BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - Ministerstvo kultúry chce nahradiť doterajší zastaraný tlačový zákon z roku 1966 a nahradiť ho novým zákon. Návrh zákona o právach a povinnostiach osôb pri získavaní, spracúvaní alebo zverejňovaní informácií a ich šírení komunikačnými médiami (tlačový zákon), ktorý predložilo do pripomienkového konania nenadväzuje na žiadne doteraz vypracované návrhy. Ako pre agentúru SITA uviedla generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR Zuzana Mistríková, snahy o prijatie nového tlačového zákona trvajú už 15 rokov. Príprava nového zákona je zároveň súčasťou legislatívneho plánu vlády. Dnes platný takmer 40-ročný tlačový zákon "i vďaka terminológii z čias hlbokého socializmu, už v mnohom nereflektuje mediálnu realitu," upozornila Mistríková.
Návrh zákona je podľa Mistríkovej komplexný a rieši všetky problémy súvisiace s novinárskou činnosťou. Vychádza z princípu, že pravidlá novinárskej činnosti sú rovnaké, bez ohľadu na formu novinárskeho prejavu. V praxi by sa tak dotýkal nielen tlačových médií, ale aj médií elektronických, tlačových agentúr, či médií na internete, ak sa tieto za komunikačné médiá považujú a dobrovoľne sa zaevidujú na MK SR. V návrhu sa hovorí i o dobrovoľnej registrácii novinárov. "Má poskytnúť novinárom na voľnej nohe rovnakú mieru ochrany, akú majú novinári zamestnaní, napríklad právo na ochranu svojho informačného zdroja," konštatovala Mistríková. Registráciu tlače nahrádza návrh zákona evidenciou, čím sa ešte viac liberalizuje vydávanie periodík.
Ministerstvo zároveň podľa Mistríkovej po mnohých analýzach zaradilo do textu návrhu zriadenie mediálnej arbitráže. Spory o práve na nápravu týkajúce sa médií by tak mali v rozhodcovskom konaní riešiť rozhodcovia, ktorých by menovali zástupcovia vydavateľov a vysielateľov zastúpených v arbitráži.
Zákon nezasahuje do oblasti etiky, tú prenecháva na proces samoregulácie, upozornila Mistríková. Sústreďuje sa na dôslednú definíciu pojmov a základných princípov tak, aby sa súdy, ktoré jediné môžu základné časti tohto zákona interpretovať a skúmať ich dodržiavanie, o čo oprieť. V návrhu vstupuje ministerstvo aj do ďalších súvisiacich predpisov. Okrem iného navrhuje vypustiť z nového trestného zákona paragraf 377, ktorý do návrhu doplnili poslanci, a jeho znením neprípustne zasiahli do oblasti slobody prejavu, dodala.