Bratislava 4. septembra (TASR) - Pamätník svetoznámeho židovského rabína Chatama Sofera v Bratislave dnes prilákal stovky ľudí. Mladí i starší návštevníci z celého Slovenska i zahraničia sa tu mohli bezplatne pozrieť na pozostatky najstaršieho židovského cintorína v Bratislave v rámci Európskeho dňa židovskej kultúry.
"Ja myslím, že je to jedinečná možnosť, ktorú je škoda nevyužiť z toho dôvodu, že spoznávame kultúru, ktorá patrí k nám," povedala študentka z Bratislavy, čakajúca v rade pred pamätníkom. Chystá sa dnes aj na prehliadku Múzea židovskej kultúry. Jaro zo Žiaru nad Hronom prišiel, pretože sa trošku zaujíma o židovskú kultúru i judaizmus. Okrem múzea chce dnes vidieť aj koncert Pressburger Klezmer Band na Hlavnom námestí v Bratislave.
"Keďže toto miesto je významné aj za hranicami našej republiky, tak sem nechodia len Slováci. Pred chvíľkou sa tu boli pomodliť ortodoxní židia z Ameriky aj Izraela," povedala pre TASR predsedníčka Slovenskej únie židovskej mládeže Zuzana Kizáková. Ľudia sú veľmi zvedaví, vypytujú sa, dokonca ich dnes sprievodcovia pustili aj priamo k hrobom. "Niektorí si napísali aj priania, pretože toto miesto ortodoxní židia považujú za druhé najsvätejšie po múre nárekov. Čiže tu vznikla tradícia, že si ľudia píšu priania, alebo požehnania, ktoré vkladajú do nádob, alebo na hroby," vysvetľuje Kizáková. Pamätník býva pravidelne otvorený, v zime je však potrebné zavolať na Židovskú náboženskú obec a dohodnúť si termín. Na cintoríne totiž nie je možné postaviť búdku pre sprievodcu, či strážnika.
Muži mohli do hrobky vstúpiť len s pokrývkou na hlave, kipou, alebo jarmulkou. Tá im má pripomínať, že niečo existuje aj nad hlavou. Pri vstupe do pamätníka je nádoba s vodou. V judaizme je cintorín miestom oddeleným od materiálneho sveta a preto si Židia pri príchode a odchode umývajú ruky.
Postava židovského rabína Chatama Sofera je v Bratislave pomerne známa. Medzi ľuďmi napríklad existuje povesť, že sa stretol s Napoleonom a zabránil útoku na Bratislavu. Historicky to však doložené nie je. Jeden z najvýznamnejších rabínov vo svete, vlastným menom Moše Schreiber, sa narodil v roku 1762 vo Frankfurte nad Mohanom. Už v troch rokoch, keď začal chodiť do školy, poznal niekoľko traktátov z Talmudu a vedel vyriešiť zložitejšie rébusy. Do Bratislavy prišiel začiatkom 19. storočia. Učil na rabínskej škole a komentoval Tóru a Talmud. Zomrel v roku 1839 a pochovaný bol na doskách svojej katedry, svojho stola, na starom židovskom cintoríne.
Mauzóleum Chatama Sofera otvorili v roku 2002 pri príležitosti 240 rokov od narodenia Chatama Sofera a 60 rokov od zničenia starého židovského cintorína v Bratislave. Hrobka je v priestore najstaršieho bratislavského židovského cintorína, ktorý bol zničený počas druhej svetovej vojny v dôsledku stavby tunela. Zachovalo sa len 26 hrobov rabínskeho okrsku. Pamätník je dielom Martina Kvasnicu.