- Neomylný Harabin chybne zaparkoval.
- Gitarista Horkýže Slíže propaguje ezoteriku.
Od konšpirácií k autokracii
Prečo veríme konšpiračným teóriám a aké to môže mať dôsledky? Aj to sú zaujímavé otázky pre vedecký výskum. Robíme ho aj na Slovensku.
Konšpiračné presvedčenia sú totiž spojené s preferenciou silných lídrov, autoritárskych režimov a vo výsledku oslabujú demokraciu. Aké sú úskalia výskumu konšpirácií a dezinformácií, čo nás učí a aké to vlastne je skúmať konšpiračné teórie práve na Slovensku?
Aj o tom som sa v podcaste Disinfo Report portálu Infosecurity.sk zhováral s výskumníčkou Ústavu experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied Lenou Adamusovou. Pripomíname tiež, že podcast v lete vychádza každú druhú nedeľu.
Prácu odborného portálu Infosecurity.sk môžete podporiť na platforme Darujme.sk. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt.
Citát týždňa:
„V prípade Daniela Bombica – ja som mu potreboval možno dať najavo, že je niekto vonku, kto naňho myslí a kto mu drží palce a prípadne, ak bude potrebovať nejakú pomoc, som ochotný pomôcť.“
Extrémista a antisemita Daniel Bombic sa chcel dostať na slobodu, no súd mu nevyhovel. Prihoršil si napríklad extrémistickým gestom, ktoré ukázal, keď ho koncom apríla poslal do väzby Najvyšší súd. Vyslúžil si zaň nové obvinenie.

Rovnako dôležitá je však ďalšia návšteva, ktorú mal medzičasom vo väzbe. Stretol sa so synom Richarda Sulíka Filipom (známy pod internetovou prezývkou Fiki) a vplyvným podnikateľom Zoroslavom Kollárom, ktorý o návšteve porozprával dezinfluencerke Mimi Šramovej.
Kollár nakrúca od roku 2023 videá na youtube. Ide o kritické odkazy politikom. Postupom času sa medzi nich zaradili aj predstavitelia koalície. Nedávno založil občianske združenie Právo na pravdu a začalo sa špekulovať, že mieni založiť politickú stranu.
Petíciu na jej vznik začal pred pár dňami propagovať práve Filip Sulík. Už nejaký čas sa pritom šíria špekulácie, že Kollár do strany láka populárne tváre internetu – okrem Sulíka aj Romanu Tabakovú či práve Daniela Bombica.
Ten bol so vstupom do politiky spájaný už dlhší čas, sám ho však opakovane vylúčil. Navyše od roku 2023 silno podporuje stranu Smer a advokátska kancelária ministra obrany Roberta Kaliňáka mu poskytuje obhajobu. Niekoľko mesiacov mu dokonca platila bývanie v Bratislave.
Bombic je však vo väzbe čoraz kritickejší. „V priebehu nasledujúcich týždňov sa budem kriticky vyjadrovať naďalej na adresu súčasnej vládnej koalície, vládnucej strany SMER - SSD a jej katastrofálnej nečinnosti. Bez akejkoľvek milosti či tolerancie, pretože oni slúžia nám, nie my im,“ odkázal cez svoj telegramový kanál po návšteve vo väzbe.
Práve silné väzby na Smer boli doteraz všeobecne považované za (dočasnú) stopku pre prípadný vstup na kandidátku niektorej z politických strán. Ochladzovanie vzťahov medzi extrémistom a Smerom však tieto dvere pomaličky otvára, hoci je možné, že Bombic to bude ešte istý čas verejne odmietať.
Nateraz ostáva pre Bombica hlavnou prekážkou fakt, že adresou jeho prechodného pobytu na Slovensku je Justičný palác.

Nelichotivé prieskumy
Nezmestilo sa na tlačovku: DEKK inštitút ešte minulý týždeň zverejnil správu „Polarizácia a antisystém 2025“ (PDF). Slovensko z nej spomedzi desiatok sledovaných krajín sveta vyšlo ako druhý najrozdelenejší štát.
Opačne orientované dezinfo: Organizácie MEMO 98 a Ženy v médiách sa pozreli na tému genderových dezinformácií v Česku a na Slovensku. Analyzovali viac ako 8600 príspevkov na sociálnych sieťach zverejnených v ostatných troch rokoch. (celá štúdia)
Zatiaľ čo na Slovensku tento typ dezinformácií šíria hlavne konzervatívne a populisticky orientované politické strany, v ČR ide skôr o extrémistické a nacionalistické skupiny. Politiky podporujúce rodovú rovnosť a LGBTI komunitu vykresľujú ako hrozbu pre národnú identitu.
Medzi navrhovanými opatreniami sú lepšia regulácia sociálnych sietí, vzdelávanie, psychologická podpora obetiam útokov či budovanie solidarity naprieč politickým spektrom.
Dezinfo zvýrazňovačka
V pondelok 14. júla spustil bývalý šéfredaktor internetového denníka Štandard Jaroslav Daniška nový web Marker.sk. Redakciu tvorí jadro Štandardu, ktoré avizovalo svoj odchod ešte v januári po oznámení, že Daniška ako šéfredaktor končí.
Nový projekt podporovateľov lákal na odhalenie webstránky, tá sa však na verejnosť dostala v predstihu. Ľudia, ktorí projektu pomáhali s webom, totiž nezabezpečili dostupnosť takzvaných subdomén, kde chystaný web bežal už pred spustením.
Z bezpečnostného pohľadu je dobrou praxou, že takéto subdomény nie sú verejne dostupné akémukoľvek používateľovi internetu, ktorý má „tú správnu“ URL adresu. Dostupné bývajú napríklad len z redakčnej siete alebo cez firemnú VPN službu.
Klub čistých uniforiem
Misia Turecký vrch: Spustenie projektu Národných obranných síl sa na dezinfoscéne dočkalo zmiešaných reakcií – koniec koncov ako na opačnej strane spoločnosti.
Príkladom je komentár Hlavných správ, ktorý si zobral na mušku prezidenta Pellegriniho. Jeho zapojenie označili za „promo-turnus“ a holú reality šou. Kritizovali, že vojenský výcvik nemá pripomínať pioniersky tábor či dvojtýždňovú selanku, a napadli tiež Pellegriniho prezidentskú kampaň o „kandidátovi vojny“ Ivanovi Korčokovi.
Hlavné správy pripomenuli, že za fotografiu v „maskáčoch“ svojho času kritizovali aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Zároveň však dodali, že keby bol prezidentom Ivan Korčok, asi by to predsa len bolo ešte horšie – museli by sme totiž sledovať jeho videá z diskusií na festivale Pohoda (kde Korčok nevystúpil).
Hlasno proti vláde vystúpil aj na dezinfoscéne známy aktivista a neúspešný politický kandidát Miroslav Heredoš. Jeho kritické príspevky videli desaťtisíce ľudí.
S Hlavnými správami sa zhodol na tom, že v prípade vojny by politici neboli tými, ktorí nás pôjdu brániť do zákopov: „Nie, nedajte si sugerovať, že vojna je in alebo že uniforma je cool. Alebo že nás ide ktokoľvek vojensky ohroziť – nebodaj Ruská federácia. Nie, náš jediný nepriateľ – ak existuje – je Západ, sú západné elity a je NATO.“
Múzeum, v čích rukách si: Novým riaditeľom múzea polície sa stal Branislav Balogh, ktorý nedávno nakrátko prevzal vedenie Slovenského literárneho centra po odvolaní Gustáva Murína.
Podľa zakladateľa sociálnych sietí polície a autora projektu Hoaxy a podvody Davida Púchovského ide o „politicky dosadenú, profesijne neskúsenú osobu“.
Podľa jeho informácií kedysi pôsobil ako redaktor novín Polícia odborového zväzu polície, kde pracoval pod vedením Jána Rohára, priaznivca SNS a komunálneho kandidáta známeho aj fotografiou so samopalom pred vlajkou Sovietskeho zväzu.
V čakrách na lehátku
Jeden za všetkých, všetci za Harabina: Bývalý šéf Najvyššieho súdu a minister spravodlivosti Štefan Harabin sa dopustil dopravného priestupku a dostal „papuču“, informovali Aktuality. „Policajti boli slušní a po príchode mi povedali, keď videli mňa, že ‚toto sme nečakali, pán Harabin‘. Aj okoloidúci chodci sa čudovali, že Harabinovi dali papuču a bránili ma,“ citoval server Harabinovo vyjadrenie.
Priestupok priznal, no bezpečnostné riziko plynúce z nesprávneho zaparkovania vozidla označil za „nulitné“. Pokutu od popradskej mestskej polície nakoniec nedostal.
Ďakujeme, mocipáni: Banskobystrická protifašistická iniciatíva Nie v našom meste , ktorá vznikla v reakcii na úspech Mariana Kotlebu v regióne, má na facebooku už 44-tisíc sledujúcich.
Prečo je to zaujímavé? Hoci stránka pôsobí na sociálnej sieti od roku 2013, ešte minulé leto ju sledovalo len 11-tisíc ľudí. Medzičasom ju však spopularizovala slovenská vláda, keď ju odvolávajúc sa na spravodajské informácie SIS spojila s fiktívnym pripravovaným pučom na Slovensku. Predstaviteľku Nie v našom meste Luciu Štasselovú vtedy ukazovali na fotografii s gruzínskym vojakom bojujúcim na Ukrajine Mamukom Mamulašvilim.
My f*** brother: Na sociálnych sieťach sa objavilo video gitaristu skupiny Horkýže Slíže Mária „Sabotéra“ Saba v spoločnosti českej ezoteričky a konšpirátorky o reptiliánoch Markéty von Burg. Sabo na videu chválil jej kurz „cosmic healingu“, teda kozmického liečenia: „Bolo to veľmi silné a ešte to spracovávam, ale myslím, že všetci by to mali zažiť sami na vlastnej koži.“
„Kozmické liečenie je komplexná liečebná metóda vyvinutá Markétou von Burg, ktorá vychádza z uvedomenia si, že sme multidimenzionálne bytosti s nespočetným množstvom skúseností v rôznych frekvenčných pásmach, a tieto skúsenosti majú zásadný vplyv na náš život tu na planéte Zem. Cosmic Healing ti pomôže uvoľniť tieto bloky a umožní, aby tvoja životná energia opäť voľne prúdila a ty si mohol byť tou najlepšou verziou seba samého,“ opisuje metódu von Burg na svojom webe. Dodáva, že vplyv na naše zdravie a duševný stav majú aj „mimozemské implantáty a implantáty z predchádzajúcich inkarnácií“.
Niektorých fanúšikov kapely Sabo prekvapil. Stojí preto za pripomenutie, že Horkýže Slíže – hoci dodnes ostávajú veľmi obľúbeným hudobným zoskupením – z sebou majú predošlé kontroverzné udalosti.
Najviac rezonovala kauza z roku 2020, keď NAKA zadržala bubeníka kapely Mareka Viršíka. Hovorilo sa o tom, že v jeho hudobnom štúdiu nahrávala album neofašistická skupina Krátky Proces. Viršík sa kapele ospravedlnil za problémy a v roku 2022 mu bolo obvinenie zo zločinu výroby a pokračujúceho zločinu rozširovania extrémistických materiálov zrušené.
Kapela má však blízko k extrémizmu aj iným spôsobom – dlhé roky sa totiž priatelia s už spomínaným Danielom Bombicom. Svojho času bol ústrednou postavou videoklipu k piesni My f*** brother z roku 2009. Skupina v klipe cestuje na koncert v Londýne, kde ich privíta Bombic v reflexnej veste, s ružovými vlasmi a okrem iného si vulgárne strieľajú z náhodných okolo idúcich.
Podľa obsahu Bombicovho Telegramu s kapelou udržiava dobré vzťahy dodnes. „Áno, bolo. Boli tu, videli sme sa, šecko porádečku, zahrali, čongo bongo dito lito víto,“ napísal v novembri 2024 po ďalšom londýnskom koncerte kapely. Z akcie bol neskutočne nadšený a znova prezdieľal aj záber zo spomínaného videoklipu, na ktorom si podával ruku s členom kapely.
Dezinfomaják je súčasťou projektu Na druhom brehu a je tu pre vás aj počas letných mesiacov. Vidíme sa znova o týždeň!