BRATISLAVA. Takmer polovica detí (47,9 percenta) trávi extrémne veľa času na sociálnych sieťach a v online prostredí, a to viac ako štyri hodiny denne.
Vyplýva to z tohtoročného celoslovenského prieskumu názorov detí, v ktorom Úrad komisára pre deti okrem iného zisťoval aj to, koľko času trávia deti online.
Hodiny na sociálnych sieťach
Komisár pre deti Jozef Mikloško zdôrazňuje, že online kontakt nenahrádza skutočné vzťahy, informovala Iveta Adamová z Úradu komisára pre deti.
Až 11,5 percenta detí trávi na sociálnych sieťach viac ako šesť hodín denne. Hoci ide o mierny pokles oproti dátam z prieskumu z roku 2022, stále je to podľa komisára hrozivé číslo.
Mikloško upozorňuje, že deti si neuvedomujú hrozby spojené s digitálnym svetom, hoci tie môžu súvisieť so zhoršením ich psychického zdravia.
Z prieskumu takisto vyplýva, že 27,3 percenta detí trávi so svojimi rodičmi menej ako tri hodiny denne. „Menej spoločného času tráveného s rodičmi môže prispievať k dlhšiemu času, ktorý deti strávia v online prostredí,“ podotkol Mikloško.
V porovnaní s rokom 2022 najviac poklesla spokojnosť detí s počtom sledovateľov na sociálnych sieťach. Až 40 percent detí uvádza významnú nespokojnosť s ich počtom. „Ukazuje sa, že deti sú citlivé na online uznanie a porovnávanie,“ konštatoval Mikloško.
Keďže prieskum bol vykonaný na siedmakoch základných škôl (vek 12 až 13 rokov), pri týchto údajoch je podľa komisára zrejmé, že deti sa registrujú na sociálnych sieťach omnoho skôr, než je minimálny povolený vek na registráciu.
Dôveryhodnejší reálni kamaráti
Prieskum ukázal aj to, že online vzťahy sú slabé v dôvere aj v pocite bezpečia. Online priateľstvá nemajú pre deti takú dôležitosť ani dôveru, ako sa často predpokladá. Osobné vzťahy (najmä rodina a kamaráti v reálnom živote) zostávajú zásadné.
„Najmenej bezpečne sa deti cítia s online kamarátmi (len 11,3 percenta). Deti v prieskume v časti o využívaní online technológií uviedli, že o veciach, ktoré ich trápia, by online kamarátom povedalo len 6,1 percenta z nich. Oproti tomu reálnym kamarátom by sa zdôverilo až 77 percent detí,“ sumarizoval Mikloško.
Psychické aj sociálne riziká
Za znepokojujúci údaj považuje komisár najmä ten v oblasti pocitov ohrozenia. Deti sa podľa prieskumu cítia byť najmenej ohrozené mobilmi a internetom - strach z kyberšikanovania uviedlo 29 percent a 28 percent si myslí, že ich ohrozuje internet a mobily.
„A to aj napriek tomu, že práve tu sa vyskytujú významné psychické aj sociálne riziká, riziká šikany, zneužívania, nevhodného obsahu, negatívneho vplyvu na duševný stav detí. Deti v tomto veku ešte nevedia dostatočne vyhodnotiť riziká alebo dôsledky činov,“ uviedol Mikloško.
Doplnil, že v prieskume sa zamerali aj na zákaz mobilov na školách, podľa ktorého až 25 percent detí vníma zákaz mobilov na školách ako problém. To podľa Mikloška naznačuje vyššiu mieru závislosti od mobilných technológií.
Do prieskumu sa zapojilo 1120 žiakov siedmych ročníkov základných škôl zo 67 škôl na Slovensku, pričom zastúpenie chlapcov a dievčat bolo rovnomerné. Zber dát sa uskutočnil prostredníctvom elektronického dotazníka priamo v triedach za účasti vyškolených anketárov od novembra 2024 do februára 2025.