Handlová 3. septembra (TASR) Do hlavnej banskej štôlne Bane Handlová sfáralo dnes pri príležitosti osláv Dňa baníkov takmer tisíc rodinných príslušníkov tamojších baníkov.
Do originálnych vozíkov, v ktorých sa baníci dopravujú na svoje podzemné pracoviská, si tentoraz sadli odvážne deti, či vnuci a tiež manželky, alebo priateľky baníkov. Prezreli si približne 800 metrov najstaršieho úseku štôlne. Vyrazili ju ešte začiatkom minulého storočia. Súčasťou osláv je aj výstava drevorezieb Jána Procnera, olejomalieb Igora Lackoviča a fotografií Pavla Remiaša, tematicky venovaná baníkom, ktorá je od piatku inštalovaná v ojedinelej podzemnej galérii, v starej nevyužívanej banskej štôlni.
Keďže deti a ženy nemohli ísť až na pracoviská, pretože aj dnes sa tam ťaží uhlie, alebo razia banské chodby, na povrchu im pripravili výstavku banskej techniky, hydraulických banských výstuží, či dobývacích a raziacich kombajnov.
Do rannej pracovnej zmeny nastúpilo 102 baníkov, z ktorých mnohí robili nevyhnutnú údržbu a časť vyťažila 189 ton uhlia. Podľa informácie výrobného dispečera Jána Droppu, popoludní nastúpilo do podzemia 75 baníkov a približne toľko ich bude fárať aj v nočnej zmene.
Podľa slov vrchného technicko-obchodného riaditeľa Rastislava Januščáka, handlovská baňa je najstaršou uhoľnou baňou na Slovensku. Priemyselným spôsobom tam kvalitné hnedé uhlie ťažia už takmer sto rokov. Jeho zásoby sa však už postupne vyčerpávajú. Posledné zásoby odhadujú na sedem až osem miliónov ton. Baňa má teda pri určitých ekonomických podmienkach a potrebnom odbyte uhlia perspektívu ešte sedem až desať rokov, konštatoval Januščák.