Bratislava 25. augusta (TASR) - Polícia od apríla odobrala zbrane desiatkam nespoľahlivých osôb. Preverovacia komisia vydala stanovisko k 350 osobám, pričom 143 označila za nespoľahlivé.
Následne 53 z nich prišlo o zbrojný preukaz. Policajné útvary môžu pri žiadostiach o zbrojný preukaz ako aj pri držiteľoch zbrojných preukazov požiadať osobitnú komisiu o preskúmanie spoľahlivosti osôb. Komisiu, ktorá posudzuje spoľahlivosť v oblasti súkromných bezpečnostných služieb a v oblasti strelných zbraní a streliva, zriadil minister vnútra Vladimír Palko.
Polícia má tak možnosť lepšie kontrolovať držiteľov zbrojných preukazov. Novela zákona o zbraniach a strelive presnejšie zadefinovala pojmy bezúhonnosť a spoľahlivosť žiadateľa a držiteľa zbrojného preukazu.
"Polícia a ministerstvo vnútra chce vylúčiť, aby zbrane držali osoby násilnej povahy alebo nebezpečné svojmu okoliu. Polícia využíva všetky zákonné prostriedky na to, aby zistila, či osoba, ktorá o zbrojný preukaz žiada, alebo ktorá zbrojný preukaz vlastní, spĺňa všetky zákonné podmienky na jeho držbu," povedal minister vnútra Vladimír Palko.
Za nespoľahlivú osobu sa považuje osoba, ktorá bola trestne stíhaná za úmyselný trestný čin, a u ktorej je dôvodné podozrenie, že by mohla zbraň zneužiť pri trestnej činnosti. Nespoľahlivými osobami sú však aj osoby, u ktorých polícia opakovane našla legálne držané zbrane s nabitým ostrým strelivom alebo zakázaným strelivom. Ďalej sú to osoby s agresívnym správaním, u ktorých nie je záruka, že legálne držané zbrane nepoužijú pri trestnej činnosti. Za nespoľahlivú sa považujú aj osoby, ktoré sú, alebo boli trestne stíhané za nedovolené ozbrojovanie, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, či majetkovú, ekonomickú a násilnú trestnú činnosť.