Kultivačne vyšetrenia potvrdili, že 28 z nich má salmonelózu a 19 osôb má klinické príznaky ochorenia. Uviedla pre TASR riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši Eva Chobotová. "Najviac ochorení až 42 sa objavilo u detí v materských školách. V klinickom obraze všetkých ochorení dominovali hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, zvracanie. Jedno dieťa je hospitalizované na detskom oddelení liptovskomikulášskej nemocnice," povedala Chobotová.
Epidémiu spôsobila s najväčšiu pravdepodobnosťou strava pripravovaná v školskej kuchyni pri Základnej školy Martiny Rázusovej Martákovej na Nábreží 4. apríla, kde majú asi 850 stravníkov z troch materských (MŠ) a dvoch základných škôl (ZŠ). Stravu po tepelnej úprave rozvážajú do troch MŠ a jednej ZŠ.
Podľa Chobotovej pri výkone štátneho zdravotného dozoru v školskej kuchyni zistili viaceré nedostatky nasvedčujúce na sekundárnu kontamináciu pripravovaného jedla v dňoch od 5. do 8. septembra.
Vedúci odboru školstva Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Ján Lichardus sa nazdáva, že riziko vzniku epidémií na školách by sa znížilo modernizáciou kuchýň. Mesto by to stálo asi šesť až osme miliónov korún, ktoré nemá. V kuchyniach by potrebovali vymeniť napríklad hliníkové hrnce za antikorové.
Tento rok zaznamenali v MŠ a ZŠ v Liptovskom Mikuláši ešte jednu epidémiu, ktorá sa vyskytla na jar asi u sto školákov.
Salmonelóza patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim ochorenia prenášajúcich sa zo zvierat na ľudí. Živočíšne produkty môžu byť kontaminované primárne alebo sekundárne. Do tela zvierat sa salmonely dostávajú najčastejšie krmivom. Ochorenie sa prenáša zväčša vajcami a hydinovým mäsom, konštatovala Chobotová. Dodala, že človek môže ochorieť len vtedy, ak zje dostatočne veľké množstvo dennej stravy s prítomnosťou salmonel. Inkubačná doba ochorenia je 6-48 hodín až 4 dni, najčastejšie 8-10 hodín. Bežná forma salmonelózy ustúpi do troch dní. Pri liečení je dôležitý dostatočný príjem tekutín.