BRATISLAVA 29. augusta (SITA) - Požiadavka rezortu školstva na navýšenie budúcoročného rozpočtu o 3,8 miliardy korún, ktoré majú smerovať na zvýšené platy učiteľov, sa nestretli s pochopením u ministerstva financií. Školstvo argumentuje, že nemá dosah na znižovanie počtov pedagógov a zníženie, ktoré sa udialo doposiaľ, sa už nebude v takej miere opakovať. Ministerstvo financií však oponuje, že v regionálnom školstve je stále vysoká prezamestnanosť.
Rezort financií sa opiera o údaje z prvého štvrťroka tohto roka, kedy bolo na Slovensku 70 326 pedagogických zamestnancov, z toho 67 501 učiteľov škôl. Tí mali na starosti 927 773 žiakov, čo vychádza v priemere 13,7 žiaka na učiteľa. Ministerstvo však pripomína, že v roku 1989 pripadalo na jedného učiteľa 16,8 žiakov. Okrem toho upozorňuje aj na priemer OECD, ktorý predstavuje 15 žiakov na učiteľa. Ak by sa Slovensko chcelo v tomto počte priblížiť OECD, adekvátny počet učiteľov by bol 61 941, čiže o prácu by malo prísť zhruba 5560. Takýmto spôsobom by sa podľa rezortu uvoľnilo 1,6 miliardy korún. Hovorkyňa rezortu školstva Monika Murová pre agentúru SITA pripustila, že Slovensko zaostáva za priemerom OECD. Na druhej strane ale zdôraznila, že krajiny OECD dávajú na školstvo niekoľkonásobne viac financií než my.
Ministerstvo financií počíta pri svojej analýze aj s poklesom počtu detí o viac ako tri percentá. Z toho dôvodu považuje len trojpercentný pokles počtu učiteľov za veľmi mierny. Zároveň tiež konštatuje, že vývoj v poslednom čase ukazuje, že samosprávy sú v riešení tejto situácie omnoho efektívnejšie než bolo v minulosti ministerstvo školstva.
Podľa Murovej bude budúcoročný rozpočet a navýšenie ešte predmetom ďalších rokovaní s rezortom financií. Školstvo však trvá na naplnení svojej priority, ktorou je práve zabezpečenie čo najlepších platov pre učiteľov. "Veríme, že v tomto duchu bude postupovať aj ministerstvo financií," dodala Murová.