Bratislava 12. februára (TASR) - Články osem a deväť vo štvrtej časti Charty spravodajstva a publicistiky Slovenskej televízie (STV) týkajúce sa tajného nahrávania informácií a priamych telefonických vstupov do vysielania dnes na zasadnutí parlamentného Výboru pre kultúru a médiá ostro kritizoval jeho podpredseda Ján Budaj.
Aj keď v úvode chartu označil za prelomový materiál schválený na pôde STV, vzápätí poukázal na jej nedostatky, pričom zdôraznil, že STV nemá v žiadnom prípade právo na tajné nahrávanie rozhovorov. Podľa Budaja sa dokument vyhýba aj otázkam postavenia a úloh spravodajstva a publicistiky verejnoprávnej televízie v čase volebnej kampane a predvolebného moratória. Okrem toho široko obchádza právo jednotlivcov, právnych subjektov a politikov na odpoveď v prípade ich napadnutia z konkurenčnej strany.
Člen výboru Dušan Jarjabek z HZDS na margo charty povedal: "Je dobré, že dokument vznikol, ale veľmi zlé, že vznikol až teraz." Zároveň spochybnil význam charty v prípade, že nie je súčasťou pracovných zmlúv s externými redaktormi spravodajstva a publicistiky, pretože podľa neho nemôže zaväzovať len interných zamestnancov STV. "Ak takýto dokument na pôde Slovenskej televízie vznikol, musí byť plne rešpektovaný všetkými externými zamestnancami a ukotvený v ich pracovných zmluvách. Pokiaľ to tak nie je, charta je len úderom do vody, ktorý nemá žiaden význam," vyhlásil v rozhovore pre TASR.
Šéfredaktorka spravodajstva STV Viera Krúpová na zasadnutí uviedla, že materiál nie je súčasťou pracovných zmlúv, ale rovnako, ako ostatné nariadenia ústredného riaditeľa televízie Milana Materáka, je pre všetkých zamestnancov záväzný. Poslanci však spochybnili právnu silu dokumentu, pokiaľ ho zamestnanci zmluvne nepodpíšu.
Predseda Rady STV Jaroslav Franek na záver povedal, že dokument zostáva aj po decembrovom schválení šéfom STV otvorený ďalším návrhom a zmenám.