Dolná Malanta 28. augusta (TASR) - O možnostiach prehlbovania kultúrnej spolupráce Slovenska a Maďarska rokovali minister kultúry SR František Tóth a minister kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky András Bozóki na stretnutí, ktoré sa dnes konalo v Dolnej Malante v Nitrianskom okrese.
"Využili sme tento čas, aby sme diskutovali o problémoch, ktoré kultúra v jednotlivých krajinách má. V našom prípade to bolo porovnávanie riešení otázok Slovenského národného divadla, respektíve Maďarského národného divadla, spôsobu výstavby, dostavby a financovania takýchto veľkých projektov," povedal František Tóth. Ako informoval András Bozóki, stavbu Maďarského národného divadla financoval štát. Zdôraznil, že jej realizácia bola podobne ako na Slovensku v centre záujmu verejnosti a výstavba národného kultúrneho stánku bola pre celú spoločnosť udalosťou mimoriadneho významu.
Účastníci stretnutia prezentovali svoje predstavy o forme a obsahu budúcej novej dohody o kultúrnej spolupráci oboch krajín. "Dohoda má podstatne rozšíriť možnosti spolupráce a umožniť výmenu kultúrnych hodnôt aj v doteraz menej frekventovaných oblastiach kultúrnej tvorby," informoval František Tóth. Ministri sa dohodli na vytvorení priestoru pre rokovanie expertov, ktorí naplnia obsah dohody konkrétnymi zámermi. V roku 2006 začne pracovať zmiešaná slovensko-maďarská komisia odborníkov s cieľom pripraviť konečné znenie dokumentu.
František Tóth a András Bozóki potom navštívili obec Štitáre v Nitrianskom okrese. Na miestnom obecnom úrade odhalili pamätnú tabuľu skladateľovi, pedagógovi a muzikológovi Zoltánovi Kodályovi.
Na slávnostnom akte bol prítomný veľvyslanec Maďarskej republiky v SR Csaba Györffy a ďalší hostia.
Svetoznámy muzikológ Zoltán Kodály zozbieral v prvej polovici minulého storočia vyše 3500 ľudových maďarských piesní a svojou skladateľskou, pedagogickou a odbornou činnosťou významne prispel k zachovaniu ľudovej hudobnej a speváckej tvorby maďarského národa. V Štitároch, Hrnčiarovciach a ďalších obciach pod Zoborom zachytil Kodály bezmála tisíc piesní a melódií. Text na tabuli popri inom pripomína, že pieseň z tejto obce Pod Štitárskymi horami, sa stala vo svete známou vďaka zbierke Zoltána Kodálya.