Vo štvrtok sa v bratislavskej Vrakuni odohral „koncert za slobodu slova a podporu politického väzňa“ Daniela Bombica. Ten sa dlhodobo na dezinfoscéne snaží vytvoriť dojem, že jeho prípad je politický – a dezinfoscéna jeho verziu ochotne preberá.
Na koncerte hrala skupina Zóna A spolu s hudobným hosťom, gitaristom Henrym Tóthom. Jedným z organizátorov podujatia bol Richard Krištofovič, dočasne poverený správou Bombicových telegramových kanálov.
Organizátori sa snažili navodiť dojem, že Zónu A cenzurovali za socializmu a cenzurujú ju aj dnes. V skutočnosti sa od nej dištancujú aj mnohí bývalí fanúšikovia, pretože spevák Peter Koňýk Schredl – posledný člen pôvodnej zostavy kapely – sa stýka so zástupcami krajnej pravice.
V minulosti sa fotil s Marianom Kotlebom, neonacistickým spevákom Rastislavom Rogelom a dnes podporuje antisemitu Bombica. Niektoré hudobné skupiny preto odmietajú hrať na akciách, kde má vystúpiť aj Zóna A.
Z vyjadrení organizátorov vyplýva, že išlo o prvý zo série koncertov. Konal sa v podniku Harley, v ktorom Bombic a jeho spolupracovníci na diaľku aj osobne už roky usporadúvajú diskusie.
V hlasovej správe z väzby Bombic ešte pred koncertom zaútočil na zastúpenie značky Harley Davidson, hovoril o „pražskej centrále“.
„Ste u mňa zradcovia svojich národov a ste zbabelci a len ďalšia korporácia, ktorá sa trasie od strachu o existenciu a prežitie, pretože žijete vo finančnom systéme, ktorý je kontrolovaný Izraelom a sionizmom. A preto ste včera vyvolávali cez obidve republiky jak diví, aby ste zrušili štvrtkový koncert,“ odkázal.
Vitajte pri tridsiatom ôsmom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu. Aktivujte si ho ako newsletter alebo ho odporučte známym, ktorým sa podľa vás môže zísť.
Dnes sa dočítate:
- Ako sa Republika priživila na téme sankčného balíka.
- David Púchovský sedel v kyjevskej kaviarni, ktorú chceli o pár hodín vyhodiť do vzduchu Rusi.
- Europoslankyňa Laššáková znova konšpiruje o novinároch.
- Americká rodina sa presťahovala za ruskými hodnotami, otcovi hrozí frontová línia.
- Máme ďalší dôkaz bezpečnosti vakcín.
- Česi vytvorili četbota, ktorý vám pomôže argumentovať proti obhajcom Putina.
- Filmový štáb zobral na Ukrajinu popieračov vojny. Precitli.
Bojovníci proti hoaxom zažili vojnu
Čím to je, čím to je: Prečo veríme konšpiračným teóriám a aké to môže mať dôsledky? Aj to sú zaujímavé otázky pre vedecký výskum.
Robíme ho aj na Slovensku. Konšpiračné presvedčenia sú totiž spojené s preferenciou silných lídrov, autoritárskych režimov a vo výsledku oslabujú demokraciu. Aké sú úskalia výskumu konšpirácií a dezinformácií, čo nás učí a aké to vlastne je skúmať konšpiračné teórie práve na Slovensku?
Aj o tom som sa v podcaste Disinfo Report portálu Infosecurity.sk zhováral s výskumníčkou Ústavu experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied Lenou Adamusovou. Pripomíname, že podcast v lete vychádza každú druhú nedeľu.
Prácu odborného portálu Infosecurity.sk môžete podporiť na platforme Darujme.sk. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt.
Boj o ovocie z diskusie o sankciách: Organizácia Adapt Institute prináša každé dva týždne prehľad dezinformačných naratívov, ktoré boli v ostatnom období na vzostupe. Okrem útokov na novinárov, menšiny a opozíciu bol veľkou témou 18. sankčný balík EÚ.
Adapt Institute pomocou nástroja Gerulata Juno analyzoval facebookové príspevky na túto tému. Najviac interakcií z nej vyťažil Milan Mazurek z krajne pravicového hnutia Republika. Kritizoval slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča a dvojtvárnu politiku strany Smer, na ktorej voličstvo svojím obsahom cielil.
Až trikrát sa do TOP5 najúspešnejších príspevkov dostal obsah stránky premiéra Roberta Fica.
V správnom čase na nesprávnom mieste: Členovia projektu Hoaxy a podvody mali šťastie. Počas cesty na Ukrajinu sedeli v kyjevskej kaviarni, do ktorej sa staršia pani pokúsila bezprostredne po ich odchode doniesť veľké množstvo výbušniny. Myslela si, že pomáha ukrajinskej tajnej službe, v skutočnosti ju však zlanárili Rusi, aby s jej pomocou vykonali teroristický útok.
S návštevou Slovákov, medzi ktorými bol aj zakladateľ projektu David Púchovský, incident nesúvisel, išlo však o silnú skúsenosť s ruskými vojnovými operáciami a ich operáciami namierenými na civilné ciele.

Citát týždňa:
„V dnešnej dobe, keď úroveň novinárov klesla, že človeku sa už zdá, že nižšie to ani nejde, si treba dávať veľmi veľký pozor na to, čo čítate a od koho. A pokým sa vy, novinári, pýtate, kedy pre mnohých z nás nastal zlom, či vám veriť alebo neveriť, spomeňte si na covidové obdobie.“
Europoslankyňa Judita Laššáková tvrdí, že má empirický dôkaz o tom, že novinári si neplnia poctivo svoju prácu. Na sociálnych sieťach totiž pred viac ako týždňom písala o prípade jej dlhodobého spolupracovníka a priateľa Daniela Bombica, vďaka ktorému sa dostala do Bruselu na kandidátke Smeru.
V statuse mylne citovala Bombicovo tvrdenie, že mu bolo zrušené obvinenie za šírenie extrémistického materiálu v podobe konšpiračného pamfletu Protokoly sionských mudrcov. V skutočnosti Bombic hovoril o tom, že mu zrušili obvinenie za šírenie antisemitskej knihy Židokracia neonacistu Mariána Magáta.
Laššáková hovorí, že žiadny novinár ju na chybu neupozornil a hľadá v tom úmysel. Informácia o zrušení obvinenia pritom ešte nebola medializovaná, zatiaľ o nej hovoril len Bombic.
Europoslankyňa v statuse uviedla, že Protokoly sionských mudrcov na sociálnych sieťach propagoval aktivista Ján Benčík. Vraj toto bol dôvod, prečo ju nikto s tvrdením nekonfrontoval.
Benčík pritom nikdy konšpiračný pamflet nepropagoval a voči Laššákovej obvineniu sa verejne ohradil a požiadal ju o ospravedlnenie. Europoslankyňa na jeho výzvu neodpovedala.
Namiesto toho Benčíka obvinila znova – tentoraz z propagácie knihy Židokracia. Ide pritom o úplné klamstvo, Benčík totiž proti knihe opakovane verejne vystupoval a o jej autorovi napísal kritický blog. Je to ako keby ste obvinili učiteľa z propagácie nacizmu, lebo vyučuje látku podľa učebnice dejepisu.
Nie je to prvý raz, čo Judita Laššáková konšpiruje o práci novinárov. Keď sa však v minulosti ozvali, nereagovala.

Vtedy na východe
Vydieranie na Telegrame: Pôvodom ruská komunikačná platforma Telegram, ktorú u nás obľubujú ľudia podliehajúci dezinformáciám, v ostatných rokoch raketovo rastie. Má cez miliardu používateľov a minulý rok zarobila viac ako pol miliardy dolárov.
Jedným z dôvodov je úspech vnútornej ekonomiky platformy, napríklad predaj prémiových funkcií, darčekov či zberateľských predmetov. Niektoré artikle dnes majú cenu presahujúcu šesť cifier, a tak sa niektorí držitelia týchto cenností stretli s nečakaným fenoménom – vydieraním.

Zem zasnúbená: Derek Huffman, DeAnna Huffmanová a ich tri maloleté deti sa presťahovali zo Spojených štátov do Ruska. Chceli sa tam ukryť pred „LGBTI indoktrináciou“. Huffman využil príležitosť, aby si zarobil a urýchlil proces získania občianstva, a prihlásil sa do ruskej armády.
Jeho manželka, ktorá život rodiny mapuje na sociálnych sieťach, sa však onedlho vo videu, ktoré bolo medzičasom zmazané, posťažovala, že jej muža zrejme pošlú na front.
Medzičasom sa začala šíriť správa, že Derek padol. Huffmanová to na sieťach popiera. Tiež sa objavili správy, že tradičné ruské hodnoty neboli jediným dôvodom, prečo sa presťahovali. Rodina z Texasu totiž pred odchodom z domoviny vyhlásila bankrot.

Kolieska ruskej vojnovej mašiny: Ukrajinskí novinári obvinili slovenského výrobcu vysoko kvalitných ložísk Kinex Bearings z toho, že cez Turecko dováža kľúčové komponenty na ruský trh. Ložiská spadajú do kategórie tovaru s dvojakým využitím – civilným i vojenským – a sú malým, no cenným prvkom vojenskej techniky vrátane dronov.
Prvé obvinenia v slovenských médiách sa objavili ešte minulý rok. Firma so sídlom v Bytči vytrvalo tvrdí, že do Ruska tovar neposiela, zmluvne zakázané to majú aj jej zákazníci a potenciálnym vysvetlením tak môže byť používanie falzifikátov jej ložísk.

Tri užitočné správy
Zopakujme si to: Menovať politikov, ktorí broja proti očkovaniu a ohrozujú tým verejné zdravie, by trvalo dlho. Príkladom je Rudolf Huliak, na ktorého nedávno poukázal projekt Demagog.sk: „Dneska si myslím, že vo všetkých krajinách už vyskakujú to, že tá mRNA vakcína nie je v poriadku.“
Okrem toho, že to nie je pravda a covidové mRNA vakcíny sú úspechom vedy, ktorý zachránil milióny životov, majú tieto klamstvá dopady aj na očkovanie tradičnými vakcínami. Preto je užitočný každý nový výskum, ktorý dokazuje, že očkovanie nie je hrozbou.
Platí to aj o rozsiahlej dánskej štúdii, ktorá potvrdzuje, že neexistujú vedecké dôkazy o škodlivosti hliníka v očkovacích látkach. Vyvracajú tým tvrdenie, že vakcíny s obsahom hliníka u detí spôsobujú autizmus.

Fact-checker na telefóne: V rámci českého projektu Štít demokracie vznikol AI asistent na vyvracanie ruskej vojnovej propagandy.
Môžete mu položiť otázku v slovenčine alebo češtine a vysvetlí vám populárne dezinformačné naratívy, ku ktorým ponúkne relevantné zdroje.
Ide o praktického pomocníka aj pre bežný život. Ak v rozhovore narazíte na niečo, čo znie ako ruská vojnová propaganda, môžete sa v reálnom čase spýtať, či ide skutočne o dezinformáciu. Asistent, ktorý je nadstavbou četbota ChatGPT od OpenAI, beží na pokročilom jazykovom modeli o4-min-high a vyskúšať ho môžete na tomto odkaze.
Aby ste ho mali po ruke, v hornej časti obrazovky rozkliknite názov „AI asistent na vyvracení ruské propagandy“ a zakliknite možnosť „Ponechať na bočnom paneli“.
Pre úplnosť treba dodať, že ako každý četbot, aj tento sa môže mýliť. Prvotné skúsenosti však ukazujú, že je skutočne použiteľný v praxi.
Precitnutie: „Myslíte si, že válka na Ukrajině je podvod? Že média lžou o počtech mrtvých a dopadech ‚speciální vojenské operace‘ na Ukrajině? Přijďte na konkurz a staňte se hrdiny nového filmu.“
Už 21. augusta, na výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, príde do kín film režiséra Robina Kvapila Velký vlastenecký výlet.
Na vyššie uvedený inzerát reagovalo 60 ľudí, do Charkova a na Donbas nakoniec cestovala trojica popieračov vojnových zločinov Vladimira Putina.
Čo môžeme od českého road movie očakávať, veľmi dobre vystihuje trailer k filmu:
Dezinfomaják je súčasťou projektu Na druhom brehu a je tu pre vás aj počas letných mesiacov. Vidíme sa znova o týždeň!