Bratislava 28. augusta (TASR) - Ozbrojené sily nechcú prísť o svojich príslušníkov, ktorí majú cenné skúsenosti z misií. Po návšteve slovenských vojakov pôsobiacich v misii UNDOF na Golanských výšinách to vyhlásil veliteľ pozemných síl Milan Maxim.
Presvedčil sa, že takmer všetci z 94 slovenských príslušníkov kontingentu chcú naďalej pracovať armáde aj po návrate z misie. "V súčasnosti máme záujem o každého, ktorý sa vráti z misie a slúžiť chce. Nezaručujem však, že bude slúžiť v útvare, z ktorého do misie odišiel a v hodnosti, ktorú mal pred odchodom," povedal Maxim.
Cieľom jeho návštevy bolo osobne sa stretnúť s každým vojakom, hovoriť s nimi o ich budúcnosti v prostredí vytvorenom novým zákonom o štátnej službe profesionálnych vojakov. Veliteľ pozemných síl vysvetľoval predovšetkým nový systém odmeňovania vojakov. Počas návštevy si slovenská jednotka pripomenula aj výročie Slovenského národného povstania. Velenie rakúskeho práporu, do ktorého je slovenská 3. rota organizačne začlenená, pomohlo slovenským vojakom pri prípravách oslavy štátneho sviatku. Pozvanie dostali funkcionári z velenia UNDOF, starší sýrsky delegát pre styk s UNDOF a veľvyslanec SR v Sýrii. Po hymne SR a slávnostnom pochode slovenských vojakov nasledovalo prekvapenie v podobe vystúpenia Vojenského folklórneho súboru Jánošík, ktorý ponúkol všetkým divákom ukážku z tradičnej ľudovej kultúry Slovenska. Do programu prispeli aj slovenskí vojaci ukážkami boja zblízka, ktoré cvičia v dobe voľna. Funkcionármi misie UNDOF počas rozhovoru s Maximom ocenili prístup slovenských vojakov k plneniu úloh. Vyzdvihli ich profesionalitu, odbornú pripravenosť a jazykovú zdatnosť.
Misia UNDOF v súlade s dohodou medzi Sýriou a Izraelom o odpútavaní vojsk zabezpečuje pozorovanie, hliadkovanie a kontrolu režimu v zóne separácie, ktorá bola vytvorená odpútaním vojenských síl bojujúcich strán.
V misii pôsobia Slováci od mája 1998. Slovenská rota v zostave rakúskeho práporu plní úlohy z piatich stálych pozícií, v priestore s rozlohou 54 km2. Ide predovšetkým o vysielanie peších denných, motorových denných a nočných a špeciálnych nočných hliadok. Vyčleňuje tiež hliadku rýchlej reakcie a skupinu rýchlej reakcie, ktoré sú využívané pri narušeniach a na ochranu síl a prostriedkov jednotiek OSN, informoval TASR hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.