Bratislava 13. februára (TASR) - Návrhom opozičného HZDS na odvolanie Ivana Mikloša z postu podpredsedu vlády SR pre ekonomiku sa bude zaoberať kabinet Mikuláša Dzurindu na svojej dnešnej schôdzi. V poradí už druhý pokus odvolať tohto ministra za SDKÚ bude súčasne jediným bodom mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa uskutoční po rokovaní vládneho kabinetu.
Mikloš by mal podľa skupiny opozičných poslancov opustiť kreslo pre pokles výkonnosti slovenskej ekonomiky, vysokú mieru nezamestnanosti, nezvládnutú reštrukturalizáciu bánk, zhoršenie obchodnej a platobnej bilancie, ako i rast verejného dlhu.
SDKÚ a KDH už Miklošovi jednoznačne deklarovali svoju podporu. Zvyšné strany koaličného štvorlístka - SOP a SDĽ zatiaľ nezaujali definitívne stanovisko a očakáva sa, že sa rozhodnú pred záverečným hlasovaním. Obe strany totiž vnímajú negatívne viaceré Miklošove kroky v oblasti ekonomiky. Súčasne však tvrdia, že majú záujem na politickej stabilite krajiny a na tom, aby nedošlo k rozpadu súčasnej vlády.
Ministri zaujmú stanovisko aj k návrhu zákona z dielne opozičnej SNS o zamedzení diskriminácie občanov Slovenskej republiky, vyplývajúcej zo zákona o zahraničných Maďaroch. Národniari navrhujú, aby držitelia tzv. maďarských alebo príbuzenských preukazov stratili nárok na prídavky na deti a rodičovský príspevok a aby boli všetci povinne evidovaní na okresných riaditeľstvách Policajného zboru podľa miesta ich trvalého bydliska. Policajti by mali tieto údaje poskytnúť ostatným štátnym orgánom a úradom. Držitelia preukazov súčasne musia podľa návrhu oznámiť všetky príjmy, vecné dary a iné výhody, ktoré získali z titulu držiteľa preukazu na príslušný daňový úrad, colný úrad, sociálnej poisťovni a úradom.
SNS tvrdí, že Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch je účelový a v rozpore s medzinárodným právom, pretože zasahuje do vecí patriacich do vnútornej právomoci ktoréhokoľvek štátu. Návrhom sa údajne eliminuje diskriminácia občanov SR, ktorí nie sú držiteľmi uvedených preukazov vydávaných Maďarskou republikou. Neriešením tejto otázky by bolo podľa národniarov diskriminovaných viac ako 90 percent občanov SR.
Na rokovacom stole sa opäť ocitne aj návrh projektu na vybudovanie Národného korpusu slovenského jazyka a projektu elektronizácie jazykovedného výskumu v rokoch 2002 až 2006, ktorý si vyžiada takmer 17 miliónov Sk a vytvorenie nového oddelenia v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV so siedmimi pracovnými miestami.
Súčasťou programu bude aj návrh rozhodnutia o finálnej podobe Národného plánu regionálneho rozvoja SR. Mimovládne organizácie vyzvali vládu, aby ako súčasť plánu prijala Chartu regiónov Slovenska. Ide o strategický dokument, ktorý pred týždňom prijalo 180 zástupcov mimovládnych organizácií a verejnej správy na levočskej konferencii Regióny si pomáhajú samy.