Bratislava 11. februára (TASR) - Opčný protokol k Dohovoru OSN o právach dieťaťa, ktorý zakazuje, aby sa osoby mladšie ako osemnásť rokov zúčastňovali na nepriateľských vojenských akciách, vstúpi do platnosti v utorok. Preto Amnesty International (AI) vyzýva NR SR, aby čo najskôr schválila ratifikáciu tohto dokumentu a podporila tak snahu celosvetovo odstrániť "hanbu dospelých využívanie detí v armádach".
Slovenská republika protokol zatiaľ iba podpísala. Napriek tomu, že vláda SR už v auguste 2001 bez závažných pripomienok schválila jeho ratifikáciu, na vyjadrenie Národnej rady SR sa ešte len čaká. Podmienka platnosti dokumentu, aby k nemu pristúpilo najmenej desať krajín, bola splnená pred tromi mesiacmi, keď ho ratifikoval Nový Zéland.
AI vyzýva vlády, aby sa každej príležitosti vyjadrovali proti verbovaniu a využívaniu detských vojakov. "Treba mať na pamäti, že aj osoby mladšie ako osemnásť rokov, ktoré vstúpia do armád dobrovoľne, neskôr zažívajú zlé zaobchádzanie zo strany vládnych ozbrojených síl. Vlády nesmú dodávať zbrane a vojenský výcvik do krajín, kde sú využívaní detskí vojaci," konštatuje sa v dnešnej správe, ktorú TASR poskytla AI na Slovensku.
V roku 1989 prijalo OSN Dohovor o právach dieťaťa, ktorý sa snaží zabezpečiť, aby dieťa bolo vo svojej zraniteľnosti čo najlepšie chránené. Opčný protokol k dohovoru posúva vekovú hranicu pre účasť na nepriateľských bojových akciách na 18 rokov. "Verbovanie detí" do armád však ani tento dokument absolútne nezakazuje. Vlády sa na ňom totiž napriek dlhoročnému úsiliu nedokázali zhodnúť. Stalo sa tak i napriek skúsenostiam, ktoré ukazujú, že pri nedostatku vojakov sú z kasární do bojových akcií povolávaní i tí mladší, a že vojenský režim a výcvik znamená pre mnohé deti zlé zaobchádzanie či smrť.