Výcvik by sa mal začať najskôr 1. októbra tohto roku a zúčastnia sa na ňom aj dvaja tlmočníci. Iračania si budú osvojovať a zdokonaľovať základné vedomosti a zručnosti v plnení bezpečnostných úloh vojenskej polície. Súhlas s prítomnosťou irackých policajtov na území Slovenska musí vysloviť aj plénum parlamentu.
Výbor schválil aj spoločnú správu k návrhu zákona o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti. Legislatívna úprava sprísňuje kontrolu a podmienky povoľovania na úseku poskytovania služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti. Má tiež ambíciu skvalitniť služby, keď z doterajšej strážnej služby a detektívnej služby vyníma ako samostatný druh bezpečnostnej služby odbornú prípravu a poradenstvo v strážnej službe a detektívnej službe.
Odbornú prípravu podľa nového zákona bude môcť poskytovať len bezúhonná osoba s vysokoškolským vzdelaním v odbore právo alebo bezpečnostné služby. Podľa rezortu vnútra, ktorý návrh predkladá, sa tak má zabrániť doterajšiemu zneužívaniu poskytovania poradenstva, ktoré páchatelia využívali na tzv. výpalníctvo.
Povoľovanie, kontrola a výkon technickej služby doteraz podliehali súčasne zákonu o súkromných bezpečnostných službách aj zákonu o živnostenskom podnikaní. Tieto dva zákony však odlišne posudzujú spoľahlivosť a bezúhonnosť, odlišne hodnotia a ukladajú sankcie za neplnenie povinností.
Ak normu parlament schváli, nové podmienky prevádzkovania bezpečnostných služieb budú platiť od 1. januára 2006.
V minulom roku pôsobilo v Slovenskej republike 1447 držiteľov licencií súkromných bezpečnostných služieb, ktoré zamestnávali 19 887 osôb.