BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vníma proces tvorby nového zákona o vysokých školách ako transparentný.
Reagovalo tak na výhrady Rady vysokých škôl a zdôraznilo, že viacero otázok diskutovalo aj s predsedníctvom rady.
Aktívna účasť Rady vysokých škôl
Ubezpečilo akademickú obec, že návrh zákona zachováva základné princípy akademickej samosprávy. V niektorých oblastiach podľa neho dokonca dochádza k posilneniu autonómie vysokých škôl.
„Rada vysokých škôl je od začiatku členom pracovnej skupiny ministerstva, ktorá sa dlhodobo venuje systémovým zmenám v oblasti vysokého školstva vrátane prípravy nového zákona. Zástupcovia Rady vysokých škôl sa aktívne zúčastňovali pracovných rokovaní, vrátane stretnutí, na ktorých vystupoval priamo jej predseda,“ uviedlo ministerstvo.
Považuje za mimoriadne nekorektné, že ho členovia predsedníctva počas diskusií v uplynulých dňoch neinformovali ani nenaznačili, že budú požadovať stiahnutie návrhu zákona. Napriek tomu zostáva otvorené ďalšej konštruktívnej diskusii.
Pripomenulo, že vecný zámer návrhu zákona bol predložený na verejné pripomienkovanie, do ktorého sa mohla zapojiť odborná aj široká verejnosť.
Rada vysokých škôl, rovnako ako ďalšie subjekty, mala možnosť predkladať svoje návrhy a podnety.
Otázka zvýšenia legislatívneho zaťaženia
V súvislosti s návrhom, aby voľba rektora ostala výlučne v kompetencii akademického senátu, upozornilo, že takáto úprava by nebola v súlade s požiadavkami Plánu obnovy a odolnosti SR, čo by mohlo mať finančné dôsledky. Na túto okolnosť podľa svojich slov opakovane upozornilo.
„Chápeme, že v legislatívnom procese môžu existovať odlišné názory a pohľady. V tejto súvislosti si však dovoľujeme upozorniť, že viaceré návrhy Rady vysokých škôl idú nad rámec deklarovaného cieľa zjednodušiť právnu úpravu a v niektorých prípadoch by mohli viesť k zvýšeniu legislatívneho zaťaženia,“ uviedlo ministerstvo.
Zdôraznilo tiež, že návrh zákona je plne v súlade s odporúčaniami medzinárodných inštitúcií ako ENQA a EQAR. Obsahuje podľa neho konkrétne opatrenia na posilnenie nezávislosti Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo a zapojenie študentov do jej riadenia.
Odborný dialóg
Pozitívne vníma prístup Študentskej rady vysokých škôl a Slovenskej rektorskej konferencie, ktoré sa podľa rezortu k návrhu vyjadrujú vecne a prostredníctvom konkrétnych návrhov na jeho zlepšenie.
„Návrh zákona sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Veríme, že výsledná podoba zákona bude odrazom odborného dialógu a spoločnej snahy o zlepšenie vysokoškolského prostredia na Slovensku,“ dodalo ministerstvo.
Rada vysokých škôl považuje návrh nového zákona o vysokých školách za legislatívne nedostatočne pripravený, obsahovo nekvalitný a smerujúci k ďalšiemu oslabeniu akademickej samosprávy.
Kritizovala najmä oslabenie právomocí akademických senátov či riziko politizácie vysokých škôl. Tvrdila tiež, že návrh zvyšuje administratívne zaťaženie a ohrozuje akceptáciu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku v európskom vysokoškolskom priestore. Žiada stiahnutie návrhu.
Desiatky zásadných pripomienok
K návrhu sa vyjadrila aj Slovenská rektorská konferencia a v mnohých oblastiach ho považuje za aktuálny s ohľadom na zmeny a výzvy, ktorým čelí spoločnosť vrátane vysokých škôl.
Ide o spoločenské zmeny, hospodárske výzvy či technologický vývoj, uviedol prezident Slovenskej rektorskej komory Vladimír Hiadlovský. Viaceré ustanovenia návrhu majú podľa neho za cieľ reagovať na tieto zmeny a výzvy.
„Ministerstvo školstva navrhuje viacero zásadných zmien, ktoré musia byť zodpovedne zanalyzované a prediskutované s akademickou obcou. Naším záujmom je posilňovať postavenie slovenských vysokých škôl v európskom vysokoškolskom priestore a v ďalších európskych iniciatívach,“ uviedol Hiadlovský.
Zároveň podotkol, že keďže navrhované paragrafové znenie zákona bolo predložené len začiatkom leta v rámci medzirezortného pripomienkového konania a konferencia rektorov nemala príležitosť sa s ním oboznámiť skôr, vnútri konferencie prebehli procesy zberu pripomienok, ich zhodnotenia a schválenia.
Slovenská rektorská komora podľa neho predložila 136 pripomienok, z ktorých bolo 48 zásadných.
„Väčšina pripomienok mala skôr formálno-procesný charakter. Ďalšie ustanovenia, ktoré zásadne menia zloženie výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) - proces výberu členov a ich kvalifikačné predpoklady, ale aj požiadavky na predsedu agentúry, sú z nášho pohľadu neštandardné. Tieto návrhy neboli predmetom diskusie s akademickou obcou a budú predmetom rozporového konania,“ priblížil prezident konferencia rektorov.
Podľa neho v súčasnosti nie sú dôvody na takéto zmeny, slovenská agentúra je členom európskej ENQA a jej rozhodnutia sú zapísané v európskom registri.
Slovenská rektorská konferencia zdôraznila záujem posilňovať postavenie slovenských vysokých škôl v európskom vysokoškolskom priestore a v ďalších európskych iniciatívach.
V súčasnosti je podľa predsedu deväť univerzít členom alebo partnerom Aliancií európskych univerzít, čo hodnotí veľmi pozitívne a svedčiace o konkurencieschopnosti slovenských škôl. Nový zákon o vysokých školách by mal podľa neho podporovať túto ambíciu.
„Preto v ďalších rokovaniach o pripomienkach a o navrhovaných normách budeme žiadať také úpravy, ktoré umožnia napredovanie vysokých škôl, podporia ich v rozvoji a uľahčia adaptáciu na nové požiadavky pracovného trhu, spoločnosti a na technologický vývoj.
Slovenská rektorská konferencia víta zámer ministerstva predložiť nový zákon o vysokých školách a veríme, že sa nám v ďalších diskusiách podarí tento návrh upraviť do celospoločensky prospešnej roviny,“ dodal Hiadlovský.
Nový zákon o vysokých školách má okrem iného za cieľ umožniť študentom flexibilnejšie štúdium, lepšie prepájať teóriu s praxou, zvýšiť dostupnosť alternatív vysokoškolského vzdelania či podporiť inovácie, ako je umelá inteligencia vo vzdelávaní, a vedeckú činnosť. V oblasti zabezpečovania kvality má dôjsť k zmene v spôsobe obsadzovania členov výkonnej rady SAAVŠ.