BRATISLAVA 7. septembra (SITA) - Posilnenie pôsobnosti ombudsmana podporuje parlamentný výbor pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Verejný ochranca práv Pavel Kandráč predložil na rokovanie výboru návrh na novelizáciu právnej úpravy svojho postavenia. Podľa neho by ombudsman mohol predložiť ústavnému súdu návrh na začatie konania, ak zistí, že uplatnenie právnych predpisov môže ohroziť ľudské práva a základné slobody. Kandráčov návrh nechce len zmenu zákona o verejnom ochrancovi práv, ale aj vydanie ústavného zákona, ktorý by zmenil a doplnil Ústavu SR. Ako uviedol Kandráč pre agentúru SITA, zmena Ústavy SR je nevyhnutná. V súčasnosti sa v ústave hovorí, že verejný ochranca práv sa podieľa na ochrane práv a slobôd, a ak jeho ochranu chceme rozšíriť, musíme ústavu novelizovať, upozornil. Neobáva sa, že otvorenie ústavy bude problematické. "Vychádzame z toho, že práve v Národnej rade sa diskutuje o návrhu novely ústavy, ktorú podal poslanec Ján Drgonec a aj jeho návrh obsahuje ustanovenie, ktoré chceme aj my," konštatoval Kandráč. Tvrdí, že nechce viac právomocí, len viac možností upozorňovať na porušovanie základných i ďalších práv občanov.
Výbor nesúhlasí s časťou návrhu novely zákona o ombudsmanovi, podľa ktorej by uchádzači o túto funkciu potrebovali právnické vzdelanie. Ako povedala členka výboru Mária Sabolová (KDH), podstatné je akým tímom odborníkov sa verejný ochranca práv obklopí a nie, či je sám právnik. Podľa Kandráča je to však vecou názoru a "ten, kto bude túto funkciu vykonávať bez vzdelania, sám pocíti, aké je to problematické". Celkovo je však ombudsman s doterajším rokovaním o návrhu spokojný.
Predseda Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien László Nagy (SMK) by bol rád, ak by výbor posunul ombudsmanov návrh po zapracovaní pripomienok už na októbrové rokovanie parlamentu.
Navrhovaná novelizácia by tiež mala rozšíriť pôsobnosť ombudsmana podobne ako v ostatných krajinách EÚ nielen na základné práva a slobody ako je to dnes. Verejný ochranca práv chce tiež novelizáciou docieliť, aby mu orgány verejnej správy boli povinné poskytnúť informácie, vysvetlenia a stanoviská a plniť si ďalšie zákonné povinnosti do 20 dní od jeho žiadosti. Ďalšie návrhy verejného ochrancu práv sa týkajú najmä procesnej činnosti, spracúvania osobných údajov, vrátenia samostatnej kapitoly v štátnom rozpočte.