SME

V prípade žaloby štátu o vrátenie dotácie pre Národný futbalový štadión sa dokazovanie ešte neskončilo

Prvé pojednávanie sa uskutočnilo 5. júna.

Národný futbalový štadiónNárodný futbalový štadión (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Mestský súd Bratislava III zatiaľ neskončil dokazovanie v spore, v ktorom štát žiada od spoločnosti Národný futbalový štadión (NFŠ) vrátenie dotácie vo výške 27,2 milióna eur.

Otázku, či je možné na októbrovom hlavnom pojednávaní očakávať vyhlásenie rozhodnutia, nie je preto možné presne zodpovedať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Štyri súdne spory

„Ďalší postup súdu vo veci a prípadné vyhlásenie rozsudku vo veci samej bude závisieť aj od procesnej aktivity strán sporu na predmetnom pojednávaní,“ uviedol zákonný sudca, ktorý tento prípad pojednáva.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé pojednávanie sa uskutočnilo 5. júna. Súd na ňom určil, ktoré skutkové tvrdenia strán považuje za nesporné, ktoré považuje za sporné a uviedol predbežné právne posúdenie veci. „Pojednávanie bolo odročené na ďalší termín a bude sa konať dňa 23. októbra 2025 o 9.00 h,“ ozrejmil sudca.

Celkovo sú vedené medzi štátom a spoločnosťou NFŠ štyri súdne spory. Právni zástupcovia spoločnosti NFŠ Peter Kubina a Peter Hodál na pondelkovej (11. 8.) tlačovej konferencii hovorili o existencii prvých predbežných právnych posúdení zo strany slovenských súdov, podľa ktorých zmluvy týkajúce sa výstavby štadióna nenapĺňajú znaky verejnej zákazky.

Nároky NFŠ podľa Kubinu presiahli sumu 100 miliónov eur a každý mesiac sa zvyšujú o takmer jeden milión eur. Advokáti avizovali, že prvostupňové rozhodnutie súdu v spore o vrátenie dotácie by malo byť známe v závere októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Z Úradu podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku informovali, že iniciovali, aby vláda SR rozhodla o poverení úradu zabezpečiť mimosúdne rokovania so spoločnosťou NFŠ s cieľom minimalizovať potenciálne negatívne finančné dosahy pre SR. Koaličná zhoda na tomto postupe však zatiaľ podľa úradu nebola dosiahnutá.

Požadovala vrátenie dotácie

Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR podľa slov ministra Rudolfa Huliaka (nezávislý) prebralo od Úradu podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku agendu sporu so spoločnosťou NFŠ a dalo vypracovať právne analýzy k ďalšiemu postupu. Huliak zdôraznil, že nebude súhlasiť, aby v prospech niekoho prepadli aj peniaze, aj národný štadión.

Národný futbalový štadión na mieste pôvodného štadióna na bratislavskom Tehelnom poli začali stavať v roku 2016. Projekt realizovala spoločnosť NFŠ, s ktorou štát v zastúpení ministerstva školstva podpísal ešte v roku 2013 bez súťažného konania memorandum definujúce podmienky výstavby.

SkryťVypnúť reklamu

Štát sa zaviazal odkúpiť nekomerčnú časť štadióna, rovnako poskytnúť dotáciu vyše 27 miliónov eur. V lete 2020 vláda oznámila, že na základe právnych analýz štadión neodkúpi a požadovala vrátenie dotácie. NFŠ si, naopak, nárokuje vyplatenie zmluvnej pokuty za neuzavretie kúpnej zmluvy a tiež náhradu škôd, ktoré jej mal postup štátu spôsobiť.

Národný futbalový štadión (Tehelné pole)

Rudolf Huliak

Ministerstvo športu nechalo ohľadom sporu s Národným futbalovým štadiónom vypracovať analýzy.


TASR 9
Národný futbalový štadión

Týkajú určenia kúpnej ceny štadióna, vrátenia štátnej dotácie aj zmluvnej pokuty.


SITA 4
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aplikácia, čo mamičkám aj študentom šetrí nervy aj peniaze
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  6. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  7. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  2. Invázne rastliny ako superpotraviny
  3. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  4. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  5. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  6. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  7. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  8. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 379
  2. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 5 436
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 4 420
  4. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 4 039
  5. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 3 826
  6. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 3 291
  7. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 2 478
  8. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 807
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Slovenska po góle   na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2025.

Pozrite si TV program turnaja Hlinka Gretzky Cup 2025. Skupinu B hostí Slovensko.


Futbalisti Manchester United s trofejou Summer Series trophy.

Nová epizóda Spoza piva je tu a venujeme sa v nej hlavne klubom z Premier League.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Moses Swaibu.

Bývalý futbalista v exkluzívnom rozhovore priznal, ako sa stal súčasťou najväčšieho syndikátu na ovplyvňovanie výsledkov.


SITA
Leo Sauer.

Z Lea Sauera vyžaruje láska k futbalu, tvrdí slávny tréner.


SkryťZatvoriť reklamu