BRATISLAVA 30. augusta (SITA) - Nový školský zákon, ktorý je kľúčom k reforme vzdelávania, je už takmer hotový. Napriek tomu ho však minister školstva Martin Fronc nepredloží do parlamentu. Tvrdí, že pri súčasnej situácii na politickej scéne by to bol hazard. Ako vysvetlil na tlačovej besede, nechce, aby sa politické hádky preniesli do škôl. "V prípade, že sa politická situácia stabilizuje a upokojí sa, a že sa bude dať na politickej úrovni racionálne diskutovať o reforme vzdelávania, som pripravený nový zákon predložiť," vyhlásil Fronc pred novinármi.
V najbližšom čase sa chce minister venovať diskusii s pedagógmi, študentmi i rodičmi. Chce s nimi hovoriť o tom, aké má byť slovenské vzdelávanie a čo naše deti potrebujú. Zdôrazňuje, že na prijatie reformy vzdelávania nie je totiž dôležitý len politický, ale spoločenský konsenzus. Ako dlho budú tieto diskusie trvať však Fronc nekonkretizoval. Upozornil len na to, že ide o mimoriadne dôležitú etapu. Skončí sa vtedy, keď sa aj na tejto úrovni dospeje k dohode. "To bude ten okamih, keď bude tento proces skončený," konštatoval.
Minister tvrdí, že súčasná podoba reformy vychádza z analýzy stanovísk jednotlivých politických subjektov. Predpokladá, že na základných princípoch sa teda politici zhodnú. Základným heslom reformy pritom má byť: "Naučme sa učiť - učíme sa pre život." Fronc chce priniesť aj redukciu učiva. Spoločné rámce, čiže minimum požadovaných vedomostí by určil štát, pričom školy by si samy určili definitívne učebné osnovy. Minister konštatoval, že v tejto otázke je všeobecná zhoda. Či k redukovaniu učiva pristúpi skôr, ako sa politická scéna upokojí, však priamo neodpovedal.
Súčasťou reformy by malo byť aj nové hodnotenie kvality škôl a ich väčšia konkurencieschopnosť. Malo by to zabezpečiť externé objektívne hodnotenie, vďaka ktorému by si rodič dokázal vybrať tú najlepšiu školu pre svoje dieťa.