Budimír/Košice 17. septembra (TASR) - História varenia piva v Košiciach bola témou výstavy Keď Bauernebl bolo pivo, ktorú dnes verejnosti sprístupnili v historickej sýpke Zámockého parku v Budimíri pri Košiciach.
Medzi vystavenými exemplármi sú napríklad pivové fľaše, poháre, účtenky. "Výstava zároveň prezentuje varenie piva od dávnych čias zhruba až po obdobie druhej svetovej vojny," uviedol pre TASR organizátor podujatia Karol Linhart. Dodal, že súčasťou výstavy bolo aj stretnutie priateľov penivého moku. Jeho priatelia si vyskúšali svoje sily aj v rýchlosti pitia.
Podľa Linharta súčasťou podujatia bolo pripomenúť si tradície pitia piva nielen v Košiciach, ale aj na celom Slovensku. "Táto tradícia bola na našom území veľká a predbehla aj bavorské krajiny. Korupcia štátnych úradníkov však spôsobila, že došlo k jej úpadku," doplnil organizátor. Poznamenal, že rodina Bauerneblovcov sa v Košiciach podieľala na varení piva od roku 1870 do roku 1948. Svojou produkciou zásobovala celého Uhorsko. Vyrábala tri druhy piva v troch stupňoch. Napríklad v roku 1915 vyrobila približne 100 tisíc hektolitrov piva. "Perličkou boli aj tri chladiace vagóny na prevoz piva, ktoré rodinná firma vlastnila v roku 1908," povedal Linhart.
V obci Budimír pribudla dnes aj nová turistická atrakcia, kované slnečné hodiny.
Slnečné hodiny, aké používali už starí Egypťania, sú výsledkom medzinárodného workshopu umeleckého kováčstva Železný čas, ktorý sa uskutočnil v priebehu uplynulého týždňa. "Na ich tvorbe sa podieľali umeleckí kováči z Francúzska, Čiech a Slovenska," uviedol pre TASR predseda košického Občianskeho združenia (OZ) Bona fide Peter Radkoff. Dodal, že hodiny v tvare dobového morského plavidla, symbolizujúce pohyb a skrotenie živlu, sú vysoké 1,5 a široké 1,3 metra. Počas slnečného svitu možno na nich odratúvať čas v celých hodinách.
Podľa Radkoffa na diele pracovali umeleckí kováči štyri dni. Pred budimírskym kaštieľom si zriadili kováčsku vyhňu.
Medzinárodný workshop umeleckého kováčstva bol nultým projektom vznikajúceho umeleckého a kreatívneho centra, ktoré v areáli budimírskeho kaštieľa buduje košické OZ Bona fide. Podľa Radkoffa tam do konca roka pripravia ešte desať podobných projektov zameraných na hudbu, film, výtvarné umenie, literatúru a ďalšie umelecké žánre. OZ okrem spomínaného kaštieľa získalo do prenájmu bývalé kultúrne stredisko Jánošík v košickej mestskej časti Opátske. Plánuje ho zrekonštruovať a vytvoriť v ňom umelecký inkubátor pre mladých absolventov umeleckých škôl. Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR a Fond sociálneho rozvoja.
Autor: mv

Beata
Balogová
