Bratislava 14. septembra (TASR) - Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič (SDKÚ) je presvedčený, že k predčasným voľbám nedôjde, pretože v parlamente nie je 90 poslancov, ktorým by takéto riešenie vyhovovalo.
"Ja si myslím, že situácia sa postupne utrasie," povedal minister po rokovaní vlády, ktorá sa v krátkosti zaoberala aj súčasnou politickou krízou. Je to podľa neho iniciatíva iba opozičného Smeru. Dodal však, že v žiadnom prípade nechce zľahčovať ani podceňovať situáciu, a preto nevylučuje ani predčasné voľby ako jednu z možností. "Ale nemyslím si, že je reálna," poznamenal Prokopovič.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) sa domnieva, že ak parlament bude dlhodobo zablokovaný, je legitímne hovoriť o predčasných voľbách. "Ale v žiadnom prípade by som po dvojdňovom zablokovaní obštrukciou ešte nejaké definitívne závery nerobil," konštatoval Mikloš. Treba podľa neho hľadať riešenia.
Minister vnútra Vladimír Palko (KDH) si myslí, že treba zobrať opozícii vietor z plachiet. "Keď ona hovorí o predčasných voľbách, no tak musím povedať, že my (KDH) sme na to pripravení v čo najkratšom možnom čase," uviedol Palko. Spomenul pritom marcový termín volieb.
Politické šarvátky podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH) k ničomu nevedú. "Je ešte veľa vecí, ktoré treba rozhodnúť, v mojom rezorte sa to týka vecí, ktoré zlepšujú priestor pre bezpečnosť, pre slobodu ľudí a to je dôležité a na to sa zameriavam," povedal. Či sú východiskom z krízy predčasné voľby, ukáže podľa neho ďalšia situácia v parlamente. Dodal, že dlhodobo nie je možné, aby parlament nefungoval.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac zastáva názor, že v parlamente sa nanovo vyvažuje situácia a je presvedčený, že sa stane funkčným. Predčasné voľby pritom nie sú podľa neho absolútne žiadne zlo. Poukázal na to, že viacero európskych krajín absolvovalo predčasné voľby. "Nemyslím si, že v tejto chvíli je taká atmosféra, že ak nebudú predčasné voľby, tak Slovensko sa stane pupkom politických problémov na svete," uviedol Zajac.
Minister životného prostredia László Miklós (SMK) povedal, že vláda sa politickou krízou zaoberala len okrajovo. Súčasnej situácii sa minister neteší. "Ja sa radšej venujem odborným otázkam ako politickým, mám radšej pokoj," poznamenal. Ak sa v parlamente neupraví situácia, východiskom sú podľa neho predčasné voľby. Neznamená to však, že SMK po nich túži, dodal.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon tvrdí, že súčasnú politickú situáciu treba vyriešiť čím skôr, pretože to neprispieva radovým občanom. "Myslím si, že mali sme to riešiť rýchlo a razantne," uviedol. Ak sa nenájde iná možnosť a parlament sa nedokáže dohodnúť, východiskom sú podľa neho predčasné voľby.
Súčasná parlamentná kríza je podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka (DS) predovšetkým otázkou pre predsedov koaličných strán.
mab pa