##1:1 TXT
##1:2 SITA_TXT
##1:3 0141
##1:5 13.09.2005 08:49:02
##1:6 9999
##2:11
##9:1
DOM Všeobecný politický servis
BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Získanie nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade (BR) Organizácie Spojených národov (OSN) na roky 2006-2007, ktorému s najväčšou pravdepodobnosťou už nič neohrozí, je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča veľkým úspechom slovenskej diplomacie. Uviedol to v rozhovore pred odletom na pracovnú návštevu USA, kde sa v New Yorku zúčastní aj na Summite OSN a následnom 60. valnom zhromaždení. Obe príležitosti využije prezident na prezentáciu Slovenska a podporu jeho kandidatúry na post nestáleho člena. Keďže sme jediným oficiálnym kandidátom východoeurópskej regionálnej skupiny, naše členstvo v rade je takmer isté. Definitívne sa o ňom rozhodne počas októbrových volieb.
"To, že sa staneme nestálym členom bezpečnostnej rady, znamená pre nás veľmi veľa," zdôraznil prezident. Podľa neho začnú Slovensko vyhľadávať ostatné krajiny, ktoré nebudú v bezpečnostnej rade, pretože budeme pre nich zdrojom informácií. "Budeme môcť prezentovať svoje názory na formovanie zahraničnej politiky," dodal Gašparovič. Priority Slovenska pritom zostanú nezmenené. "Prezentujeme ich už dávno," konštatoval. Sústrediť sa podľa neho treba na tie krajiny, kde je potrebné urobiť všetko pre to, aby v nich boli dodržiavané ľudské práva a zachovaný mier. Mal na mysli napríklad západný Balkán, africké štáty, východnú Európu. Slovensko sa môže naďalej angažovať aj pri riešení cyperskej otázky. "Dostaneme sa do pozície krajiny, ktorá vo vzťahu k svetovej politike nie je pasívna, ale aktívna," zhodnotil prezident.
SR predložila po prvý raz svoju kandidatúru na post nestáleho člena v roku 1999. Vtedy sa uchádzala o členstvo na roky 2000-2001. Kandidatúru stiahla, keď bolo jasné, že náš najväčší súper - Ukrajina - má omnoho lepšie šance na víťazstvo v hlasovaní. Tentoraz sú však pozície Slovenska úplne iné. V novembri minulého roka totiž predstavitelia východoeurópskej regionálnej skupiny uzavreli definitívne kandidatúru a SR zostáva jediným oficiálnym kandidátom na tento post.
Ak bude Slovensko zvolené za nestáleho člena, tak bude popri piatich stálych členoch - USA, Rusku, Číne, Veľkej Británii a Francúzsku, pôsobiť v Bezpečnostnej rade aj s deviatimi nestálymi členmi. Medzi nimi je Argentína, Dánsko, Grécko, Japonsko aj Tanzánia. O novom členstve za africký kontinent sa v októbri rozhodne medzi Ghanou a Konžskou republikou, ako aj medzi Nikaraguou alebo Peru a Katarom či Kambodžou.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.
mt;ve;nr