Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Za súhlasom SR k strategickému partnerstvu prevláda nedôvera (monitor) Viedeň 21. marca (TASR) - Slovensko popri Maďarsku reagovalo na rakúsky návrh vytvorenia strategického partnerstva s kandidátskymi krajinami najpozitívnejšie, konštatuje rakúsky denník Der Standard v dnešnom vydaní.

Podľa bratislavského ministerstva zahraničných vecí sa Slovensko samozrejme chce na tomto zámere zúčastniť a najradšej by organizovalo hneď ďalšie stretnutie po prvej regionálnej konferencii, plánovanej na 6. júna vo Viedni.

Vo svojej snahe dobehnúť v integračných snahách náskok susedného Česka, Maďarska a Poľska slovenská vláda v súčasnosti víta každý, akokoľvek vágny návrh kooperácie - to, že rakúsky návrh počíta medzi tie mimoriadne vágne ponuky je však za zdvorilou fasádou rýchlo viditeľné, domnieva sa denník.

Pretože len čo už nejde len o slová, ale o konkrétne kroky vážne mysleného partnerstva, ukazuje sa Viedeň už tradične hluchá voči slovenským želaniam. V prvom rade ide Slovákom o uľahčenie voľného pohybu osôb - práve o tom však vo Viedni nechcú ani počuť. Požiadavkou na sedemročné prechodné obdobia v oblasti voľného pohybu osôb po integrácii kandidátskych krajín sa Rakúsko spolu s Nemeckom zaradilo k zástancom tvrdej línie v EÚ, píšu rakúske noviny.

Na slovenské želanie zlepšiť cestné spojenie medzi oboma krajinami, prednesené pri príležitosti každej jednej štátnej návštevy, rakúski politici doteraz reagovali len verbálnymi prísľubmi a reálnym odkladom plánov.

Je to symbolický príklad, o ktorom Slovensko medzičasom začalo pohoršene diskutovať už aj na európskej úrovni. Zo slovenskej strany totiž napriek chronickému finančnému nedostatku štátu už dávno vybudovali diaľnicu s veľkým hraničným priechodom na spoločnej hranici, naproti tomu však Rakúsko chce s pokračovaním na svojej strane čakať najmenej do roku 2006, píše Der Standard.

Dokonca aj tí slovenskí politici, ktorí sú Viedni mimoriadne priaznivo naklonení, preto pochybujú o vážnosti rakúskych plánov na vytvorenie partnerstva - tak aj kresťanskodemokratický štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ, ktorý hovorí, že "komunikácia medzi ľuďmi na oboch stranách hraníc samozrejme potrebuje zodpovedajúcu infraštruktúru, ku ktorej patrí aj dobré cestné spojenie," uvádza denník.

Keď však ide o témy, pri ktorých je Rakúsko aktívne, slovenskí politici naproti tomu pociťujú skôr obavy než radosť. Len minulý týždeň sa oficiálna delegácia slovenského parlamentu náhlila do Prahy, aby dohodla spoločné česko-slovenské vyhlásenie, podľa ktorého obávané požiadavky Rakúska na revíziu Benešových dekrétov neprichádzajú v úvahu.

Šéf slovenskej delegácie Peter Weiss na okraj spoločného vyhlásenia v Prahe nenechal pochyby, že v úzadí tohto zomknutia oboch bývalých sesterských republík v skutočnosti treba hľadať opakované požiadavky rakúskych politikov, uzatvára Der Standard. Zo SR sa do Rakúska pokúšal dostať rekordný počet emigrantov Viedeň 21. marca (TASR) - Rekordný počet zahraničných ilegálnych emigrantov sa pokúšal dostať v noci nadnes zo Slovenska cez zelenú hranicu do Rakúska. Asistenční vojaci rakúskej armády Bundesheeru zadržali až 66 ilegálnych prisťahovalcov.

Emigranti pochádzali hlavne z Afganistanu, Iraku, Somálska a bývalej Juhoslávie. Príslušníci Bundesheeru ich zaistili v lokalite obce Deutsch Jahrndorf v okrese Neusiedl v spolkovej krajine Burgenland. Ilegálni prisťahovalci prešli pešo v piatich skupinách cez zelenú hranicu zo Slovenska a po zadržaní ich umiestnili do vyšetrovacích a vydávajúcich väzieb v Neusiedl am See. Prevádzačom, ako aj vo väčšine iných prípadov, sa podarilo uniknúť.

Rakúsko sa stále častejšie stáva terčom prílevu ilegálnych emigrantov a v niektorých prípadoch doslova brutálneho biznisu bezohľadných prevádzačov. Za minulý rok registrovali až 45.730 ilegálnych prisťahovalcov, ktorí sa do krajiny pokúšali dostať či už zo Slovenska, ČR, Maďarska alebo Slovinska. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená nárast o 6,8 percenta. Na dnešnej tlačovej konferencii vo Viedni o tom informoval spolkový minister vnútra Ernst Strasser.

Podľa jeho názoru si brutálne obchody s ľuďmi vyžadujú aj tvrdé prenasledovanie, pričom avizoval ďalšie prísnejšie opatrenia voči prevádzačom. Najviac ilegálnych prisťahovalcov v minulom roku pochádzalo z Rumunska (8503), nasleduje s 4056 osobami Ukrajina a s vyše 4000 emigrantmi Afganistan. Prakticky u všetkých krajín je to v porovnaní s rokom 1999 nárast. Celkovo sa cez zelenú hranicu do Rakúska a následne do ďalších členských krajín Európskej únie pokúšali dostať štátni príslušníci až z neuveriteľných 148 krajín sveta.

Strasser sa v tejto súvislosti vyslovil aj za ďalšiu užšiu spoluprácu s kandidátskymi krajinami únie. Za potrebné označil dosiahnutie spoločného štandardu v súvislosti s využívaním tzv. balkánskej cesty prevádzačmi. "Na úrovni EÚ sa musia uskutočniť jasné rozhovory s JZR," zdôraznil rakúsky minister. Pritom zdokumentoval, že najviac Číňanov sa do Rakúska dostáva práve z JZR.

Zo štatistiky zverejnenej ministrom vnútra ďalej vyplýva, že najviac prevádzačov - až 313 - pochádzalo z Rumunska. Celkovo rakúske orgány zadržali v minulom roku 2564 osôb podozrivých z trestného činu prevádzačstva, pričom u 705 osôb sa nepodarilo identifikovať národnosť. Viedenčan prepašoval zo SR deväť kilogramov heroínu a predával ho deťom Viedeň 21. marca (TASR) - Vyše deväť kilogramov heroínu prepašoval z Bratislavy do rakúskej metropoly Viedne 23-ročný rakúsky občan Attila E. od polovice roku 1998 do dnešných dní. Tragické na celom prípade je, že heroín predával vo viedenskej štvrti Simmering desaťčlennej skupine mladistvých, kde niektorí z konzumentov mali len 12 rokov!

Bezohľadný pašerák zásoboval deti drogou zo Slovenska týždenne a niekedy dokonca denne, rovnako často sa zdržiaval aj na našom území. Viedenským kriminalistom sa podarilo jeho, ako aj ďalších dvoch podozrivých, v týchto dňoch zatknúť a umiestniť do vyšetrovacej väzby.

Attila E. mladistvých a deti najprv zásoboval zadarmo, bezohľadne ich navykol na heroín, potom im ho predával a niektoré z nich využíval dokonca ako drogových kuriérov. Za gram heroínu deti zaplatili až 1000 šilingov, keď si to už nemohli dovoliť, museli pre neho "pracovať". Pod drogami nútil dokonca jednu 12-ročnú dievčinu, aby s ním mala sexuálny styk, čo je jeden z ťažkých trestných činov obvineného.

Heroín zaobstarával na Slovensku za približne 300 až 400 šilingov za gram. Za prepašovaný heroín tak podľa výpočtov rakúskych kriminalistov skasíroval od desať až do 15 miliónov šilingov. Predpokladá sa ale, že obvinený s heroínom obchodoval už od roku 1995, čo je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Attila E. sa k viacerým obvineniam priznal.

Ďalšia obvinená 23-ročná žena bola jeho bývalou priateľkou, ktorá sa však osamostatnila a pašovala rovnako heroín zo Slovenska. Zároveň bola konzumentkou tejto silne návykovej drogy. Český minister zahraničných vecí pricestuje do Bratislavy Praha 21. marca (TASR) - Hlavnými témami rokovaní podpredsedu vlády ČR a ministra zahraničných vecí Jana Kavana so slovenskými predstaviteľmi počas štvrtkovej návštevy Bratislavy budú vzťahy SR a ČR, integrácia do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Okrem ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana šéfa českej diplomacie prijme prezident Rudolf Schuster, predseda Národnej rady SR Jozef Migaš a predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Minister Kavan slávnostne otvorí novú budovu veľvyslanectva ČR v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí č. 8.

Český minister zahraničných vecí opakovanie vyjadruje podporu prijatiu Slovenska do aliancie, ktorej členom je Česko už dva roky. Počas nedávnej návštevy generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona v Prahe zdôraznil, že nevynechá žiadnu príležitosť, aby v súvislosti s rozširovaním NATO nehovoril o SR. Po rokovaní s Robertsonom zdôraznil, že budúcoročný summit NATO v Prahe by mal vyslať pozitívny povzbudivý signál smerom k ďalším kandidátom na členstvo v aliancii a ČR má záujem, aby medzi nimi bolo aj Slovensko.

Kavan sa s Kukanom naposledy stretol začiatkom marca počas návštevy prezidenta Schustera v Česku. Obaja okrem iného hovorili o vývoji rokovaní s EÚ, hlavne pokiaľ ide o schengenské hranice. Kukan po rokovaniach zdôraznil, že česká strana nemá záujem o budovanie schengenských hraníc na rieke Morava, ale všetko bude závisieť od rokovaní s Bruselom. Kavan navštívil Bratislavu naposledy minulý rok v novembri spolu s premiérom Milošom Zemanom. Híring vládneho splnomocnenca pre Dunaj odložili na 2. mája Budapešť 21. marca (TASR) - Híring splnomocnenca maďarskej vlády pre dunajskú problematiku Lászla Székelya, ktorý sa mal na pôde zahraničného výboru maďarského parlamentu uskutočniť dnes, odložili na 2. mája. Informoval o tom v Budapešti predseda výboru István Szent-Iványi, podľa ktorého sa tak stalo v súvislosti s nevhodnosťou prípravného materiálu zaslaného vopred poslancom i vzhľadom na navrhovaný neskorý popoludňajší termín.

Cieľom poslancov bolo podľa Szent-Iványiho oboznámiť sa s postojom budapeštianskej vlády k odpovedi SR na maďarský návrh riešenia sporu okolo vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros, ktorú Bratislava predložila ešte vlani v decembri.

Székely koncom februára na výjazdovom zasadaní ekologického výboru maďarského parlamentu vo Visegráde konštatoval, že stanovisko slovenskej strany k problematike vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros sa pozitívne zmenilo: slovenská strana vzala na vedomie, že na maďarskom úseku Dunaja sa nebude budovať elektráreň. Uvedomuje si, že nemá právne prostriedky, ktorými by mohla k tomu maďarských partnerov prinútiť. V dôsledku toho jej nezostáva nič iné, iba uplatniť prípadné požiadavky formou odškodného. SR po prvý raz v medzinárodnoprávnom dokumente dala najavo, že v najbližších piatich rokoch je možné maďarskú koncepciu na inkriminovanom úseku Dunaja realizovať konvenčnými metódami, teda podľa Székelyovho názoru uznala, že zvyšovanie hladiny má alternatívu.

Za dôležitý označil vtedy splnomocnenec ten fakt, že Slovensko prijalo právny základ súvisiaci s požiadavkou maďarskej strany na vodu a považuje za spoločnú povinnosť oboch strán stanoviť množstvo vody, ktoré treba vpustiť do starého koryta Dunaja a jeho ramien. Slovenská strana stanovila toto množstvo v 400 metroch kubických za sekundu, čo je podľa Budapešti málo. Náročné rokovania možno podľa splnomocnenca vlády MR očakávať nielen o tejto otázke, ale aj o podiele maďarských investícií, ktoré podľa slovenskej strany predstavovali v uplynulých 20 rokoch iba 14 percent. MDF odsúdilo zhanobenie Petöfiho sochy a útoky na maďarské školy v SR Budapešť 21. marca (TASR) - Maďarské demokratické fórum (MDF) odsúdilo dnes zhanobenie sochy básnika Sándora Petöfiho v Sade Janka Kráľa v Bratislave-Petržalke a útoky na školy s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave a v Košiciach.

MDF, najmenšia strana súčasnej vládnej koalície, považuje tieto "provokácie" za "útoky proti maďarsko-slovenskému zmiereniu, za porušenie základnej medzištátnej zmluvy medzi oboma krajinami" a konštatuje, že sú v príkrom rozpore s európskych duchom a dobrými tradíciami spolunažívania oboch národov. Vyplýva to z vyhlásenia strany, ktoré v Budapešti zverejnila Celoštátna tlačová služba.

"Za neprijateľné považujeme aj to, že antifašistického martýra Jánosa Esterházyho aj dnes - pri príležitosti spomienky na 100. výročie jeho narodenia - na Slovensku častujú nedôstojnými a lživými ohováraniami," konštatuje sa vo vyhlásení MDF.

V závere dokumentu signovaného celoštátnym predsedníctvom strany sa uvádza, že MDF očakáva, že páchatelia vandalských činov sa budú za tieto zodpovedať a dúfa, že vzájomné vzťahy v budúcnosti nenarušia podobné prípady.

Úmyselné poškodzovanie a hanobenie pamätníkov, vzdelávacích ustanovizní a škôl odsúdila dnes aj Strana maďarskej koalície (SMK).

Rozširujúce sa prejavy xenofóbie a vandalizmu zamerané proti školám s maďarským vyučovacím jazykom a proti niektorým kultúrnym pamiatkam budia podľa SMK dojem, že sú súčasťou umelo vytvorenej protimaďarskej kampane "istých politických kruhov", ktorá sa rozvinula po schválení novely Ústavy SR. Klub poslancov za SMK v Národnej rade SR očakáva, že sa od nich budú slovenskí ústavní činitelia dištancovať. SMK verí, že spomenuté skutky budú dôkladne prešetrené orgánmi činnými v trestnom konaní, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes poslal TASR za poslanecký klub SMK jeho predseda Gyula Bárdos.

Poslanec SMK Árpád Duka-Zólyomi podal už v utorok na Obvodnom oddelení PZ Petržalka-Sever trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý poškodil sochu maďarského básnika Sándora Petöfiho v petržalskom Sade Janka Kráľa. Vandali sprejom nastriekali na sochu heslá Zrušte SMK, či Maďari domov.

V noci na pondelok sa objavili podobné hanobiace nápisy aj na budove maďarského gymnázia v Košiciach a terčom neznámych vandalov sa stali aj okná a dvere škôl s vyučovacím jazykom maďarským na Dunajskej ulici v Bratislave a v Podunajských Biskupiciach. Slovenskí ilustrátori sa predstavujú v Budapešti Budapešť 21. marca (TASR) - Medzinárodný dom umenia BIBIANA z Bratislavy sa od dnes až do 11. apríla bude prezentovať v budapeštianskom Slovenskom inštitúte výstavou prác špičkových slovenských ilustrátorov detských kníh.

Návštevníci výstavy si môžu prezrieť vyše 150 prác rozdelených do troch častí. Prvú tvoria práce piatich známych slovenských ilustrátorov: Dušana Kállaya, Petra Kľúčika či Ondreja Zimku. V druhej časti sú vystavené originály diel, ktoré vznikli počas nedávneho workshopu v rámci BIB. Tretia časť pozostáva z ilustrácií zahraničných autorov ocenených na Bienále ilustrácií Bratislava v roku 1999.

Súčasťou vernisáže bola beseda, na ktorej riaditeľ medzinárodného domu umenia BIBIANA Peter Čačko informoval o prípravách na 18. ročník BIB. Barbara Brathová, kurátorka výstavy v Slovenskom inštitúte potvrdila, že projekt v Budapešti je pozvánkou na tohtoročné jesenné bienále ilustrácií v Bratislave.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 14 397
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 9 024
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 085
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 486
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 723
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 601
 7. Kam do tepla v januári? 1 972
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 792
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 614
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 974

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.

Neprehliadnite tiež

Štefanovi Zamkovskému zobrali milovanú chatu komunisti

Zanechal nezmazateľnú stopu v Tatrách.

Daňové podvody za štyri milióny eur už rieši NAKA

Firma Dúha odmieta akékoľvek spojenie s prípadom.

Progresívne Slovensko neprekvapilo, povedie ho Štefunko. Trúfa si na 15 percent

Nové tváre ustanovujúci snem nepriniesol. Slovo na ňom však dostalo viacero známych podporovateľov.

V kauze vraždy Čongrádyho sa očakávajú záverečné reči

Petra Čongrádyho zavraždili v septembri 2004 v bratislavskej Petržalke.