Košice 11. februára (TASR) - Podľa hlavného odborníka SR pre klinickú onkológiu Igora Andrašinu, základný problém nedostatku liekov pre onkologických pacientov spôsobuje súčasný systém kategorizácie liekov. Celú záťaž onkologickej cytostatickej liečby pacientov totiž nesú nemocnice bez ohľadu na to, či je pacient liečený v nemocnici, alebo ambulantne.
Ako Andrašina spresnil v rozhovore pre TASR, onkologická liečba je závislá na kategorizácii liekov. Tá súčasná je postavená tak, že 95 percent všetkých liekov pre onkologických pacientov na Slovensku je hradených z rozpočtu nemocníc. Ústavné lekárne sú tak zaťažené platbami nielen za hospitalizovaných pacientov, ale aj ambulantných. V onkológii, na rozdiel od kardiológie či neurológie, nie je totiž možné, aby si ambulantne liečený pacient mohol pre seba vybrať cytostatiká na recept. Ide o 14 základných cytostatík, definovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Podľa hlavného odborníka je to principiálny problém, ktorý by mohla vyriešiť nová kategorizácia liekov. V súčasnosti sa jej návrhy na Ministerstve zdravotníctva SR uzatvárajú a podľa odhadov, nová kategorizácia by mohla byť na svete do polovice roka.
Fakt, že ústavné lekárne sú financované z nepostačujúceho rozpočtu nemocníc spôsobuje, že dochádza k posunom v platbách a nepravidelnému zásobovaniu liekmi. Tento problém sa pritom týka všetkých onkologických oddelení na Slovensku. Andrašina potvrdil, že o zrovnoprávnenie ambulantného onkologického pacienta bojujú predstavitelia Slovenskej onkologickej spoločnosti už dlhodobo.
Na košickej Klinike rádiológie a onkológie Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura je v súčasnosti liečených asi 200 pacientov. Hospitalizovaných je 70 z nich. Podľa hlavného odborníka majú zabezpečenú adekvátnu liečbu, nevylúčil však, že občas, z dôvodu akútneho nedostatku liekov, musí byť ich liečba časovo posunutá. Lekári, ani vedenie nemocníc však tento fakt ovplyvniť nemôžu, pretože ide o problém platieb distribútorom. *ver som NNNN