Projekt redakcií Новини зі Словаччини (Slovensko), Наш вибір (Poľsko) a ProUA (Česko) s názvom „Boj proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch v krajinách Vyšehradskej štvorky“ sa zameriava na odhaľovanie falošných správ o Ukrajine, utečencoch a migrantoch, ktoré sa šíria v strednej Európe.
Poľskými sociálnymi sieťami sa šíria dezinformácie o údajnej účasti Ukrajincov na nedávnych požiaroch v mestách Ząbki a Buk. Zámienkou sa stali vytrhnuté z kontextu slová ukrajinskej aktivistky Natalii Pančenko. Už vo februári upozorňovala, že narastajúca nenávisť voči Ukrajincom môže viesť k spoločenskému napätiu. V jednom z rozhovorov zdôraznila, že jej slová nepredstavovali výhražné vyhlásenie, ale varovanie pred možnými dôsledkami radikalizácie.
Napriek tomu politici z krajne pravicovej strany Konfederácia spojili jej výrok s požiarmi a naznačili, že ide o realizáciu údajného “scenára zastrašovania” poľského obyvateľstva.
V článku sa dočítate:
- Dezinformácie o „ukrajinských bunkroch“ a experimentoch na ľuďoch sa šíria medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí
- Falošné štatistiky o Ukrajincoch a údajný príspevok 42-tisíc korún na rodinu
- V Česku sa šíri hoax o tom, že hranice Ukrajiny nie sú oficiálne zaregistrované
- Antiukrajinské naratívy okolo požiarov v Poľsku: ako boli slová ukrajinskej aktivistky vytrhnuté z kontextu a zneužité na šírenie dezinformácií
- Odškodnenie pre deportovaných v rámci akcie Visla: aký zákon v skutočnosti prijala ukrajinská Najvyššia rada (parlament)
Slovensko
Dezinformácie o „ukrajinských bunkroch“ a experimentoch na ľuďoch sa šíria medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí
V slovenskom segmente sociálnych sietí sa šíri video, na ktorom sú viditeľné mŕtve telá – niektoré uložené na nosidlách, iné priamo na podlahe. Viaceré z nich nesú známky zranení, pričom osoby v ochranných oblekoch s nimi manipulujú bez zjavnej opatrnosti. Zábery môžu pôsobiť znepokojujúco až šokujúco.
Hoci video neobsahuje žiadne dôkazy o súvislosti s Ukrajinou, jeho autor k nemu pridal titulok s tvrdením o „šokujúcom záťahu“. Podľa neho mali americké špeciálne jednotky zaútočiť na ukrajinské bunkre, odhaliť experimenty na ľuďoch údajne schválené NATO a zároveň zlikvidovať biologické laboratóriá, do ktorých bola zapojená aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Pôvodne sa príspevok objavil na českom facebookovom profile Pepek Vyskoč, známom šírením konšpiračných teórií a proruských naratívov. Krátko na to sa video začalo šíriť medzi slovenskými používateľmi – či už na súkromných profiloch, alebo vo verejných facebookových skupinách.
Autor príspevku cielene posúva falošný naratív, podľa ktorého skutočným cieľom vojny na Ukrajine nie je obrana slobody, ale utajenie tzv. tajných laboratórií a zničenie dôkazov o biomedicínskych zločinoch.
Podľa vymyslenej verzie boli v týchto „laboratóriách“ mučení unesení ľudia. Medzi obeťami údajne neboli len Ukrajinci, ale aj deti zo Spojených štátov, Kanady, Rumunska, Moldavska či Nemecka. Posledný „zásah“ sa mal podľa týchto konšpirácií odohrať 20. mája 2025.
Na nebezpečenstvo šírenia takéhoto manipulatívneho a nepravdivého obsahu upozornila slovenská platforma Hoaxy a podvody. Odborníci označujú video za ďalší príklad manipulácie, šírenia nenávisti a propagandy.
Organizácia zároveň upozorňuje, že dané video koluje internetom už od roku 2020. Dezinformačné kanály ho opakovane zneužívali v rôznych naratívoch — napríklad ako údajný dôkaz špeciálnych operácií vojakov Donalda Trumpa, ktorí mali zachraňovať deti z podzemných laboratórií. Rovnaké video sa šírilo už v Rusku, neskôr v Sýrii či Brazílii. Pripisovali mu aj iné významy — od obetí COVID-19 až po obchodovanie s orgánmi.
Ako uvádzajú Hoaxy a podvody, pôvod videa ani okolnosti jeho vzniku nie sú známe. Existuje možnosť, že zábery pochádzajú z ruskej márnice, no táto informácia zatiaľ nebola spoľahlivo potvrdená.
Podľa platformy sa v príspevku objavujú prvky konšpiračnej teórie Pizzagate — vymysleného príbehu o podzemných laboratóriách, kde majú byť deti mučené s cieľom získať látku na výrobu „elixíru mladosti”, ktorú vraj využívajú známe osobnosti. Ako už v roku 2020 písal portál Infosecurity.sk, túto sfalšovanú teóriu medzi prvými prebral americký konšpiračný kult QAnon. Počas pandémie si následne našla cestu aj na Slovensko. V rámci naratívu Pizzagate mala bývalá kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová viesť satanskú sieť, ktorá mučí deti v pivnici pizzerie v Severnej Karolíne.
Česko
Falošné štatistiky o Ukrajincoch a údajný príspevok 42-tisíc korún na rodinu
V Česku sa v posledných dňoch intenzívne šíri tvrdenie, že „ukrajinskí utečenci stáli každú českú domácnosť 42-tisíc korún“. Toto číslo vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach použili lídri pravicovo-populistickej strany SPD — Tomio Okamura a Radim Fiala. Komentáre pod ich statusmi vyvolali vlnu emócií a nenávistných prejavov namierených proti utečencom.
Číslo „42-tisíc“ pochádza z textu ekonóma Lukáša Kovandu, ktorý sa odvolal na údaje z Ukraine Support Tracker nemeckého Kielského inštitútu. Záver, že „Ukrajinci stoja každú českú rodinu práve toľko“, však vychádza z úplne chybnej interpretácie údajov.
Táto suma totiž nepredstavuje skutočné náklady Českej republiky — ako potvrdil samotný inštitút v komentári pre portál Deník N. Jeden z autorov štúdie, Taro Nishikawa, vysvetlil: „Naše čísla zohľadňujú počet utečencov a odhadované mesačné výdavky na jednu osobu. Neberú však do úvahy, že časť utečencov pracuje a prispieva do systému.“
Inými slovami, ide o hypotetický výpočet, ktorý vychádza z predpokladu, že štát hradí všetky výdavky utečencov — čo nie je pravda, upozorňuje portál Manipulátoři.
Čo hovoria oficiálne údaje Českej republiky
Podľa českého Ministerstva financií predstavovali celkové výdavky na pomoc Ukrajine od začiatku vojny približne 63 miliárd korún.
Z tejto sumy sa štátu už vrátilo minimálne 54 miliárd — prostredníctvom daní, kompenzácií z EÚ či vďaka rastu ekonomiky.
Odborníci uvádzajú, že výdavky a príjmy sú takmer vyrovnané, prípadne je výsledok mierne pozitívny.
Dôležitým ukazovateľom je aj skutočný stav zamestnanosti medzi utečencami. Podľa údajov Ministerstva práce a sociálnych vecí má v Česku viac než 159-tisíc Ukrajincov prácu, zatiaľ čo humanitárnu pomoc poberá 86-tisíc osôb — prevažne detí. Väčšina ukrajinských utečencov teda pracuje a odvádza dane, nie naopak.
V Česku sa šíri hoax o tom, že hranice Ukrajiny nie sú oficiálne zaregistrované
Vo videu, ktoré sa šíri v českom segmente Facebooku a Instagramu, sa tvrdí, že Ukrajina údajne nemá uznané hranice, pretože ich po roku 1991 nezaregistrovala v OSN.
Autorka videa, známa dezinformátorka Nela Lisková, pritom odvoláva na vyjadrenie generálneho tajomníka OSN. Na základe toho vyvodzuje záver, že Ukrajina ako štát neexistuje, a teda Rusko neporušuje žiadne jej práva.
Vo svojich tvrdeniach Lisková tiež spomína maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý už dlhodobo vystupuje proti vstupu Ukrajiny do EÚ. Tvrdí, že európski politici chcú údajne prijať Ukrajinu do NATO a zapojiť tak spojencov do vojny.
Žiadny zo spojencov NATO však nepriamo ani priamo neponúka prijatie Ukrajiny počas prebiehajúceho konfliktu. Všetci zdôrazňujú, že členstvo je možné iba po ukončení bojov.
Okrem toho neexistuje žiadne verejné vyhlásenie generálneho tajomníka OSN o registrácii hraníc Ukrajiny — tento hoax vyvracia aj portál Demagog.
Diskusia o vstupe Ukrajiny do NATO prebieha už od roku 2008, keď na samite v Bukurešti zaznelo, že Ukrajina a Gruzínsko sa stanú členmi Aliancie. Nebol však stanovený žiadny konkrétny časový ani akčný plán. Po začiatku plnohodnotnej vojny v roku 2022 väčšina politikov podporila myšlienku členstva — avšak iba po skončení ozbrojeného konfliktu.
Dôležité fakty na vyvrátenie dezinformácií Liskovej:
Ukrajina je plnoprávnym členom OSN od roku 1991.
Hranice Ukrajiny boli uznané aj Ruskom — najmä na základe dohôd z rokov 2003 a 2004, ktoré schválili oba parlamenty.
V roku 2014, po anexii Krymu, prijalo Valné zhromaždenie OSN rezolúciu, ktorá „opätovne potvrdzuje podporu územnej celistvosti Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach”.
Poľsko
Antiukrajinské naratívy okolo požiarov v Poľsku: ako boli slová ukrajinskej aktivistky vytrhnuté z kontextu a zneužité na šírenie dezinformácií
Poľskými sociálnymi sieťami sa šíria dezinformácie o údajnej účasti Ukrajincov na nedávnych požiaroch v mestách Ząbki a Buk. Zámienkou sa stali vytrhnuté z kontextu slová ukrajinskej aktivistky Natalii Pančenko. Tá už vo februári varovala, že narastajúca nenávisť voči Ukrajincom môže viesť k spoločenskému napätiu – vrátane možných potýčok a požiarov. Neskôr v relácii Czarne Niebo s novinármi Pawlom Bobołowiczom a Arturom Żakom zdôraznila, že nikdy nevyhrážala sa Poliakom, len zdieľala svoje obavy z možných dôsledkov narastajúcich protiukrajinských nálad.
Jej slová však využívajú v dezinformačných príspevkoch aj predstavitelia strany Konfederácia. Podpredseda strany Włodzimierz Skalik otvorene spojil výrok aktivistky s požiarmi v Ząbkach a Buku, pričom hovoril o údajnej realizácii „scenára zastrašovania“. Podobné posolstvá šíria aj krajne pravicové profily, napríklad Centrum Usług Prawnych.
Doteraz však neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by išlo o úmyselné podpaľačstvo alebo že by boli do požiarov zapojení Ukrajinci. Hovorca poľského ministerstva vnútra a administrácie Jacek Dobrzyński vyzval verejnosť, aby nešírila manipulatívne informácie. Prokuratúra už vypočula približne 150 svedkov v súvislosti s požiarom v Ząbkach, no nenašla dôvod domnievať sa, že išlo o úmyselný čin alebo cudzie zavinenie. V prípade požiaru v supermarkete Biedronka v Buku je najpravdepodobnejšou príčinou skrat v elektroinštalácii.
Pokiaľ ide o požiar vo varšavskom obchodnom centre Marywilska 44, ten bol podľa oficiálneho vyhlásenia z mája 2025 dôsledkom úmyselného podpaľačstva, ktoré zorganizovali ruské spravodajské služby.
Fact-checkingový projekt Wojownicy Klawiatury upozorňuje, že v žiadnom z týchto prípadov neexistuje dôkaz o účasti Ukrajincov. Naopak – podobné tvrdenia sú súčasťou informačného útoku, ktorý často nadväzuje na proruské naratívy aktívne šírené stranou Konfederácia.
Viac informácií nájdete v článku na tomto odkaze.
Odškodnenie pre deportovaných v rámci akcie Visla? Čo v skutočnosti prijal ukrajinský parlament (Verchovna rada)
Poľská strana Konfederácia obvinila Ukrajinu z toho, že ukrajinský parlament údajne prisľúbil kompenzácie Ukrajincom, ktorí boli deportovaní v rámci akcie „Visla“ v roku 1947. Predstavitelia strany vyjadrili rozhorčenie nad tým, že Ukrajina prijala rozhodnutie týkajúce sa ľudí, ktorí nikdy neboli – a ani nie sú – jej občanmi, a tvrdia, že ukrajinská vláda na takéto rozhodnutie vôbec nemala právo, keďže „štát s názvom Ukrajina vôbec neexistoval pred rokom 1991“.
Tieto tvrdenia nezodpovedajú realite. Neexistuje žiadny zákon, ktorý by výslovne spomínal akciu „Visla“ alebo by sľuboval odškodnenie jej účastníkom.
V skutočnosti Verchovna rada Ukrajiny 16. júla 2025 prijala zmeny zákona „O obnovení práv osôb deportovaných na základe národnostnej príslušnosti“. Dokument sa týka Ukrajincov, ktorí boli násilne presídlení z Poľska do Ukrajinskej SSR v rokoch 1944 – 1951 na základe medzištátnych dohôd medzi Poľskom, ZSSR a sovietskou Ukrajinou. Kompenzáciu môžu získať len tie osoby, ktoré v dôsledku deportácie získali ukrajinské občianstvo, alebo ich priami potomkovia. O výške odškodnenia rozhodne ukrajinská vláda.
Aj keď Ukrajinský inštitút národnej pamäti zaraďuje akciu „Visla“ do širšieho kontextu deportácií Ukrajincov v rokoch 1944 – 1951, treba si uvedomiť, že v tomto prípade išlo o vnútorné presuny obyvateľstva v rámci Poľskej ľudovej republiky, ktoré sa týkali poľských občanov ukrajinskej národnosti. Zákon prijatý Verchovnou radou 16. júla 2025 nespomína akciu „Visla“ a neobsahuje žiadne ustanovenia o kompenzáciách pre Ukrajincov – občanov Poľska, ktorí sa stali obeťami tejto akcie.
Navyše, už samotný názov prijatého dokumentu – „Návrh zákona o zmene niektorých legislatívnych aktov Ukrajiny v súvislosti s uznaním občanov Ukrajiny deportovanými, ktorí boli v rokoch 1944 – 1951 násilne presídlení z územia Poľskej ľudovej republiky“ – jasne naznačuje, že sa týka výlučne občanov Ukrajiny alebo ich potomkov, a nie občanov Poľska.
Napriek tomu zástupca strany Konfederácia Marek Marek Tucholski šíri dezinformácie, keď tvrdí, že Ukrajina si údajne „privlastňuje cudziu minulosť“ a koná v rozpore so zákonom, pretože „do roku 1991 neexistovala“. V skutočnosti je však súčasná Ukrajina právnym nástupcom Ukrajinskej SSR, a preto má plné právo prijímať rozhodnutia týkajúce sa vlastnej historickej pamäti.
The project is co-financed by the governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrad Grants from the International Visegrad Fund.
The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
Projekt je spolufinancovaný vládami Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom grantov Vyšehradského fondu.
Poslaním fondu je podporovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.