BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky sa podľa jej generálneho riaditeľa Petra Nedavašku dostala na hranice svojich možností. Uviedol to dnes na mediálnom výbore NR SR predtým, než členovia výboru jednohlasne schválili správu o činnosti štátnej tlačovej agentúry za prvý polrok tohto roka. Zo správy podľa jeho slov vyplýva, že obmedzenie transferu zo štátu pre TASR sa začína prejavovať stratou klientov i mladých pracovných síl, ktoré agentúra nedokáže zaplatiť. "V hodnotenom období z kmeňového stavu 140 redaktorov odišlo 16. Je to migrácia viac ako 10 % zamestnancov, zabezpečujúcich hlavnú činnosť tlačovej agentúry," uvádza Nedavaška v správe o činnosti. TASR podľa nej hospodárila v prvom polroku so stratou 2 571 000 korún. Príspevok od štátu na prvý polrok takmer 22 miliónov korún podľa Nedavašku nepokrýva ani výdavky na platy a odvody pre zamestnancov.
Pod problémy TASR sa podľa neho podpísalo aj nedoriešené právne postavenie TASR. "Nový zákon a transformácia na novú formu organizácie sa pripravujú už piaty rok, zatiaľ bezvýsledne," zdôvodňuje Nedavaška. Dôsledkom toho podľa neho je práve komplikované hospodárenie. Podľa Nedavašku si TASR aj napriek finančným problémom plní svoje úlohy. Ako sa uvádza v správe, za prvý polrok vydali 67 067 slovných správ, 27 127 fotografií a grafov a 6 371 zvukových správ.
Pozornosť poslancov na výbore upútala informácia, že Slovenská televízia rozviazala zmluvu s TASR a zo slovenských agentúr odoberá iba servis agentúry SITA. Podľa Nedavašku s generálnym riaditeľom televízie Richardom Rybníčkom neboli žiadne rokovania o cene a agentúra dostala iba oznámenie o vypovedaní zmluvy. Nedavaška naznačil, že spolupráca so Slovenskou televíziou stále nie je stratená, keďže TASR dala televízii novú ponuku. "Ponuka je taká, že cena určite nemôže hrať rolu," uviedol na výbore Nedavaška.
Mnohé návrhy poslancov smerovali k tomu, že je nevyhnutné zákonom nanovo definovať úlohu a postavenie TASR. Členovia výboru navrhovali, aby nový zákon o TASR upravoval aj vzťah s verejnoprávnymi médiami, ktoré by mali odoberať spravodajstvo od štátnej tlačovej agentúry. "Medzi Slovenskou televíziou a TASR by mala byť istá solidarita," uviedol poslanec Dušan Čaplovič.
Členovia výboru sa jednohlasne zhodli na tom, že sa TASR budú TASR zaoberať aj na ďalšom zasadnutí a pozvú si okrem generálneho riaditeľa TASR aj ministra kultúry Františka Tótha.