BRATISLAVA 31. augusta (SITA) - Tuniský veľvyslanec Mohamed Daouas odovzdal dnes na ministerstve zahraničných vecí verbálnu nótu, ktorou reagoval na minulotýždňové vyjadrenia hovorcu slovenského rezortu zahraničia Juraja Tomagu k prípadu Slováka Norberta Ficzu. Tento Nitran je od novembra 2003 v tuniskom väzení pre údajnú krádež dvoch áut z požičovne a použitie falošnej karty. Súd mu pritom vinu nikdy nedokázal a tuniské orgány v jeho prípade podľa slovenskej strany porušujú základné ľudské práva garantované Viedenským dohovorom.
Ako informoval agentúru SITA hovorca Juraja Tomaga, na stretnutí si obe strany vymenili názory na súčasný stav v tomto prípade. Slovenská strana pritom trvala a trvá na tom, že situácia okolo odsúdenia a následnej väzby slovenského občana vyvolávajú oprávnené pochybnosti o tom, či vyšetrovanie a priebeh súdneho procesu prebehli v súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami. Zopakovali pritom, že doteraz nemajú k dispozícií reakciu na aide-memoire, ktorý minister zahraničných vecí Eduard Kukan odovzdal tuniskému kolegovi 31. mája tohto roku. Rezort zahraničia a osobne minister Kukan budú aj naďalej tomuto prípadu venovať osobitnú pozornosť v záujme jeho skorého vyriešenia v súlade s medzinárodným právom a to aj na medzinárodnej úrovni, podčiarkuje sa v stanovisku.
Slovenská diplomacia chce pre tohto Slováka férový proces za účasti pozorovateľov z partnerských ambasád členských krajín Európskej únie. O jeho prípade neboli slovenské úrady oficiálne informované, napriek tomu, že si to zadržaný želal. Konzulárny odbor veľvyslanectva v Tripolise sa o Ficzovi dozvedel len sprostredkovane od kňaza, ktorý chodil za väzňami. Slovenským orgánom je tiež odopieraný osobný a písomný styk s ním, čo je hrubé porušenie medzinárodných a bilaterálnych dohovorov.
Ficza bol pôvodne v novembri 2003 odsúdený na 14 rokov. V odvolacom konaní bol podľa právnika odsúdený na sedem rokov a Ficza vraví, že mu dali podpísať rozsudok na 10 rokov. Skutočnú výšku trestu sa slovenskej strane nepodarilo zistiť. Tunisania na žiadosti buď nereagujú alebo posielajú nepoužiteľné dokumenty. Napríklad jeden z rozsudkov poslali v archaickej arabčine prefotený naopak. Okrem iného na prvostupňovom súde, ktorý bol v arabčine, bol Ficza odsúdený bez tlmočníka a nemal teda možnosť obhajoby.
Norbert Ficza má 26 rokov, je ženatý a má štvorročnú dcéru. Jeho matka Alžbeta Ficzová za ním do Tuniska cestovala už štyri razy, pričom vždy pri vybavovaní návštevy syna vo väzení mala problémy. Rodina sa v snahe pomôcť synovi už finančne zadlžila.