BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Počet samovrážd na Slovensku v minulom roku podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) výrazne klesol. Zatiaľ, čo v roku 2003 spáchalo samovraždu 753 ľudí, vlani to bolo takmer o 80 osôb menej. "Je to priaznivý vývoj. Priznám sa však, že si to neviem celkom vysvetliť, okolností môže byť viacero," skonštatoval na dnešnej tlačovej besede prezident Ligy za duševné zdravie Peter Breier. Napriek tomu samovraždy zostávajú na Slovensku naďalej veľkým problémom, pretože zo všetkých úmrtí tvoria 1,3 percenta. Štát však podľa Breiera nevenuje prevencii v tejto oblasti dostatočnú pozornosť a neinvestuje do nej žiadne peniaze. Breier upozorňuje, že štatistické údaje nie sú úplne presné a počet samovrážd, či dokonaných alebo nedokonaných, bol pravdepodobne vyšší.
K samovražde sa vlani uchýlilo, a aj ju dokonalo, päťkrát viac mužov ako žien, čo je však dlhodobý trend vo všetkých postkomunistických krajinách. Jedným z vysvetlení môže byť podľa Breiera aj skutočnosť, že muži sa väčšinou uchyľujú k agresívnym spôsobom vykonania samovraždy - obesenie (403) a zastrelenie (63). Pri nich je pravdepodobnosť prežitia veľmi malá. Nežnejšie pohlavie siaha po liekoch, ktoré sú dnes už omnoho menej toxické a nebezpečné. Prečo je medzi samovrahmi oveľa viac mužov ako žien, sa dá vysvetliť aj tým, že muži sú v slovenskej spoločnosti považovaní za živiteľov rodiny, nesú zodpovednosť za finančný príjem a zažívajú väčší sociálny tlak.
V oboch skupinách je pre samovraždu najrizikovejšie obdobie produktívneho veku od 40 do 55 rokov. Vlani však oproti roku 2003 mierne stúpol aj počet dokonaných samovrážd mladých ľudí vo vekovej hranici od 15 do 24 rokov. Takýmto spôsobom zomrelo 61 mladých ľudí.