SME

Polícia: Jarovnický policajt je povinný dbať o svoje zdravie

BRATISLAVA / PREŠOV 13. februára (SITA) - Službukonajúci policajt Obvodného oddelenia PZ v Jarovniciach, ktorý od Rómskej novinárky žiadal pred podaním ruky zdravotný preukaz, postupoval podľa prešovského krajského riaditeľa Jozefa Vojduľu v súlade so zák

onom. Podľa príslušných paragrafov je povinný dbať o svoje zdravie pri výkone štátnej služby, uvádza sa v stanovisku, ktoré k prípadu agentúre SITA poskytol Vojduľa. "Vzhľadom na toto ustanovenie zákona o štátnej službe zastávam názor, že nedošlo ani k porušeniu zákona, podľa ktorého je policajt povinný dbať o česť, vážnosť a dôstojnosť osoby a svoju vlastnú. V žiadnom internom právnom predpise nie je stanovené, že policajt má pri stretnutí podávať komukoľvek ruku," uvádza Vojduľa a dodáva, že k prípadu sa už nebude vyjadrovať.

Rasistický výstrelok policajta z Obvodného oddelenia polície v Jarovniciach pri Sabinove, ktorý v piatok žiadal od novinárky rómskeho mesačníka Romano nevo ľil Denisy Havrľovej zdravotný preukaz, preveruje policajná inšpekcia. Policajtovi, ktorý odmietol novinárke podať ruku s rasistickou narážkou, hrozí disciplinárne konanie. Havrľová žiada, aby bol policajt za spomínaný incident prepustený z Policajného zboru. Havrľová verí, že policajt bude musieť čeliť trestnému stíhaniu, jeho slová totiž považuje za otvorený prejav rasizmu. "Nie je možné, aby strážca zákona, ktorý má dohliadať nad ochranou práv rasisticky ponižoval občanov", povedala pre agentúru SITA Havrľová. Podľa nej by mala polícia k problému zaujať jasné stanovisko a rasistické výstrelky policajtov príkladne trestať.

Vojduľa vo svojom stanovisku ďalej uvádza, že trestné oznámenie na novinárku Havrľovú podal aj jarovnický policajt pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa. Prípad dokumentuje Okresný úrad vyšetrovania PZ Prešov.

"Podľa predbežného dokumentovania v konaní službukonajúceho policajta som nezistil dôvody závažného porušenia služobnej prísahy a nie je dôvod na jeho okamžité prepustenie z Policajného zboru," uviedol Vojduľa a dodal, že sa rozhodol počkať na výsledky šetrenia orgánov činných v trestnom konaní a na základe nich rozhodnúť o miere zavinenia stupňa spoločenskej nebezpečnosti jeho konania.

"Všetci novinári vedia, že informácie médiám nie je kompetentný podávať radový policajt, ale hovorca OR PZ. Z toho dôvodu, ale aj z výpovedi svedka nevylučujem možnosť provokatívneho správania sa novinárky," uviedol Vojduľa.



xd;pu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 348
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 443
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 109
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 849
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 871
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 455
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 364
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 252
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

El Maestro oslavuje.

Aký plán má šéf Spartaka proti Slovanu?


Romain Arneodo (hore) a Manuel Guinard po víťazstve vo štvorhre na turnaji ATP Masters 1000 Monte Carlo 2025.

S francúzskym partnerom na turnaji štartoval vďaka voľnej karte, napokon predviedli víťaznú jazdu.


Albert Šimek
Radosť hráčov Medzilaboriec.

Medzilaborciam patrí v IV. lige Východ posledné miesto.


SkryťZatvoriť reklamu