Bratislava 15. septembra (TASR) - Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska slávia dnes katolícki veriaci v celej SR. Charakterizujú ho slávnostné omše a tradičné mariánske púte na rôznych miestach Slovenska - v Šaštíne, Rajeckej Lesnej, na Starých Horách, v Levoči a ďalších.
Od roku 1994 je 15. september v Slovenskej republike dňom pracovného pokoja.
Spolu s kňazmi a biskupmi si veriaci v tento deň pripomínajú sedem bolestí Matky Božej, a to - Simeonovo proroctvo o osude jej syna, útek Svätej rodiny do Egypta pred kráľom Herodesom, stratenie 12-ročného Ježiša v chráme, stretnutie Márie s doráňaným synom na krížovej ceste, ukrižovanie Ježiša Krista, prebodnutie jeho boku kopijou a pochovanie.
Tohtoročný sviatok Sedembolestnej Panny Márie je v znamení Tretieho celoslovenského eucharistického kongresu, ktorý sa koná vo všetkých diecézach a farnostiach SR od 11. do 18. septembra. Zúčastňuje sa na ňom aj pápežský legát Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko, ktorý je dnes predpoludním hlavným celebrantom pontifikálnej svätej omše v národnej svätyni - Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.
Dejiny Šaštína ako pútnického miesta siahajú do 16. storočia. Známa je Šaštínska Pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí pochádzajúca z roku 1564. Výstavba pútnického chrámu a kláštora v Šaštíne sa začala v roku 1733 a 15. augusta 1764 chrám posvätili. V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil šaštínsky chrám za tzv. menšiu baziliku - Basilicu Minor a stala sa tak prvou bazilikou na Slovensku.
V roku 1927 pápež Pius XI. vyhovel žiadostiam predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku a Sedembolestná Panna Mária bola vyhlásená za patrónku Slovenska.