BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Vláda podporila zotrvanie Ivana Mikloša vo funkcii, keď dohodou bez hlasovania odmietla návrh HZDS na vyslovenie nedôvery podpredsedovi pre ekonomiku. Postavila sa tak za neho po druhý raz v tomto volebnom období. Opozícia
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
sa o odvolanie Mikloša pokúsila už vlani 24. mája. Po prvý raz však koaliční poslanci pristúpia k hlasovaniu bez spoločného stanoviska. Nedôveru Miklošovi prejavili SDĽ a SOP, či sa však na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu pripoja k opozícii, zatiaľ nie je jasné. Obe strany totiž deklarujú záujem na udržaní súčasnej vlády až do jesenných parlamentných volieb.
Vláda v stanovisku k návrhu na vyslovenie nedôvery Miklošovi, ktoré dnes poslancom prednesie premiér Mikuláš Dzurinda, kritizovala prehrievanie ekonomiky za predchádzajúcej vlády. Pripomenula, že Európska komisia v hodnotiacich správach za roky 1997 a 1998 nepovažovala Slovensko za funkčnú trhovú ekonomiku . Po nástupe Dzurindovho kabinetu v hodnotení roku 1999 uviedla, že súčasná vláda zdedila veľmi ťažké ekonomické podmienky, hospodárskou politikou a značnou snahou o reformu však posunula SR blízko k tomu, aby sa stalo funkčnou trhovou ekonomikou. Medzi takéto krajiny nás komisia zaradila v správe za rok 2000. Podobne videl situáciu u nás aj Medzinárodný menový fond.
Kabinet priznal, že vývoj nezamestnanosti je znepokojujúci, preto mu venuje kľúčovú pozornosť. O konkrétnych opatreniach má rokovať aj dnes. Za jeden z dôvodov zvyšujúcej sa nezamestnanosti považuje demografický vývoj, keď po nástupe silných ročníkov rastie nezamestnanosť, hoci počet pracovných miest sa neznižuje. Nesúhlasí ani s tvrdením opozície, že Mikloš nezvládol reštrukturalizáciu bánk. Vláda naopak tvrdí, že pri transformácii ekonomiky sa jej podarilo prekonať prekážku, ktorú predstavoval stav bankového sektora po odchode Mečiarovho kabinetu. Vo verejných financiách postupná konsolidácia v rokoch 1999 a 2000 pozitívne ovplyvnila stabilizáciu ekonomiky a vytvorila predpoklady pre znižovanie úrokových sadzieb na nové úvery. Pri hodnotení vývoja obchodnej bilancie v minulom roku vláda pripomína, že rast deficitu zahraničného obchodu je spojený s ekonomickým rastom a z neho vyplývajúcim rastom celkového dopytu. Riešenie je spojené s pokračovaním štrukturálnych reforiem.