Občianske združenie domáce vzdelávanie na Slovensku vystríha pred finančnými dopadmi reštrikcií v oblasti domáceho vzdelávania, a to v kontexte balíčka zákonov z dielne ministerstva školstva.
Ten v parlamente mieri do druhého čítania.
Občianske združenie už v lete upozorňovalo na problematické časti, ktoré podľa nich zasahujú do práv rodičov na výber vzdelania detí, obmedzujú kompetencie riaditeľov škôl a zvyšujú administratívnu záťaž škôl. občianske združenie tiež poukazuje, že podľa jeho analýz si štát reštrikciami „strieľa aj do vlastnej nohy“, v čase konsolidácie môže takto prísť o milióny eur.
Desatinový normatív a pre rodičov nič
V súčasnosti sa doma vzdeláva na žiadosť zákonného zástupcu zhruba 1 500 žiakov základných škôl, čo predstavuje 0,3 percenta žiakov všetkých základných škôl na Slovensku.

„Za každého domškoláka (v individuálnom vzdelávaní na žiadosť zákonného zástupcu) dostane jeho kmeňová škola len 10 percent normatívu denného žiaka, zvyšných 90 percent ostáva v štátnej pokladnici,“ uvádza Občianske združenie domáce vzdelávanie na Slovensku a dodáva, že rodičia domškolákov nedostávajú na vzdelávanie žiadny finančný príspevok od štátu.
Najlacnejšia forma vzdelávania
Občianske združenie poukazuje, že v súčasnosti, pri plnom normatíve v sume približne 2 200 eur ročne na žiaka, tak štát ušetrí na domškolákoch viac ako tri milióny eur ročne, a teda individuálne vzdelávanie je preň najlacnejšou formou vzdelávania detí.
Skutočná úspora je ale podľa občianskeho združenia ešte vyššia.
„Veľké percento detí v individuálnom vzdelávaní na žiadosť zákonného zástupcu má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Niektoré kmeňové školy uvádzajú, že majú až 20 percent takých domškolákov,“ ozrejmuje Občianske združenie domáce vzdelávanie na Slovensku.
Potreby dieťaťa
Podotýka, že presná štatistiky nie sú dostupné, vzhľadom na to, že mnohé deti ešte neprešli kompletnou diagnostikou. Dôvodom je časová náročnosť a dlhé čakacie lehoty v poradniach.
„Rodičia však dokážu vnímavo reagovať na potreby svojho dieťaťa aj bez oficiálneho potvrdenia, čím mu pomáhajú zvládať výzvy, ktoré by v dennej dochádzke boli neprekonateľné,“ podotýka občianske združenie.
Ako ďalej poukázalo, ak má bežná základná škola dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v dennej dochádzke, dostáva na neho od štátu zvýšený normatív v rozsahu od 150 do 679 percent, závisí to od skupiny, do ktorej je žiak zaradený podľa zdravotného znevýhodnenia alebo nadania.
„Okrem toho majú niektorí denní žiaci so peciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami prideleného pedagogického asistenta,“ dodáva združenie s tým, že z uvedeného vyplýva, že suma ušetrená na domškolákoch každý rok je ešte vyššia.
Kontroly namiesto dištančného skúšania
Nižšia dostupnosť domáceho vzdelávania bude mať podľa združenia za následok výdavky navyše.
„V aktuálne prerokúvanej novele školského zákona ministerstvo školstva navrhuje zrušiť možnosť dištančného skúšania domškolákov a zavádza kmeňovým školám povinnosť vykonávať kontroly v domácnostiach všetkých domškolákov každoročne. Tieto opatrenia atakujú finančné možnosti kmeňových škôl,“ uviedlo.
Ako ďalej ozrejmilo, prezenčné preskúšanie je náročnejšie z organizačného aj časového hľadiska, školám by sa teda zvýšili osobohodiny na skúšanie domškolákov.
V súvislosti s kontrolami domácností občianske združenie upozorňuje jednak na zvýšené mzdové náklady, a jednak na cestovné náklady potrebné na ich vykonanie.
„Navyše, na každoročné plošné kontroly v domácnostiach by školy vynaložili približne polovicu svojho normatívneho príspevku, v rozpočte by im potom neostalo dostatok financií na skúšanie domškolákov ani na efektívnu podporu ich vzdelávania,“ podotýka združenie.
Nestačia kapacity
Nové požiadavky považuje nielen za náročné z finančného hľadiska, ale aj neudržateľné po kapacitnej stránke, keďže školy nedisponujú dostatkom personálu a času, aby ich mohli plošne vykonávať.
„V praxi by to znamenalo zníženie dostupnosti individuálneho vzdelávania. Ak by súčasní domškoláci boli nútení nastúpiť do dennej dochádzky, výdavky rezortu školstva by vzrástli rádovo v miliónoch eur,“ uvádza Občianske združenie domáce vzdelávanie.
Predmetné opatrenia sa podľa občianskeho združenia javia v čase konsolidácie ako kontraproduktívne. Zdôrazňuje tiež, že hoci sa domáce vzdelávanie týka malej skupiny detí, pre ich rodiny je životne dôležité.
„Nie je únikom zo systému, ale jeho legitímnou súčasťou, ktorá zároveň odľahčuje školy a nezaťažuje verejné zdroje. Občianske združenie domáce vzdelávanie pre rodiny domškolákov nežiada neštandardné výhody, iba primerané podmienky zohľadňujúce charakter a špecifiká domáceho vzdelávania, aby sa tieto deti mohli ďalej vzdelávať v prostredí a spôsobom, ktoré im vyhovujú,“ uzatvára.