Väčšina psov vie odhadnúť, ako dlho zvládnu ležať na páliacom slnku, vysvetľuje psia koučka KRISTÝNA SEDLÁKOVÁ. Majiteľov učí, ako lepšie zvládať výcvik psov a aj starostlivosť o ne po psychologickej stránke.
Pochádza z Prahy, je dvojnásobná majsterka sveta Medzinárodnej kynologickej federácie v kategórii psích záchranárov. Jej rodina má chovateľskú stanicu austrálskych dobytkárskych psov. V rozhovore pre SME vysvetľuje, na čo treba dbať, keď sa človek rozhodne zobrať psa na letnú dovolenku k moru.
Čo sú základné veci, na ktoré by mal človek myslieť, keď ide so psom k moru?
Dôležité je vybrať vhodnú destináciu. Asi by bolo najlepšie poradiť sa s veterinárom a zvážiť prípadné riziká. Pri južných štátoch, ako sú Chorvátsko, Taliansko či Španielsko, treba myslieť na prevenciu proti srdcovej červivosti (závažné parazitické ochorenie, ktoré prenášajú komáre, pozn. red.). Je na to špeciálna odčervovacia tabletka. Prvá dávka sa užíva ešte pred odchodom na dovolenku.
Treba tiež aplikovať antiparazitiká (prípravky proti kliešťom, blchám, komárom, pozn. red.). Možností aplikácie je viac - obojky, pipety, tabletky. Je to preto, aby bol pes chránený proti bakteriálnym ochoreniam.
Je samozrejmosťou, že pes by mal mať čip a medzinárodný očkovací preukaz. Čo treba dodržať pri cestovaní so psom v aute?
Základ je, aby pes dokázal byť dlhší čas v pokoji. Majiteľ by mal mať základný prehľad, ako na tom jeho pes je, ako cestovanie znáša. Mal by mať skúsenosti aspoň s nejakými cestami v rámci republiky.
Najbezpečnejšia preprava psa je v prepravke. Niektorí ľudia to možno vnímajú tak, že dávajú svojho miláčika ako keby do väzenia. Pre psa je však cestovanie v prepravke aj z psychologického hľadiska najpríjemnejšie.
Prepravka by nemala byť malá, ale ani príliš veľká. Aby sa nestávalo, že keď šofér zabrzdí alebo prudko zabočí, bude v nej pes "lietať". Taká cesta by mu príjemná nebola. Majitelia niekedy uvažujú tak, že pes by mal mať v prepravke veľa priestoru. Nemusí to byť vždy dobre.
Ak nechcem mať psa v prepravke, je vhodné, aby trávil cestu na sedadle auta?
Z bezpečnostného hľadiska by mal byť pripútaný pásom. Ale určite to nepatrí medzi najbezpečnejšie spôsoby cestovania. Opäť platí, že keď auto prechádza zákrutou alebo zabrzdí, pes sa nemá o čo zaprieť - prepadáva boka na bok.
Väčšinou, keď mi ľudia hovoria, že ich pes má problém s jazdou v aute, a opýtam sa, kde ho majú, povedia, že na sedadle.
Prepravka je výborná pomôcka. Treba však psa na ňu naučiť. Aby bol zvyknutý, aby sa nebál, keď ho do nej dávate, že čo sa deje. Musí sa naučiť, že je to pre neho pokojné miesto, kde môže relaxovať.
Okrem toho sa prepravka dá využiť aj počas ubytovania. Napríklad, keď idete jesť a pes zostáva v izbe. Môže v nej odpočívať a ja viem, že po návrate ma nečaká nejaké nemilé prekvapenie.
Aká je vhodná podložka do prepravky počas cesty?
Najvhodnejšia je dečka vetbed. Je protišmyková a zároveň reguluje teplotu.
Na dovolenku k moru cestujeme v lete, keď je teplo. Môže sa použiť aj podložka s chladiacim efektom?
Chladiacu podložku by som neodporúčala. Môže byť fajn, ak pes má možnosť sa premiestniť niekam inam. V prepravke hrozí, že sa podchladí a mohol by z toho aj ochorieť.
Ako je to s prestávkami počas jazdy?
Je také pravidlo, že po každých štyroch hodinách jazdy by mala byť prestávka 15 až 30 minút. Počas prestávky by sa mal pes prejsť, vycikať a podobne. Keď sme však jazdili so záchranármi na výcvik do Talianska, zistili sme, že psy chceli odpočívať aj dlhšie. Takže, ak na psovi vidím, že je v pohode, riadila by som sa pocitovo. Aj pre psa môže byť príjemnejšie, keď je menej zastávok a má tú cestu rýchlejšie za sebou.
Je pre psa vhodné, keď mám v aute počas jazdy pustenú klímu?
Povedala by som, že je to ako pri človeku. Ak je správne nastavená klimatizácia pre človeka, rovnako to pôsobí aj na psa. Iné je, keď napríklad stojíte v kolóne. Vtedy je lepšie vetrať alebo robiť častejšie zastávky.
Pricestovali sme k moru. Ako pes znáša slanú vodu?