Bratislava 28. augusta (TASR) - Koaličná zmluva podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského platí iba de iure, ale de facto už neplatí. Predseda ANO Pavol Rusko prestal byť pre kresťanských demokratov koaličným partnerom, keď odišiel z vládnej koalície ako minister hospodárstva.
Hrušovský to vyhlásil v relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Ruska sa spýtal, či vie garantovať podporu vládnej koalície a koľkými poslancami.
Nikto z 11 členov Poslaneckého klubu ANO podľa Ruska nedeklaroval, že by nepodporil Programové vyhlásenie vlády a vládne zákony. "My sa nikam netlačíme, len nám to povedzte. Povedzte, že neplatí Koaličná zmluva, my budeme reagovať," uviedol predseda liberálov. Obvinil zvyšné tri strany vládnej štvorky zo snahy o rozklad ANO, a tvrdí, že všetko bolo dopredu dohodnuté. Kauza zmenky bola podľa neho štartovací mechanizmus na rozklad aliancie, ktorý jednoznačne spúšťali tí, čo boli vnútri. Dodal, že koaliční partneri vôbec nemali záujem, aby im vysvetlil problém zmeniek. "Zmenky boli spúšťacím mechanizmom pre diskreditáciu aliancie takým istým, ako v roku 2003 výpovede Františka Mojžiša," poznamenal. Obvinil tiež rezort vnútra, že zneužíva svoje mechanizmy voči jeho osobe. Spomenul pritom špeciálnu operatívnu skupinu vedenú pánom Oravcom, ktorá bola zameraná na účelové vyťahovanie dôkazov vytrhnutých zo súvislosti, možno až vyrábanie dôkazov, prípadne ničenie nežiaducich dôkazov.
"Pre vás je ideálny koaličný partner ANO s dvoma percentami o takomto čase, ktorý potom bude chodiť a hovoriť, keby ste mňa s mojím kamošom zobrali na kandidátku, bolo by to super," konštatoval.
Predseda SMK Béla Bugár zdôraznil, že podpora vlády sa zabezpečuje pomocou poslancov. Ak Rusko nebude vedieť zagarantovať poslancov, ostatné tri koaličné strany si podľa neho budú musieť s Ruskom sadnúť a povedať, ako to bude ďalej. Vyhlásil tiež, že aj keby neboli zmenky, tak presun 1,5 miliardy z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania na účet súkromnej spoločnosti by tiež bol určite problémom pre ministerský post Ruska. Myslí si, že je to zodpovednosť celej koalície, ak koaličný partner nevie vysvetliť občanom, ako si vyriešil záležitosť so zmenkami. Citoval tiež Koaličnú zmluvu, podľa ktorej zmluva zaniká pred dohodnutou dobou účinnosti tiež v prípadoch, ak dôjde k zániku alebo takým zmenám subjektov vytvárajúcich koalíciu, ktoré znamenajú zásadnú zmenu pomeru síl v NR SR. K zásadnej zmene podľa neho došlo, keďže sedem poslancov a dvaja ministri ANO hovoria niečo iné, ako predseda strany. "Napriek tomu, nikto nehovorí, že zmluva už skončila a budeme musieť si znovu usporiadať sily, čakáme, čo bude" uviedol Bugár. O tom, či ostanú vo vláde ministri zdravotníctva a kultúry, rozhodnú podľa neho poslanci za ANO.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že predseda ANO nemá dôveru ostatných troch koaličných partnerov, väčšiny poslaneckého klubu, ani dvoch ministrov, ktorí sú vo vláde. Až rokovanie parlamentu podľa neho ukáže, či existuje väčšina poslancov, ktorí chcú podporovať vládu. Dodal, že problémom je skutočnosť, že Rusko si požičal od človeka pôsobiaceho v rezorte hospodárstva, ktorý sám riadil. Vysvetlenie predsedu ANO k zmenkám podľa neho nasvedčovalo, že podnikal v čase, keď bol ministrom. SDKÚ nemá záujem dlho držať post ministra hospodárstva, uviedol Mikloš. Dôležitým termínom bude podľa neho začiatok schôdze.
"Investujem a vlastním. Ja spravujem vlastný majetok," reagoval na to Rusko. Nebohý podnikateľ Ľubomír Blaško mal podľa neho ďaleko väčšie aktivity za bývalej vlády ako po roku 2002.
Bugár, Hrušovský aj Mikloš pritom odmietli obvinenia predsedu aliancie, že išlo o snahu rozložiť alianciu. "My nelovíme v tom istom revíri," podotkol Bugár narážajúc na rozdielnu voličskú základňu.
Hrušovský okrem toho odmietol dávať do súvisu so zmenkami kauzu obžalovaného funkcionára KDH Pavla B. "Je to rozdiel v kvantite aj v kvalite tohto problému," uviedol. KDH si podľa neho tento problém uvedomuje a považuje ho za vážny, pričom orgány urobili všetko, čo v zmysle stanov mohli. Na najbližšom sneme sa mali zmeniť stanovy, aby mohli kompetentné orgány v takýchto prípadoch siahnuť aj na vyšší disciplinárny trest. Rusko však podľa neho nepovažuje zmenky za problém, ale za absolútnu samozrejmosť.
Podobne ani Mikloš nechce spájať zmenky s dlhom SDKÚ vo výške 22 miliónov. Vysvetlil, že SDKÚ po Demokratickej únii zdedila budovu na Medenej ulici v Bratislave, aj záväzky. "SDKÚ predala túto budovu a predala aj záväzky, súčasťou toho bolo, že ten, kto kúpil, prebral aj tento dlh a o toľko menej zaplatil za budovu," uviedol.