Bratislava 22. marca (TASR) - Takmer dve tretiny občanov Slovenska sú proti zákazu interrupcií. Podľa 64 percent obyvateľov je potrebné rozhodnutie o umelom prerušení tehotenstva nechať výlučne na úsudok a zodpovednosť ženy. Proti umelému prerušeniu tehotenstva s výnimkou vážnych dôvodov sa vyslovilo 21 percent občanov a zásadne proti interrupciám je 11 percent Slovákov. Podľa výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR v dňoch 26. februára až 9. marca na vzorke 1028 respondentov, problematiku interrupcií nevedia posúdiť štyri percentá slovenskej populácie.
Najviac - 82 percent občanov, ktorí sú proti umelému prerušeniu tehotenstva s výnimkou vážnych dôvodov, ako dostačujúcu príčinu na interrupciu uvádzalo zdravotné ťažkosti matky ohrozujúce jej život. Podľa 64 percent z nich by malo byť tehotenstvo prerušené aj v prípade, že je následkom znásilnenia. Polovica - 51 percent ľudí ako dôvod interrupcie akceptuje predpoklad zdravotného postihnutia dieťaťa, pre 18 percent sú dostačujúce vekové dôvody. Tehotenstvo mimo manželstva je dôvodom na interrupciu pre 6 percent respondentov. Dve percentá občanov ako dôvod na interrupciu rešpektujú nevyhovujúce bytové pomery. Respondenti mali možnosť uviesť tri odpovede, preto ich súčet presahuje 100 percent.
Rozhodovanie o umelom prerušení tehotenstva by nechali výlučne na ženu približne rovnako ženy (65 percent) i muži (62 percent), najmä však respondenti v skupine 30 až 39-ročných (70 percent). Najmenej v porovnaní s celoslovenským priemerom sa v kategórii veku tento postoj vyskytoval medzi 60 a viacročnými (50 percent). V optike politickej orientácie ho najfrekventovanejšie zastávali prívrženci Smeru (73 percent) a nevoliči (72 percent), najmenej sa vyskytoval v odpovediach stúpencov KDH (15 percent).
Druhý najfrekventovanejší postoj k riešeniu otázky umelého prerušenia tehotenstva v SR - odmietanie umelého prerušenia tehotenstva s výnimkou vážnych dôvodov - sa vyskytoval približne rovnakým podielom medzi ženami (20 percent) i mužmi (23 percent). Relatívne významné odchýlky od celoslovenského priemeru v zmysle početnejších odpovedí zaznamenal prieskum u stúpencov KDH (41 percent).
Zásadný nesúhlas s umelým prerušením tehotenstva mierne častejšie vyjadrovali ženy (13 percent) než muži (9 percent). V optike politických inklinácií sa striktné odmietanie umelého prerušenia tehotenstva vyskytovalo predovšetkým v odpovediach stúpencov KDH (41 percent) a najmenej medzi prívržencami Smeru (5 percent). TASR vydá k materiálu graf.