ZVOLEN 29. augusta (SITA) - Občianskeho aktivistu Borisa Kršňáka prekvapuje, že proti Slovenskej pospolitosti - Národnej strane (SP-NS), ktorá v nedeľu vo Zvolene v predvečer štátneho sviatku výročia SNP zorganizovala demonštratívny fakľový sprievod a zhromaždenie na námestí, nezasiahli kompetentné orgány. "Je to hanba každého prokurátora v Slovenskej republike, že po takýchto prejavoch táto inštitúcia stále existuje a je povolená,“ povedal pre agentúru SITA Kršňák, ktorý vo Zvolene zorganizoval na protest proti fakľovému pochodu Pospolitosti takzvaný biely pochod.
Vo Zvolene sa zišlo zhruba 50 členov SP-NS a rovnaký počet ich sympatizantov. Na centrálnom Námestí SNP predniesli ich predstavitelia prejavy odsudzujúce SNP ako "protislovenský boľševický puč a medzinárodnú akciu zradcov" a kritizujúce parlamentnú demokraciu. Neobišli ani "cigánskych príživníkov a parazitov“, „"maďarských šovinistov“ či "sionistickú loby“. Ich stúpenci počas prejavov viac ráz skandovali heslá ako "Slovensko si nedáme!“, "Sláva Tisovi!“ alebo "Nech žije vodca!“. Členovia Slovenskej pospolitosti si podujatie, prítomných novinárov aj protestujúcich občianskych aktivistov fotografovali a nahrávali na video. Občianski aktivisti prerušovali prejavy piskotom, nesúhlasnými a ironickými výkrikmi. Do takzvaného bieleho pochodu aktivistov sa však zapojilo len zhruba 15 ľudí. "Veľa ľudí sa ich bojí. Nie každý je ochotný nechať sa fotografovať a nakrúcať na videokameru takýmito ľuďmi - pretože nevie, ktorý večer, kde môže skončiť. Takže ma neprekvapuje, že nás bolo menej,“ povedal Kršňák.
K občianskym aktivistom sa na chvíľu pridal aj Fedor Gál, ktorý bol v tom čase vo Zvolene. Podľa neho by sa extrémisti nemali ignorovať a treba proti nim protestovať. "Vidím nebezpečenstvo v tom, že ľudia hovoria, že to je pár ľudí a treba ich nechať tak. Pár takýchto hajzlíkov dokáže zahnať takzvanú mlčiacu väčšinu do bytov, do súkromia, do strachu a do ľahostajnosti,“ povedal Gál. Slabá účasť na protestnom pochode občianskych aktivistov ho mrzí. "Zažil som, keď podobní ľudia v Prahe vyhlásili, že budú pochodovať s fakľami cez pražské židovské mesto. Prišlo tam štyrikrát toľko ľudí, ako bolo ich, a tak zbabelo zdrhli,“ dodal Gál s tým, že neonacizmus a neofašizmus pozná celá Európa a nie je to žiadna slovenská zvláštnosť. "Treba sa proti tomu postaviť a hotovo,“ uzavrel Gál.
Podľa stredoškolského učiteľa informatiky Mariána Kotlebu, ktorého ostatní členovia SP-NS oslavujú a oslovujú titulom vodca, bolo hlavným cieľom fakľového pochodu a zhromaždenia vo Zvolene otvoriť oči slovenskému národu, aby sa prestal nečinne pozerať a pomohol zmeniť všetko k lepšiemu. Na otázku, koľko ľudí reprezentuje, odpovedal, že viac ako včera a menej ako zajtra. Konkretizovať počet odmietol. Vyhol sa aj jasnému vyjadreniu svojho názoru na fašizmus a nacizmus s tým, že je to veľmi zložité a upravuje to program SP-NS. V tom sa, podľa verzie zverejnenej na internetovej stránke SP-NS, okrem iného spomínajú ako úhlavní nepriatelia komunisti, liberáli, sionisti a slobodomurári. V časti o obrane sa zasa píše že "prvoradým nepriateľom našej štátnosti je Maďarsko“. Parlamentnú demokraciu by SP-NS podľa Kotlebu chcela nahradiť takzvanou stavovskou demokraciou. "Je to systém, v ktorom štát riadia odborníci vybratí národom,“ povedal Kotleba. Na otázku SITA, či si ich národ vyberie voľbami, odpovedal: "Napríklad voľbami“. Kotleba nevylučuje že SP-NS postaví svojich kandidátov do najbližších komunálnych volieb.