BRATISLAVA. K diskusiám o eventuálnej zmene volebných pravidiel vedie vládnu koalíciu strach zo straty moci.
Povedal to v diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 opozičný poslanec Gárbor Grendel (hnutie Slovensko).
Odvádzanie pozornosti od sľubov
Koalícia sa podľa neho pokúsi zmeniť legislatívu tak, aby obmedzila politickú súťaž. Druhým motívom diskusii je podľa Grendela odvádzanie pozornosti od nesplnených predvolebných sľubov.
Pokiaľ ide o návrh na zvýšenie kvóra potrebného na vstup do parlamentu z päť na sedem percent, návrh podľa Gendela určite neprejde cez Ústavný súd SR. Pokiaľ ide o zvýšenie kaucie potrebnej pre kandidatúru v parlamentných voľbách, hnutie Slovensko podľa poslanca podporuje to, aby sa na voľbách mohol zúčastniť čo najvyšší počet strán.
„Pretože to je základ nejakých politických práv aj demokracie,“ skonštatoval Grendel.
Michelko: V koalícii je zhoda na zvýšení volebnej kaucie
Podľa koaličného poslanca Romana Michelka (SNS) je v koalícii zhoda na zvýšení volebnej kaucie, ktorá by sa mohla zvýšiť na 50-tisíc eur. V štádiu rokovaní je podľa neho vyplácanie štátneho príspevku len stranám, ktoré vo voľbách dosiahnu päťpercentnú hranicu.
„Určite nie je dohoda na zvýšení kvóra na sedem percent," zdôraznil Michelko s tým, že tento návrh podľa neho „absolútne neprejde“.
Michelko doplnil, že okrem strán KDH a Hlas žiadna politická strana nemá záujem meniť počet volebných obvodov.
Problematika prípadnej zmeny jedného volebného obvodu sa pritom podľa neho extrémne fetišizuje. "V Čechách ako aj na Slovensku sme mali štyri volebné obvody a nikdy to nebolo tak, že mohli kandidovať len ľudia, ktorí tam žili,“ dodal koaličný poslanec.
Národný mediálny úrad
Slovenská národná strana presadzuje zriadenie Národného mediálneho úradu, ktorý bude mimo iného riešiť aj problematiku sociálnych sietí.
Ako pripomenul koaličný poslanec Roman Michelko (SNS), spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook, avizovala zrušenie možnosti plateného zvyšovania dosahu politických príspevkov.
Problém je podľa neho v tom, že algoritmy, ktoré odporúčajú obsah, zadáva samotná Meta, resp. Facebook.
„A tie sú častokrát veľmi politicky korektné, „wokeizmus“, jednoducho, oni sú nastavené tak, že istý typ politického diskurzu preferujú a istý typ, naopak, nejakým spôsobom potláčajú,“ skonštatoval Michelko. Toto podľa neho znevýhodňuje politicky nekorektný politický naratív.
Problémom podľa Michelka je aj to, že na sociálnych sieťach nie sú jasne vymáhateľné pravidlá. Mnoho ľudí bolo totiž podľa neho zablokovaných bez vysvetlenia.
„Niekto zdieľa nevinný vtip a dostane 28-dňový ban, polročný ban, sedemmesačný ban. A toto je veľký problém. A preto chcem urobiť aj Národný mediálny úrad, aby komunikovali aj sociálne siate a aby sa jasne nastavili pravidlá,“ doplnil koaličný poslanec. Dodal, že s návrhom zákona na zriadenia úradu by mohlo prísť ministerstvo kultúry, alebo pôjde o poslanecký návrh.
Podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (hnutie Slovensko) môže byť zriadených aj 1000 úradov, kľúčové však je, kto na nich reálne vykonáva kompetencie.
Spoločnosť Meta by sa pritom podľa neho mala primárne zamerať na boj proti falošným profilom na sociálnych sieťach. „Pretože šíriť rôzne dezinformácie, alebo vyslovené klamstvá cez sociálne siete, cez falošné profily, ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť za svoje výroky, tam môžete cez falošné profily klamať, obviňovať ľudí a nič vám za to nehrozí,“ skonštatoval Grendel.
Meta by v oblasti boja proti falošným účtom mohla byť podľa opozičného poslanca oveľa aktívnejšia. „Len by to znamenalo, že by ubudlo niekoľko miliónov falošných účtov. Tým pádom by bolo menej videní rôznych reklám a príspevkov a ekonomicky sa to až tak nevypláca,“ dodal Grendel.