BRATISLAVA 10. septembra (SITA) - Zdravotné sestry, lekári a ďalší zdravotnícki pracovníci nevylučujú, že budú štrajkovať. Ako po skončení dnešného zhromaždenia za slušné zdravotníctvo povedal prezident slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, kolektívne vyjednávanie ešte neskončilo, možnosť štrajku však nevylúčil. "Nechajte sa prekvapiť," povedal. Zdravotníci na zhromaždení žiadali, aby Národná rada SR prijala zákon, ktorý by zdravotným sestrám zaručoval minimálnu mzdu vo výške 1,5-násobku priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Ďalšou požiadavkou bolo, aby štát namiesto súčasných štyroch percent z priemernej mesačnej mzdy odvádzal za svojich poistencov do zdravotných poisťovní 5 percent.
Na zhromaždení sa podľa odhadov polície zúčastnilo vyše troch tisícok ľudí, organizátori však účasť odhadli na 8 až 9 tisíc. Okrem transparentov mávali nad hlavami figurínou zdravotnej sestry, infúznou súpravou na rybárskej udici a nafúknutými chirurgickými rukavicami, ktoré prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula označil za "ochranu pred reformou". Vystúpenia rečníkov predeľovala zvučka televízneho seriálu z osemdesiatych rokov Sanitka.
Ako pripomenul predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský, platy zdravotníckych pracovníkov sú nižšie ako priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve.
Dragula vo svojom vystúpení kritizoval nepomer medzi nákladmi na jedného pacienta a poistným, ktoré za neho odvádza štát. Okrem vyrovnania tohto rozdielu zdravotníci žiadajú aj zvýšenie cien zdravotníckych výkonov a spokojní nie sú ani s transformáciou zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. "Stačila by jedna verejnoprávna inštitúcia," povedal Dragula. Podľa zdravotníkov totiž zdravotné odvody majú slúžiť na uhrádzanie zdravotnej starostlivosti, nie na podnikanie. Podľa Dragulu by druhou možnosťou bolo odpojenie systému zdravotného poistenia od štátu. Lekári tiež žiadajú zúženie Liečebného poriadku a vznik pripoistenia.
Svoje požiadavky účastníci zhromaždenia nezašlú ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi. Podľa Dragulu ho totiž nepovažujú za kompetentného. Dav zdravotníkov na to začal skandovať: "Odstúpiť, odstúpiť!" Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Magdaléna Hadačová ostro kritizovala reformu. Ak sa situácia nezlepší, "sestry povstanú neslýchaným spôsobom, aby dokázali svoju silu". Ako Hadačová povedala, "túto vládu treba odviezť za hranice Slovenska. Komora sestier náklady na odvoz uhradí." Ministra Zajaca kritizovala aj Renáta Mazániová zo Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov laborantov a technikov. "Pán minister sa v poslednom čase snaží zo všetkého vyzuť. Zdravotníci už však nedokážu vyžiť z peňazí, ktoré dostávajú," uviedla Mazániová.
SITA vydá k správe zvukové správy.