Bratislava 16. septembra (TASR) - Koalícia sa na dnešnom mimoriadnom rokovaní sa rozhodla počkať s otázkou riešenia súčasnej politickej krízy vrátanie prípadných predčasných volieb do utorňajšej schôdze NR SR.
"Koaliční lídri vyjadrili ochotu hľadať také politické riešenie, ktoré umožní spriechodnenie parlamentu," informoval novinárov predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský. Situácia, ktorá vznikne v utorok na rokovaní parlamentu, bude predmetom ďalšieho stretnutia koaličných lídrov.
Podľa Hrušovského je predčasné hovoriť o tom, ktorí poslanci budú ochotnú podporovať vládnu koalíciu, prípadne naplno vykonávať svoj poslanecký mandát. "Rokovania podľa informácií SDKÚ prebiehajú a mali by byť do utorka priebežne skončené. Ukáže rokovanie NRSR, do akej miery boli úspešné," povedal predseda KDH. Nemyslí si, že by koalícia mala uzavrieť s nezávislými poslancami dohodnú podobnú, ako so skupinou poslancov okolo Ľubomíra Lintnera. Predpokladá, že by skôr mohlo ísť o vyhlásenia ktoréhokoľvek poslanca, že chce uplatňovať svoju mandát tak, ako má. "Nebol by som rád, keby sme písali ďalšie dohody s individuálnymi poslancami, lebo by sme mohli vytvoriť aj do budúcnosti nebezpečný precedens, ktorý by nemusel znamenať trvalú stabilitu parlamentnej väčšiny," uviedol Hrušovský. Nemá informácie, že by dohody s nezávislými uzatvárali účelovo a za niečo.
Predseda KDH predpokladá, že ak sa podarí dosiahnuť podporu potrebnej parlamentnej väčšiny, že sa môže stať trvalou.
V prípade, že parlamentná kríza bude ďalej neprimerane dlho pokračovať, KDH považuje za politicky lepšie a čistejšie riešenie, dohodu o predčasných voľbách. "Ak by však predčasné parlamentné voľby mali splniť svoj účel riešiť vzniknutú situáciu, tak potom by sa mali konať v čo možno najkratšom termíne," konštatoval.
Má pochybnosti, či je čistým ústavným riešením možnosť predĺžiť si svoj čas funkčného obdobia ktorýmkoľvek parlamentom.
Vzťahy KDH a SDKÚ sú podľa Hrušovského štandardné, ako boli doteraz.
Hrušovský informoval koaličných partnerov aj o rokovaní s opozičnými politickými subjektmi. Poslanci KSS sa nemienia prezentovať ani na najbližšej schôdzi a trvajú na vypísaní predčasných volieb v čo možno najkratšom termíne. V prípade, ak by sa tento termín neprimerane odďaľoval, trvajú na rekonštrukcii vlády vrátene výmeny premiéra. Smer-SD zaujal podobné stanovisko, riešenie vidí v predčasných parlamentných voľbách. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar nebol ochotný sa vyjadrovať k súčasnej vnútropolitickej situácie a zaujímal sa, či KDH súhlasí s členstvom ĽS-HZDS v Európskej ľudovej strane a vo vládnej koalícii. Na to Hrušovský odpovedal záporne.