BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Slovenskú republiku zastupujú v Európskom parlamente (EP) aj dvaja vojnoví zločinci, vyhlásil dnes v Bratislave biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku Géza Erdélyi. Vojnovými zločincami sú poslanci za Stranu maďarskej koalície (SMK) Edit Bauer a Árpád Duka-Zólyomi, povedal Erdélyi pre agentúru SITA. Za vojnových zločincov týchto poslancov označujú Benešove dekréty, na základe ktorých boli po vojne vyvlastnení, a ktoré stále zostávajú v platnosti. Kým nebudú zrušené, Maďari žijúci na Slovensku budú podľa biskupa stále len občanmi druhej kategórie.
Výbor pre ľudské práva v strednej Európe (CHRCE), ktorý sa zaoberá aj situáciou Maďarov žijúcich na Slovensku, dostal za posledné roky sťažnosti od vyše 12 000 ľudí postihnutých Benešovými dekrétmi. Predseda výboru Pierre Gillet vyhlásil, že ich čoskoro postúpia EP. "Keď sme v Bruseli začali hovoriť o Benešových dekrétoch, upozorňovali nás, že otvárame Pandorinu skrinku. Podľa bruselských odborníkov sú však Benešove dekréty v príkrom rozpore s európskou legislatívou," povedal Gillet na dnešnej tlačovej besede CHRCE v Bratislave.
Podľa Gilleta by sa národnostné otázky nemali riešiť v rámci jednotlivých štátov, ale na úrovni EÚ. "Je to paneurópska otázka. Väčšinový národ nemá právo asimilovať menšinový národ," vyhlásil belgický katolícky kňaz, ktorý dlhé roky pôsobil v Indii.
CHRCE nie je spokojný s politikou väčšiny predstaviteľov SMK. Podľa generálnej tajomníčky organizácie Márie Nagy Tajnayovej napriek tomu, že Maďari sedia v slovenskej vláde, "za celé tie roky nenapísali ani jeden riadok" do európskych inštitúcií. Podľa správ, ktoré zasielajú slovenské oficiálne miesta do Bruselu, "tu existuje len rómsky problém, žiadna zmienka o tom, že aj maďarské národné spoločenstvo je na Slovensku diskriminované", tvrdí tajomníčka CHRCE.
"Vieme, kde sedí (štátny tajomník ministerstva školstva László) Szigeti. Vieme, kde kto je. Ale žiaľ, skryli sa za oponu a sťažnosti nikdy nepredložia ani v slovenskom parlamente, ani v Bruseli. Nie je to ich politická vôľa a nie je to ešte zvykom v Slovenskej republike. Ale Európska únia je napriek tomu informovaná," povedala Nagy Tajnayová.