SME

Rusko, odpusť. Slovenskom sa šíri falošné AI video s Ukrajincami

Nové prípady dezinformácií o Ukrajincoch.

Ôsmy týždenný prehľad vyvracania dezinformácií v krajinách Vyšehradskej štvorky.Ôsmy týždenný prehľad vyvracania dezinformácií v krajinách Vyšehradskej štvorky. (Zdroj: Redakcia Novyny)

Projekt redakcií Новини зі Словаччини (Slovensko), Наш вибір (Poľsko) a ProUA (Česko) s názvom „Boj proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch v krajinách Vyšehradskej štvorky “ sa zameriava na odhaľovanie falošných správ o Ukrajine, utečencoch a migrantoch, ktoré sa šíria v strednej Európe.

V poľskom segmente sociálnych sietí sa intenzívne šíri 16-sekundové video s vystúpením ukrajinského veľvyslanca v Poľsku Vasylia Bodnara počas 82. výročia Volynskej tragédie v meste Chełm.

Používateľov pobúrila veľmi stručná reč diplomata k tak závažnej téme poľsko-ukrajinských vzťahov – mnohí to vnímali ako prejav neúcty.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedla televízia TVN24, veľvyslanec v skutočnosti predniesol plnohodnotný príhovor. Potvrdil to aj sám diplomat, ktorý v komentári k jednému z príspevkov uviedol, že jeho vystúpenie trvalo približne 10 minút.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vasyl Bodnar poďakoval za pozvanie na toto „smutné, ale potrebné“ podujatie a zdôraznil, že spoločnú budúcnosť treba budovať na pravde a otvorenosti – vrátane ochoty hovoriť aj o zložitých momentoch spoločnej histórie.

Bodnar zdôraznil dôležitosť toho, aby zločiny boli pomenované pravým menom, zaznelo ospravedlnenie a aby si obe strany uctili pamiatku obetí.

Slová diplomata potvrdil aj primátor mesta Chełm Jakub Banaszek, ktorý označil príhovor ukrajinského veľvyslanca za „dôležité gesto“. Neskôr Vasyl Bodnar zverejnil aj plnú verziu svojho vystúpenia v Chełme.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko

Falošné video s „výzvou“ Ukrajincov adresovanou Rusku vytvorila umelá inteligencia

V júli začalo medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí kolovať video, ktoré údajne zachytáva protest Ukrajincov s vlajkami. Na zázname žena v angličtine prosí Rusko o odpustenie a vyzýva na zastavenie vojny. Video, ktoré sa šírilo na Facebooku a TikToku, obsahuje slovenské titulky hovoriace o ukrajinských ženách, ktoré „pláču a prosia o odpustenie“, ako aj o „miliónoch premárnených životov“.

Analýza agentúry AFP potvrdila, že video bolo vytvorené pomocou umelej inteligencie. Verzia, ktorá sa šírila v slovenskom segmente sociálnych sietí, obsahovala viacero TikTok účtov. Jeden z nich patrí slovenskému používateľovi, ďalší profil s názvom Newstok_daily (bez slovenských titulkov), ktorý predtým zverejnil takmer identické video s údajnými Izraelčanmi ospravedlňujúcimi sa Iránu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento istý profil zverejnil aj ďalšie dve videá s ľuďmi držiacimi ukrajinské vlajky. Neskôr bol účet na TikToku zablokovaný, no falošné videá sa stihli rozšíriť a podľa AFP nazbierali spolu viac ako štyri milióny zhliadnutí.

Analýza zistila, že zvuk vo videu je deepfake a Google Deepmind identifikoval vo videu vodotlače typické pre AI modely. Video obsahovalo logo Veo, nástroja od Google na tvorbu krátkych realistických klipov. Video bolo vytvorené pomocou umelej inteligencie, následne bolo znížené rozlíšenie, pridané čierne okraje a titulky, a nakoniec stlačené – všetko s cieľom zakryť stopy AI a sťažiť odhalenie falošného obsahu.

Vo videu sú tiež viditeľné typické chyby – deformované tváre, neostré nápisy, zdeformovaná a čiastočne priehľadná ruka. To všetko naznačuje, že záznam nie je autentický dokumentárny materiál.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho v tomto roku na Ukrajine neprebehli žiadne protesty, v ktorých by sa ospravedlňovali Rusku – takéto akcie neboli zaznamenané v ukrajinských médiách ani vo výsledkoch vyhľadávania na Googli. V júni v Kyjeve sa uskutočnila len demonštrácia príbuzných vojnových zajatcov, ktorí požadovali rokovania o výmene.

Agentúra AFP upozorňuje, že toto falošné video sa začalo šíriť počas nového štádia vojny – v lete 2025, keď Rusko zintenzívnilo útoky po neúspešných rokovaniach za účasti USA.

Dezinformáciu o odovzdávaní tiel padlých ukrajinských vojakov začali šíriť na Slovensku a v Poľsku

V júni sa na slovenských Telegram-kanáloch a Facebook skupinách šírila falošná správa, podľa ktorej Ukrajina vedome neodvádza telá padlých, aby nemusela vyplácať odškodné rodinám. V rovnakom období sa podobný hoax šíril aj v Poľsku — o čom sme už informovali v jednom z predchádzajúcich vydaní prehľadu.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku dezinformáciu prevzali proruské platformy, predovšetkým telegramový kanál Správy z frontu, ktorý denne publikuje obsah s otvorene antiukrajinskou rétorikou. Sleduje ho viac než 11-tisíc ľudí a pravidelne opisuje ruskú inváziu ako „oslobodenie“, pričom šíri naratívy v súlade s propagandou Kremľa.

Podľa autorov týchto príspevkov je Rusko údajne pripravené odovzdať viac než 6 tisíc tiel ukrajinských vojakov, no Ukrajina ich odmieta prevziať. Niektoré príspevky sprevádzal screenshot publikácie zástupcu predsedu Rady bezpečnosti Ruska Dmitrija Medvedeva, v ktorej tvrdí, že v Kyjeve „nechcú prevziať telá svojich mŕtvych vojakov“, pretože ich je „príliš veľa“ a „vdovy budú musieť platiť“.

Fact-checkeri zo „StopFake“ upozorňujú, že ide o koordinovanú kampaň na podkopanie dôvery v ukrajinskú vládu. Hoax prevzali ruské Z-kanály a niektorí používatelia sociálnych sietí, ktorí po vyhláseniach Ruska začali masovo šíriť tento obsah.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinský vojensko-politický analytik Oleksandr Kovalenko tvrdí, že Rusko vedome skresľuje verejne dostupné informácie a prezentuje ich v negatívnom svetle. Tvrdenie o údajnej neochote Ukrajiny vyplácať kompenzácie rodinám považuje za príklad tzv. „zrkadlovej projekcie“ — ide o stratégiu, ktorú využíva aj samotné Rusko, keď často necháva telá svojich vojakov na bojisku alebo ich označuje za nezvestných, aby sa vyhlo finančným záväzkom.

Podľa údajov portálu „Slovo i Dilo“ sa Ukrajine ku aprílu 2025 podarilo vrátiť približne 8 tisíc tiel padlých vojakov. Každá rodina má nárok na štátnu pomoc vo výške 15 miliónov hrivien, ak smrť nastala počas boja alebo do roka po zranení. Výplata prebieha postupne: najprv 20 % sumy a zvyšok rovnomerne počas ďalších 40 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Česko

Na sociálne siete sa vrátil hoax o „bratrancovi“ Fialu, ktorý má údajne riadiť banky na Ukrajine

Na sociálnych sieťach sa opäť objavila stará dezinformácia, podľa ktorej väčšina ukrajinských bánk údajne patrí „bratrancovi“ českého premiéra Petra Fialu — podnikateľovi Tomášovi Fialovi. V tej istej správe ho označujú za „Sorosovho priateľa“, proti ktorému má byť údajne otvorených 47 trestných konaní, a práve on je podľa tejto dezinformácie dôvodom, prečo majú Česi „mrznúť“ a „nemajú na živobytie“.

Tento hoax sa prvýkrát objavil pred zimou 2022 — v čase, keď ruská propaganda aktívne šírila strach, že Európa zmrzne bez ruského plynu.

České médium Denik.cz upozorňuje, že staré dezinformácie sa opäť objavujú s blížiacimi sa parlamentnými voľbami.Tentoraz ich aktívne šíria uzavreté protivládne skupiny na Facebooku, ktoré majú desaťtisíce sledovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Fiala nemá žiadny rodinný vzťah s premiérom Petrom Fialom. Je to len náhoda. Priezvisko „Fiala“ je v Česku pomerne rozšírené — nosí ho viac než 9 tisíc ľudí a je na 39. mieste najčastejších priezvísk v krajine, uvádza portál „Priezviská“.

„Tomáš Fiala nemá žiadny vzťah k českému premiérovi Petrovi Fialovi. Premiér Tomáša Fialu osobne nepozná,“ vyhlásil hovorca vlády Václav Smolka ešte v novembri 2022 v komentári pre Deník.

Sám Tomáš Fiala je český miliardár, ktorý v Ukrajine pôsobí viac než 25 rokov. Vedie investičnú spoločnosť Dragon Capital, venuje sa nehnuteľnostiam a financiám, spolupracuje s medzinárodnými investormi vrátane fondov Georga Sorosa a Goldman Sachs. V roku 2014 spolu s bývalým šéfredaktorom týždenníka „Korespondent“ Vitalijom Sičom začali vydávať týždenník „NV“, kúpili rozhlasovú stanicu „Era“ (neskôr „Radio NV“) a spravodajský portál „Ukrajinská pravda“.

SkryťVypnúť reklamu

Český politik obviňuje Ukrajinca, no zamlčuje vplyv Ruska

Český politik Jindřich Rajchl opäť vznesol obvinenia voči Ukrajincom. Tentoraz komentoval minuloročný incident, keď neznámy páchateľ vyhrážal výbuchmi v českých a slovenských školách.

Kvôli hrozbe bombových útokov sa začiatok školského roka pre tisíce škôl a desaťtisíce detí a rodičov zmenil na chaos – evakuácie, zrušené vyučovanie, panika. Pyrotechnici však nenašli žiadnu výbušninu, no česká polícia upozorňuje, že hrozby vyvolali všeobecnú nervozitu a priniesli vysoké náklady na bezpečnostné opatrenia.

Nedávno bol podozrivý zadržaný v Dnipre. Stalo sa tak vďaka medzinárodnej spolupráci polície a prokuratúry štyroch krajín – Česka, Slovenska, Ukrajiny a Lotyšska – s podporou agentúry Eurojust. Česká polícia uvádza, že operácia prebehla len niekoľko kilometrov od frontovej línie, pričom ukrajinské bezpečnostné zložky spolupracovali efektívne, plánovali a uskutočnili celý zásah. Podľa českej tajnej služby BIS konal podozrivý pod vplyvom ruských štruktúr a dokonca dostával financovanie z príslušných kanálov.

SkryťVypnúť reklamu

Politik Rajchl však začal zdôrazňovať, že hrozby školám vyslovil práve Ukrajinec. Spochybnil možnosť, že by za tým mohlo stáť Rusko, a tvrdil, že „nikdy nevideli a nikdy neuvidia žiadne dôkazy“.

Podľa portálu Manipulátoři ide o typickú manipuláciu, kde Rajchl robí základnú logickú chybu – argumentáciu nevedomosťou. To znamená, že vyvodzuje záver, že keď niečo nebolo verejne zverejnené, tak to neexistuje. Ako však pripomína novinár Jan Cemper, vyšetrovanie medzinárodného terorizmu sa nevedie verejne. Dôkazy sa nezverejňujú na sociálnych sieťach, aby sa predišlo ohrozeniu úspechu operácie.

Druhý závažný omyl spočíva v ignorovaní širšieho kontextu hybridnej vojny, ktorú Rusko už dlhodobo vedie proti Európe a Západu. Vystrašovanie, podkopávanie dôvery v štát a jeho inštitúcie, dezinformácie a šírenie paniky – to je súčasť dlhodobej stratégie, na ktorú neustále upozorňujú BIS, NATO a EÚ partneri.

SkryťVypnúť reklamu

Rajchl šíri predstavu, že akékoľvek priznanie ruského vplyvu je už podpora propagandy. Sám pritom manipuluje a predstavuje sa ako obeť cenzúry. Jeho výroky „s hrdosťou sa na tom podieľam“ znejú ako podpora tým, ktorí neopodstatnene znevažujú prácu vyšetrovateľov. Nie je to kritika založená na faktoch, ale podnecovanie nedôvery, ktorá pomáha nepriateľovi.

Poľsko

Manipulácia s číslami: Je pravda, že Ukrajinci tvoria 17 % nezamestnaných v Podkarpatskom vojvodstve?

Na poľských sociálnych sieťach sa šíri dezinformácia, že údajne 17 % všetkých nezamestnaných v Podkarpatskom vojvodstve tvoria občania Ukrajiny a že ich počet dosahuje 11-tisíc. Táto informácia je však manipuláciou, ktorá má vytvoriť negatívny dojem o Ukrajincoch. Zodpovedá bežnému naratívu, že Ukrajinci masovo využívajú sociálnu pomoc a nechcú pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Portál na overovanie faktov Demagog zistil, že uvedené číslo sa vzťahuje na celé Poľsko, nie na konkrétny región. Podľa údajov Ministerstva rodiny, práce a sociálnej politiky Poľska bolo v júni 2025 v celej krajine registrovaných 11,1 tisíc nezamestnaných občanov Ukrajiny, čo predstavuje len 1,4 % z ich celkového počtu. Priemerná miera nezamestnanosti medzi Ukrajincami v Poľsku je 1,5 %, zatiaľ čo celonárodná miera nezamestnanosti dosahuje 5 %.

Falošná informácia sa začala šíriť po publikovaní manipulatívneho titulku na stránke poľského média Super Biznes. Hoci v samotnom článku sa uvádzajú celoštátne údaje, titulok navodzoval dojem, že 11-tisíc nezamestnaných Ukrajincov pripadá len na Podkarpatské vojvodstvo. V sieti sa však začal šíriť len screenshot titulku, nie celý článok. Komentáre ako „Pre nich je náš príspevok na podporu v nezamestnanosti ako dve minimálne mzdy na Ukrajine. Takto vedú biznis“ alebo „Treba skontrolovať, či sú vôbec v Poľsku“ ukazujú, že časť používateľov uverila tejto dezinformácii.

SkryťVypnúť reklamu

Nepravdivá informácia začala intenzívne kolovať po jej zverejnení na profile Coolfonpl na sieti X, známom šírením dezinformácií. Tento príspevok získal viac než tisíc páči sa mi to a viac než 17 tisíc zobrazení.

Viac informácií na odkaze.

V poľských sociálnych sieťach sa opäť šíri hoax o „masovom hrobe poľských detí na Ukrajine“

V poľskom segmente sociálnych sietí sa opäť šíri fotografia, ktorá má údajne zobrazovať miesto masového hrobu poľských detí zavraždených ukrajinskými nacionalistami počas Volynskej tragédie. Pravdu však overili faktcheckeri z portálu Demagog a zistili, že fotografia nemá nič spoločné s týmito udalosťami.

V skutočnosti bola fotografia urobená v roku 2011 počas archeologických vykopávok v meste Volodymyr (Volynská oblasť, Ukrajina), kde boli exhumované pozostatky ľudí zastrelených v období existencie miestnej väznice (koniec 19. storočia až 1945). Doktorka Dominika Semínska z Univerzity Mikuláša Kopernika v Toruni, ktorá sa na vykopávkach podieľala, uvádza, že s veľkou pravdepodobnosťou ide o obete nemeckých, prípadne aj sovietskych zločinov, ale rozhodne nie o obete Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA).

SkryťVypnúť reklamu

V hromadnom hrobe boli nájdené pozostatky žien, mužov a detí, ktoré podľa odhadov vedcov zabíjali v už vykopanej jame za použitia nemeckých nábojov.

Táto fotografia bola už niekoľkokrát použitá na šírenie dezinformácií týkajúcich sa Volynskej tragédie – podobným spôsobom sa manipulovalo aj s inými fotografiami, napríklad so snímkou z roku 1923 z Radoma, na ktorej sú zobrazené deti zabité vlastnou matkou.

Analytici zdôrazňujú, že takéto hoaxy sú súčasťou širšej kampane na posilnenie negatívneho postoja voči Ukrajincom v Poľsku, ktorú aktívne podporuje ruská propaganda.

Viac informácií na odkaze.

„68 % opýtaných Poliakov je proti financovaniu internetu pre Ukrajinu“: Čo je problematické na vyjadrení bývalého poľského premiéra?

Bývalý poľský premiér Leszek Miller napísal na sociálnej sieti X, že údajne 68 % Poliakov je proti financovaniu vládou terminálov Starlink pre Ukrajinu, pričom sa odvolával na „sociologický prieskum“ Radio Zet. Toto tvrdenie je však manipulatívne a nezodpovedá obsahu prieskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia Demagog zistila, že nejde o sociologický prieskum, ale o nereprezentatívne online hlasovanie (v poľštine „sonda“, nie „sondaż“), ktoré prebiehalo počas vysielania na webe Radio Zet. Takéto hlasovanie nereflektuje skutočnú verejnú mienku, pretože hlasovať mohol ktokoľvek a viacnásobne.

Napriek tomu Miller prezentoval výsledky ako oficiálny sociologický prieskum, pričom použil slovo „sondaż“, čo je zavádzajúce.

Naopak podľa výsledkov prieskumu agentúry IBRiS na objednávku fondu Stand With Ukraine a portálu Defence24 z júna 2025 podporuje pokračovanie ekonomickej pomoci Ukrajine 35 % Poliakov, zatiaľ čo 44 % je proti. V otázke vojenskej pomoci 35 % respondentov uviedlo, že by mala zostať na rovnakej úrovni, 5 % si želá jej zvýšenie. Naopak 26 % je za zníženie vojenskej pomoci a 20 % si myslí, že by sa mala úplne ukončiť.

Demagog tiež pripomína, že Miller opakovane šíril antieurópske a antiukrajinské výroky, ktoré sú v súlade s ruskou propagandou.

Viac informácií na odkaze.

The project is co-financed by the governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrad Grants from the International Visegrad Fund.

The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt je spolufinancovaný vládami Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom grantov Vyšehradského fondu.

Poslaním fondu je podporovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  4. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  7. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  2. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  3. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  5. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  6. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  1. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 644
  2. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 8 296
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 7 309
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 392
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 786
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 090
  7. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 1 987
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 1 815
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu