BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Minister obrany by mal mať právo dať pokyn na zostrelenie lietadla, prípadne iného neidentifikovaného vzdušného prostriedku, ktorý ohrozuje bezpečnosť a suverenitu Slovenskej republiky. Umožniť by to mala novela leteckého zákona, o ktorej dnes rozhoduje vláda. Pôvodne o tejto právomoci pre ministra rozhodla vláda svojím nariadením ešte vo februári pred summitom prezidentov USA a Ruska Georgea Busha a Vladimira Putina.
Vláda sa dnes bude zaoberať aj štvoricou zákonov z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. V zákone o výkone väzby navrhuje zlepšenie podmienok pre obvinených. Tvrdí, že väzba má slúžiť na zaistenie obvineného pre trestné konanie a nemá trestať. Ministerstvo preto napríklad navrhuje zväčšiť ubytovaciu plochu pre ženy a mladistvých. Okrem toho by mali mať obvinení raz za tri týždne právo na hodinovú návštevu. Návrh však zakazuje, aby prijímali vo väzbe balíky.
Lipšic tiež predkladá novelu zákona o rozhodcovskom konaní, ktorá zefektívni uverejňovanie údajov v Obchodnom vestníku. Z jeho dielne pochádza aj novela zákona o konkurze a vyrovnaní, ako aj novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Navrhuje, aby platy a odmeny ľudí pôsobiacich v štátnych alebo samosprávnych orgánoch, ktoré sú financované z peňazí daňových poplatníkov, boli verejne známe.
Ministri sa budú zaoberať aj návrhom novely zákona o integrovanom záchrannom systéme. Podľa nej budú musieť byť všetky autá záchranných zložiek do 30. júna 2007 označené symbolom SOS 112. Ide o vozidlá Hasičského a záchranného zboru, Záchrannej zdravotnej služby, autá Horskej a banskej záchrannej služby a vozidlá kontrolných chemických laboratórií CO. Ostatné záchranné zložky budú môcť označiť svoje dopravné prostriedky jednotným európskym číslom tiesňového volania „112“.
Kabinet by mal rozhodnúť aj o rozšírení siete súkromných vysokých škôl. Udeliť by mal štátny súhlas prešovskej spoločnosti ISM, ktorá chce v Prešove založiť Vysokú školu medzinárodného podnikania. Zároveň bude vláda rozhodovať aj o vzniku Gemerskej vysokej školy v Rožňave, s jej vznikom však nesúhlasí Akreditačná komisia, ktorá je poradným orgánom vlády a ministri sa doposiaľ vždy prikláňali k jej názoru.