BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Reforma vzdelávania nie je len o školskom zákone, ale hlavne o zmene myslenia a prístupu. Túto zmenu si minister školstva Martin Fronc nepredstavuje len ako určenie spoločného vedomostného minima, či ako redukciu učiva. Ide o poskytnutie väčšieho priestoru pre tvorivý dialóg medzi pedagógom a študentom, či o tvorivosť študentov. Na otázku, či sa nemôže stať, že učiteľom, ktorým sa podarí zmeniť svoj prístup k vzdelávaniu, nebude chýbať legislatívny rámec daný zákonom minister pripustil, že by bolo lepšie, ak by bola norma prijatá skôr. "Lepšie by síce bolo, keby bol zákon prijatý prv, ale na takúto reformu vzdelávania to nie je kľúčové," konštatoval Fronc.
Minister upozornil, že kým občania pocítia dôsledky reformy, tak to môže potrvať aj desať rokov. "Sú to významné zmeny, ktoré potrvajú dlhšie, ako je čas, kým sa prijme jeden zákon. Preto ak sa táto reforma naozaj podarí, tak bude reformou desaťročia," vyhlásil Fronc. V súčasnosti je však podľa neho potrebné odštartovať verejnú diskusiu o pripravovaných zmenách. Je totiž dôležité, aby sa dosiahla všeobecná zhoda. Minister zároveň presviedčal novinárov, že na reforme už mnohé veci jeho rezort urobil. Sú rozbehnuté viaceré projekty, či už cez Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) alebo vysoké školy, prostredníctvom ktorých sa menia štandardy vzdelávania.
V najbližšom čase bude pravdepodobne ako prvý viditeľný projekt na stredných školách, ktorý sa uskutočňuje pod patronátom ŠPÚ. Jedným z jeho garantov je bývalý minister školstva Ján Pišút. Tento projekt sa najskôr zameriava na gymnáziá. Výsledkom by malo byť, že prváci a druháci by mali byť viac vedení k rozvoju tzv. kľúčových kompetencií, čiže k schopnosti čítať s porozumením, riešiť problémy, jednoducho nie sa učiť memorovať, ale chápať, to čo sa študent učí. Vo vyšších dvoch ročníkoch by sa potom zaviedla väčšia voliteľnosť predmetov, aby sa mohli lepšie študenti pripravovať na maturitu a následnú vysokú školu. Pišút očakáva, že tento projekt by sa po experimentálnom overení mohol spustiť tak za tri až štyri roky. Už do konca budúceho roka by však mali byť hotové všetky učebnice pre prvé ročníky.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.