Viedeň 7. septembra (TASR) - Slovensko je jednou z najúspešnejších krajín, čo sa týka pokroku dosiahnutého v oblasti ľudského rozvoja v regióne strednej a východnej Európy. Uviedol to námestník generálneho tajomníka OSN a riaditeľ regionálneho centra Rozvojového programu OSN (UNDP) pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov Kalman Mizsei v rozhovore pre TASR.
Jeho výrok súvisí s dnešným oficiálnym zverejnením Správy o ľudskom rozvoji 2005, ktorú vypracovali experti UNDP. Správa prichádza týždeň pred summitom OSN v New Yorku. Jednou z jeho ťažiskových tém má byť - okrem reformy systému OSN - aj plnenie miléniových rozvojových cieľov, ktoré správa UNDP reflektuje.
Dokument každoročne spracováva údaje vypovedajúce o životnej úrovni v takmer 180 krajinách sveta. Pri hodnotení jednotlivých štátov sa používa tzv. indikátor ľudského rozvoja, ktorý meria dĺžku ľudského života, prístup k vzdelaniu a hrubý domáci produkt (HDP).
"Slovensko je jednou z najúspešnejších krajín v priebehu posledných šiestich-siedmich rokov ekonomickej transformácie. Je to niečo, na čo by malo byť hrdé a malo by odovzdávať svoje skúsenosti ďalej," povedal Mizsei. Poukázal však aj na niektoré problémy, s ktorými sa musí SR vyrovnať.
"V sociálnej oblasti má Slovensko viaceré nevyriešené výzvy. Chcel by som špecificky spomenúť situáciu rómskej populácie na východe krajiny," upozornil námestník generálneho tajomníka OSN. "V tejto sfére bude potrebná vládna intervencia, ktorá môže mať aj podobu pozitívnej diskriminácie Rómov," dodal.
Slovensko rovnako ako minulý rok figuruje v hodnotení kvality života na 42. mieste, patrí teda medzi krajiny s vysokou úrovňou ľudského rozvoja.
Podľa údajov uvedených v správe, očakávaná dĺžka života obyvateľov Slovenska pri narodení je 74 rokov, miera gramotnosti dospelých 99,6 percenta a kombinovaná miera zápisu na školy 1., 2. a 3. stupňa dosahuje 75 percent. Reálny HDP na obyvateľa je 13.494 amerických dolárov a od roku 1990 vykazuje stály nárast.
Údaje zo Slovenska sú pritom porovnateľné s jeho susedmi, napr. s Českom, ktoré sa v hodnotení UNDP umiestnilo na 31. mieste, Maďarskom (35. miesto) či Poľskom (36. miesto). Tesne pred Slovenskom, teda na 41. priečke, sa umiestnili Spojené arabské emiráty a za ním ďalší arabský štát - Bahrajn (43. miesto). Na prvom mieste na svete sa podľa indikátora ľudského rozvoja umiestnilo Nórsko, na poslednom africký štát Niger.
Riaditeľ regionálneho centra UNDP pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov, ktoré sídli v Bratislave, tiež ocenil zapojenie sa Slovenska do programov rozvojovej pomoci pre zaostalejšie regióny sveta. Vyjadril nádej, že slovenská účasť v tejto oblasti bude mať rastúcu tendenciu.
V tejto súvislosti poukázal na nutnosť boja proti chudobe v štátoch regiónu východnej Európy a Spoločenstva nezávislých štátov. Je to totiž jediná oblasť na svete, okrem subsaharskej Afriky, u ktorej indikátor kvality ľudského života za posledných 15 rokov klesá.
Predstavitelia prípravného tímu UNDP, ktorý správu vypracoval, dnes varovali, že ak svetoví lídri nezačnú počas blížiaceho sa summitu OSN s realizáciou opatrení potrebných na splnenie Rozvojových cieľov milénia o redukcii chudoby a zlepšení zdravotného stavu svetovej populácie, rozvojový svet bude čeliť veľkej humanitárnej katastrofe, ktorej sa dalo zabrániť.
rsc pel