SME

Historický kalendár - 26. augusta

BRATISLAVA 25. augusta (SITA) -


26. augusta


1844 -- v Liptovskom Mikuláši vznikol Tatrín, prvá slovenská celonárodná inštitúcia. Jeho predsedom bol Michal Miloslav Hodža, členmi Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Samo Chalupka, Gašpar Fejérpataky

-Belopotocký, Ctiboh Zoch, Karol Kuzmány a ďalší. Tatrín za svoj cieľ pokladal zveľaďovanie kultúrneho života a vzdelávanie Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1850 -- v Točnici sa narodil básnik, prozaik, prekladateľ a evanj. kňaz Koloman Banšell, jeden z priekopníkov literárneho realizmu v slovenskej literatúre. Teológiu študoval v Prešove, kde s Hviezdoslavom zostavil almanach Napred. V r. 1873 krátko pracoval v redakcii Národných novín, od r. 1874 bol farárom v malých obciach. Izolovanosť od literárneho života a sklon k depresiám vyústili do liečby na psychiatrii v Pešti a napokon do samovraždy. Jeho jediná básnická zbierka Túhy mladosti obsahuje pôvodnú tvorbu i preklady Petőfiho, Shellyho, Michelangela a i. Vydal novelu Atalanta, ktorá bola kritickou alegóriou na súveké pomery na Slovensku. Autor teoretických statí, v ktorých formuloval estetický program nastupujúcej realistickej generácie. Zomrel 27. marca 1887 v Lučenci.

SkryťVypnúť reklamu

1880 -- narodil sa francúzsky básnik a dramatik poľského pôvodu Guillaume Apollinaire, vl. m. Wilhelm Apollinaris de Kostrowicki, jeden zo zakladateľov modernej francúzskej poézie, propagátor avantgardného výtvarného umenia. Básnické zbierky Alkoholy a Kaligramy sa stali medzníkom vo vývoji francúzskej poézie. Mal určujúci vplyv na európsku avantgardnú poéziu. Zomrel 9. novembra 1918.


1898 -- v New Yorku sa narodila americká zberateľka umenia Peggy Guggenheimerová, podporovateľka abstraktných a surrealistických umelcov. V r. 1941 založila s pomocou Mondriana, Duchampa a Maxa Ernsta v New Yorku galériu umenia 20. storočia, ktorú v r. 1947 preniesla do Benátok. V benátskom paláci Venier dei Leoni dnes sídli jej unikátna zbierka moderného umenia (Picasso, Pollock, Braque, Chagall, Duchamp, Léger, Miró, Klee a ďalší). Neter zberateľa Solomona Guggenheimera, jej druhým manželom bol Max Ernst. Zomrela 23. decembra 1979 v Benátkach.

SkryťVypnúť reklamu

1929 -- v Bratislave sa narodil novinár Svetozár Štúr. Pochádzal z rodiny uhrovských Štúrovcov, jeho pradedom bol brat Ľudovíta Štúra Samuel. Počas štúdia pracoval vo vysokoškolskom hnutí v oblasti kultúry, bol spoluzakladateľom a aktívnym členom súboru Lúčnica. V r. 1950-69 spravodajca Čs. rozhlasu v Bratislave. Pre svoje postoje r. 1968-69 bol vylúčený z KSČ, zbavili ho všetkých funkcií a mandátov a zakázali pracovať v odbore. V r. 1970-90 bol pracovníkom Výskumného ústavu práce a sociálnych vecí - so zákazom publikovať. Novinársku legitimáciu znova získal až v decembri 1989. V januári 1990 bol vymenovaný do funkcie riaditeľa ČSTK na Slovensku, kde pôsobil do r. 1992. V r. 1994 až 1995 pracoval aj v Národnej obrode. Otec dirigenta a skladateľa Svetozára Štúra. Zomrel 13. novembra 2001 v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

1948 -- v Banskej Štiavnici sa narodila herečka a diplomatka Magda Vášáryová. V r. 1983-90 členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Úlohy vo filmoch: Senzi mama, Markéta Lazarová, Vtáčkovia, siroty a blázni, Zbehovia a pútnici, Princ Bajaja, Radúz a Mahulena, …a pozdravuji vlaštovky, Postřižiny, Temné slunce, Tichá radosť, Súkromné životy, v televízii okrem iných Nežná. V r. 1990-93 bola veľvyslankyňou ČSFR v Rakúsku, v r. 1999 neúspešne kandidovala v prezidentských voľbách, v r. 2000-2005 bola veľvyslankyňou SR v Poľsku, v súčasnosti je štátnou tajomníčkou na MZV SR. Zakladateľka a riaditeľka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Podporuje paralympijské hnutie. Napísala knihu spomienok o svojom rodnom meste Krátke listy jednému mestu a radcu v oblasti etikety a vybraného správania: Diskrétní průvodce.

SkryťVypnúť reklamu

1974 -- na havajskom ostrove Maui zomrel americký pilot Charles Lindbergh, ktorý 20.-21. mája 1927 ako prvý preletel Atlantický oceán. Z New Yorku do Paríža letel na lietadle Spirit of St. Luis 33 a pol hodiny. Lindberghova sláva a peniaze prilákali okrem osobností i zločincov. V r. 1932 mu uniesli prvorodeného syna, ktorého našli mŕtveho napriek zaplateniu 100 tisíc dolárov výkupného. Počas 2. sv. vojny bol Ch. Lindbergh špiónom Tretej ríše. Za autobiografiu Môj let cez oceán dostal v roku 1954 Pullitzerovu cenu za literatúru. Narodil sa 4. februára 1902 v Detroite, Michigan.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 134
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 730
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 130
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 833
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 575
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 390
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu