Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to uviedol predseda Priateľov Zeme-SPZ Milan Hegyi. Katedra environmentálneho inžinierstva Technickej univerzity (KEI TU) vo Zvolene vypracovala Analýzu voľne pohodených odpadov v prostredí SR, ktorá zistila, že viac ako tretinu odpadov na uliciach a v prírode tvoria nápojové obaly.
Podľa Miloša Veverku z Fakulty environmentalistiky a ekológie Technickej univerzity vo Zvolene sa vo svete riešil problém voľne pohodeného odpadu štyrmi spôsobmi - čistením, osvetou, triedeným zberom a zálohovaním nápojových obalov. Podľa výsledkov je jediným účinným prostriedkom zálohovanie. Čistenie má skôr opačný efekt, pretože ľudia si zvyknú, že odpad sa po nich uprace. Hegyi považuje za hlavných vinníkov znečisťovania prostredia nápojovými obalmi niektoré obchodné reťazce a veľkovýrobcov fliaš. Vypracovanú štúdiu chcú Priatelia Zeme zaslať na ministerstvá životného prostredia a hospodárstva a vláde. Ako ďalej uviedol, je už iba na nich, aby zabránili ďalšiemu znečisťovaniu.
Analýza je ojedinelou v strednej Európe, pretože sa ešte neskúmalo hmotnostné a objemové zloženie odpadu. Výskum robili v júni a v júli na ôsmich lokalitách. Do výskumu boli zahrnuté mestá Bratislava, Prešov, Pezinok a Banská Štiavnica, obce Valaliky a Dolná Tižina, Vodné dielo Žilina, Národný park Malá Fatra a vzorka piatich cestných komunikácií. Podľa výsledkov analýzy najviac odpadu podľa hmotnosti tvorí textil, bioodpad a drevo - 21 percent, sklo a nápojové obaly - 19 percent, rozličné fólie a igelitové vrecká -16 percent a poslednou väčšou skupinou sú PET fľaše so 14 percentami. Odpad podľa objemu najviac zastupujú s 34 percentami fólie a rozličné plasty a s 31 percentami PET fľaše a nápojové obaly. Celkovo tak nápojové obaly zastupujú 36 percent hmotnosti a 38 percent objemu voľno pohodeného odpadu na území SR. Popri slovenských cestách sa podľa odhadu nachádza približne 23 500 metrov kubických odpadu. Takmer polovicu, 10 500 metrov kubických, tvoria PET nápojové obaly, čo je približne šesť až deväť miliónov kusov.
Na Slovensku nie je presne stanovený názov pre voľne pohodený odpad a štúdia podľa Veverku čerpá z anglického pojmu litter. Ten predstavuje voľne pohodený tuhý odpad v krajine, ktorý môže niesť a odhodiť ľudská ruka a je umiestnený na nevhodnom mieste, napríklad v sídlach, pozdĺž ciest a vodných tokov alebo v prírode. Sú to nápojové obaly, igelitové vrecká, obaly zo sladkostí, tégliky, poháriky z kávy, škatuľky z cigariet, plechovky a podobne.
vo;mz;nr