BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - S kritickou finančnou situáciou Slovenského rozhlasu (SRo) dnes parlamentný výbor pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá zoznámil predseda Rozhlasovej rady Michal Dzurjanin. Na základe rozhodnutia rady predniesol výboru správu s názvom Kritická situácia v SRo. Ten podľa nej nemá peniaze na splácanie svojich pohľadávok a je finančne závislý. Ako Dzurjanin konštatoval v správe o kritickej situácii rozhlasu ako aj v správe o činnosti Rozhlasovej rady za 1. polrok 2005, na zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia SRo sú nevyhnuté zmeny v zákonoch. Musia sa buď zmeniť pravidlá pre výber koncesionárskych poplatkov alebo zákon o SRo, upozornil.
O strate SRo za prvý polrok, vo výške 146 miliónov korún, informoval parlamentný výbor aj generálny riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. Dzurjanin však upozornil, že okrem straty má SRo za prvý polrok i nevyrovnané pohľadávky za približne 165 miliónov korún. Dlh sa zvyšuje, lebo chýbajú príjmy z koncesionárskych poplatkov. Pre neplatičov prichádza SRo ročne približne o 400 miliónov korún. Platobná disciplína koncesionárov je 58 percent, upozornil Rezník. Ročná plánovaná strata SRo na tento rok by podľa Rezníka mala byť 337 miliónov korún. Finančné problémy rozhlasu podľa jeho šéfa vyplývajú i zo straty štátnej dotácie 130 miliónov korún na financovanie zahraničného vysielania, vysielania na stredných vlnách a programov vo verejnom záujme. Z uvedenej sumy malo ísť 55 miliónov na zahraničné vysielanie, približne 50 miliónov korún na vysielanie na stredných vlnách a zvyšok na programy vo verejnom záujme. Rozhlas sa pritom s ministerstvom financií v roku 2004 dohodol, že v roku 2005 nedostane dotáciu od štátu na vyrovnanie straty, ak sa tento rok schváli zákon o koncesionárskych poplatkoch. Preto podľa Rezníka, "dozrel čas na to, aby bol schválený nový zákon o koncesiách". Problém by mohol vyriešiť i spoločný návrh STV a SRo o novom znení zákona o koncesionárskych poplatkoch, ktorý by sa mal v blízkej budúcnosti dostať do parlamentu. Rozhlas od 1. júla začal s úspornými opatreniami, ktorými by chcel ušetriť chýbajúcich 130 miliónov od štátu, povedal Rezník. Mediálny výbor požiadal ministrov financií a kultúry, aby zabezpečili financovanie zahraničného vysielania a vysielania na stredných vlnách v rozpočte na rok 2006.
Členovia parlamentného výboru pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá dnes tiež rokovali o správe o činnosti Rady Slovenskej televízie (STV) za prvý polrok 2005 a tiež o správe o činnosti Rady STV, Dozornej komisie STV a o činnosti STV v roku 2004. K správam mali výhrady, keďže rada uvádza iný údaj o počte odvysielaných hodín ako správa Rady pre vysielanie a retransmisiu. To je podľa predsedu Rady STV Miroslava Kollára spôsobené tým, že STV ešte nemá zavedený informačný systém. Rada STV považuje svoje údaje o odvysielaných hodinách za oficiálne. Správu o činnosti a hospodárení STV za prvý polrok 2005 výbor neprerokoval, lebo obsahovala len informácie o hospodárení. Podľa štatutárneho zástupcu generálneho riaditeľa STV Marcela Paru do správy nedali údaje o činnosti, keďže programový koncept bol schválený na celý rok. Vedenie STV sa totiž stále nevie dohodnúť s Radou STV o podobe výkazu činnosti televízie. Para však verí, že s radou sa čoskoro dohodnú a následne predložia údaje aj parlamentu.